Sprievodca štýlom: Outfit pre odvážnu hru

Outfit pre odvážnu hru


Šortky k letu patria rovnako,  ako dobré víno k Francúzsku, alebo okrúhle okuliare k Johnovi Lennonovi. A blazer sme si za posledných pár rokov stihli obľúbiť natoľko, že sa ho nechceme vzdať ani v horúcich mesiacoch. Tak prečo to nespojiť? Kombináciu sák a krátkych nohavíc môžeme v módnych domoch po celom svete vidieť už niekoľko sezón. Kým jedni tomuto trendu tlieskajú a sú jeho hrdými nositeľmi, druhí nad ním len krútia hlavou. My sa hlásime k prvej skupine!

Pravdou však je, že blazer a šortky nie sú pre každého. Je to hravá kombinácia, ktorú unesú len hravé povahy. Na druhej strane, nič nehovorí viac o tom, že sa viete baviť v móde aj v živote lepšie, než takýto outfit.  Ako takmer všade, aj tu je dobré sa riadiť niekoľkými základnými pravidlami. Ak teda zvažujete, že by ste tento trend vyskúšali aj vy, majte na pamäti nasledovné veci.

Asi najzásadnejšie je zvoliť ten správny strih. Absolútym tabu pri šortkách je čokoľvek, čo vám bude končiť v polovici stehien. Podobnú škodu môžu narobiť aj príliš dlhé šortky. Ideálna dĺžka by vám mala siahať tesne nad kolenný kĺb. V prípade nutnosti je možné šortky aj vyhrnúť, ale maximálne jedným starostlivým ohybom - inak sa vám okolo nohy z látky vytvorí kruhový monolit.

Šortky by mali byť skôr užšie (ale nie príliš, aby sa vám pri chôdzi do nohy nezarezávali) a jednoduché, žiadny spadnutý sed alebo postranné vrecká. Strih blazera by mal odpovedať strihu šortiek, to isté platí pri kombinovaní nohavíc a saka pri obleku. Ak máte vyštíhlené šortky, oblečte k nim vyštíhlené sako.

Podobne konzervatívne sa správajte aj čo sa týka materiálu. To isté čo platí pri oblekoch, platí aj pri kombináciach šortiek a blazera. Hlavnou zásadou je vyhnúť sa všetkému, čo šuští, má kontrastný lemy, viditeľné logá a nášivky alebo sa musí vyklepávať (tým máme na mysli teplákovinu). Najlepšou voľbou je preto bavlna, alebo iné prírodné materiály, napríklad ľan. V tých vám bude počas horúcich dní najpríjemnejšie.

Výraznému motívu fandíme, najmä ak  je na vreckovkách, ale pri vzore šortiek by sme sa radšej držali „na uzde“. Plameniaky, palmy, kotvy, hviezdy, to všetko je síce roztomilé, ale mierne to zaváňa účastníkmi zájazdu. Decentný vzor však povolený je. Dobre môže vyzerať napríklad kombinácia windowpane blazeru a jednofarebných šortiek, alebo naopak, šortky s kockou zvanou Prince of Wales v kombinácii s jednofarebným blazerom. Ak nechcete kombinovať dva samostatné kúsky, vyberte si šortky aj blazer z rovnakého materiálu, v tom budete tiež vyzerať skvelo.

Hoci je kombinácia šortiek a blazeru v outfite dosť výrazným prvkom už samo o sebe, nepodceňujte ani výber doplnkov. Povolená je aj košeľa s pletenou kravatou alebo nápaditým motýlikom, aj jednoduché tričko.  Môžete si vybrať medzi koženými Brogue topinkami alebo plátenými Espadrilles. Záleží na tom, ako veľmi uvoľnene chcete pôsobiť. Myslite však na to, že v prípade šortiek a blazeru sa vždy jedná o veľmi neformálny outfit, ktorý nepatrí do divadla, na rokovania, ani na večeru.

Letné párty, neformálne posedenie s priateľmi pri drinku, alebo prázdninové návštevy metropôl - to sú ideálne príležitosti, kde môžete tento outfit vyskúšať v praxi. Ak sa túžite vymaniť zo stereotypu a dopriať si ľahkú mieru extravagancie, v šortkách s blazerom zažiarite!

   

Pánske sako casual - modrá

Pánske sako casual - béžová

Separátne voľnočasové sako v aktuálnom extra priliehavom strihu so skrátenou dĺžkou zo strečovej bavlny s elastanom v pranej úprave.

Separátní volnočasové sako v aktuálním extra přiléhavém střihu se zkrácenou délkou z bavlny a lnu v prané úpravě.


   

Krátke nohavice casual - modrá

Krátke nohavice casual - béžová

Voľnočasové krátke nohavice zo strečového bavlneného žakáru v pranej úprave.

Voľnočasové krátke nohavice zo žakárovej tkaniny z bavlny a ľanu v pranej úprave.