Vitale Barberis Canonico: 15 generácií rodinného biznisu

Vitale Barberis Canonico: 15 generácií rodinného biznisu

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

V dnešnej turbulentnej dobe to znie až neuveriteľne, ale spoločnosť Vitale Barberis Canonico je tu už 350 rokov a stále je rodinnou firmou. Aké puto dokáže udržať a ťahať vpred rodinný podnik už pätnásť generácií? Čo za silu drží značku Vitale Barberis Canonico na výslní svetovej produkcie luxusných vlnených látok toľké storočia?

Objednávka od vojvodu Savojského

Počiatky dlhej histórie textilnej výroby Vitale Barberis Canonico dokladá objednávka z roku 1663 od vojvodu Savojského na šedú vlnenú látku. Dokument je cenný aj preto, že dokazuje, že už v sedemnástom storočí rodina Barberis vedela farbiť vlnu. Umenie, ktoré vtedy neovládal každý. A kto ho ovládal, odovzdával znalosti z otca na syna.

Držať krok s dobou

Ako udržať rodinnú firmu viac než 350 rokov funkčnú a prosperujúcu? Zdá sa, že spoločnosť Vitale Barberis Canonico na to prišla. Nikdy sa nebáli inovácií, o čom svedčia aj znalosti farbenia vlny zo sedemnásteho storočia. Cez priemyselnú revolúciu nezaspali a implementovali nové stroje i elektrinu. V dobe prvej svetovej vojny sa zaviazali k produkcii pre armádu. Tým zaistili rast spoločnosti, ale aj prácu pre svojich zamestnancov aj v priebehu veľkej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Zatiaľ čo celý svet bojoval s krízou, Vitale Barberis Canonico expandoval do sveta.

Dôraz na produkciu vlnených tkanín top kvality

V priebehu druhej svetovej vojny sa spoločnosť naopak sústredila na zdokonaľovanie interných procesov, vzťahov so zákazníkmi a kontrolu kvality. Produkcia začala smerovať k formálnemu oblečeniu mladých gentlemanov.

Pre značku Vitale Barberis Canonico je typický dôraz na detail a tlak na vysokú kvalitu produktu. Tá sa dosahuje starostlivým sledovaním výroby v každej jej fáze. Spoločnosť si stráži každý krok od chovu oviec až po dokonalé farby a vzory tkanín.

Na počiatku je kvalitná surovina

Vitale Barberis Canonico si vyberá najlepšie vlny na svete, medzi ktorými je i vlna austrálskych oviec merino. Tá vyniká mäkkosťou a hrejivosťou. Získaná surovina putuje do textilných pradiarní v Taliansku, kde prebieha celý proces spracovania pod dozorom rodiny Barberis. Výsledkom spracovania vlny je jemná priadza, ktorá dosahuje priemer až 17,75 mikrónov. Pre predstavu, jeden mikrón je jedna tisícina milimetra. Tkanina z tejto priadze býva označovaná ako Super 120´s, teda veľmi jemná a komfortná vlnená tkanina na luxusné odevy.

Inšpirácia zo súčasnosti aj minulosti

Dlhá história spoločnosti Vitale Barberis Canonico poskytuje obrovskú výhodu pri hľadaní inšpirácie. Návrhári nových kolekcií sledujú súčasné trendy, ale môžu nahliadnuť aj do bohatých historických archívov spoločnosti. Z fúzie vzorov dob minulých a sviežeho závanu aktuálnych trendov potom vznikajú unikátne kolekcie vlnených textílií.

V najlepšej spoločnosti

Od roku 2013 je spoločnosť Vitale Barberis Canonico členom prestížneho spolku Les Hénokiens. Ten prijímá len rodinné podniky, ktoré majú históriu dlhšiu než dve storočia. Takých spoločností asociácia Les Hénokiens združuje len štyri desiatky.

Inšpirácia pre odevných dizajnérov aj krajčírov

Kolekcie tkanín Vitale Barberis Canonico sú výberom toho najlepšieho, čo výroba vlnených tkanín môže ponúknuť. Nesmú teda chýbať ani v aktuálnej kolekcii Blažek v podobe pohodlných formálných oblekov či napríklad separátnych sák. Aktuálnu kolekciu nájdete na eshope alebo v obchodoch Blažek.