Magazín - Prečo si kúpiť obuv s prackou?

Prečo si kúpiť obuv s prackou?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Sú elegantné a napriek tomu trocha vybočujú z radu. Pánske poltopánky monk strap, alebo obuv s prackou, môžu byť zaujímavým kúskom, ktorý oživí váš šatník. Máte radi netradičné kúsky v zabehnutých pravidlách? Tak sa pozrite na návod, ako a k čomu tieto poltopánky nosiť.

Základné tipy pánskej elegantnej obuvi

Pánske poltopánky majú jasné pravidlá, kedy a k čomu sa hodia. Najelegantnejším typom sú poltopánky oxford. Sú vyrobené z kože bez zdobenia. Majú šnurovanie a vrchné časti sú úplne spojené šnúrkou. Jazyk topánok nie je vidno. Oxfordky sa najviac hodia k oblekom na slávnostné príležitosti a k formálnemu oblečeniu do práce.

Ďalším typom je derby obuv. Je to vlastne trochu uvoľnenejšia verzia oxfordiek. Taktiež sú šnurovacie a časť, ktorú šnúrky zatvárajú, ma medzeru po celej dĺžke. Aj jazyk je pod šnúrkou viditeľný. Derby sú vhodné pre casual business štýl a ako obuv pre voľný čas.

Klasické mokasíny nemajú šnurovanie ani pracku. Sú veľmi pohodlné a hodia sa pre uvoľnený business casual štýl alebo najčastejšie k elegantnému voľnočasovému outfitu.

Posledným typom je monk strap obuv, ktorá nemá šnúrky a na boku obuv uzatvára spona podobná tej na opasku. Klasické monk strap poltopánky majú jednu pracku, môžu ich však mať viac. Sú to veľmi elegantné topánky, ktoré môžete nosiť na formálne príležitosti a aj vo voľnom čase.

Je teda obuv s prackou vhodná na všetky príležitosti?

Jednoznačná odpoveď je áno. Záleží na prevedení obuvi, materiálu, z ktorého je ušitá, a aj na farbe.

Monk strap formal

Pokiaľ chcete k obleku nosiť obuv s prackou, zvoľte elegantné kožené monk strap poltopánky bez zdobenia. Ideálnou farbou je čierna. Strih by mal byť striedmy, jazyk topánky by nemal byť viditeľný. Je na vás, či si zvolíte single monk strap alebo double monk strap poltopánky. Vhodné sú obe verzie.

Business casual štýl

Pre každodenné nosenie do práce môžete zvoliť elegantnú obuv s prackou v rôznych farebných odtieňoch. Stále ide o business štýl, preto volíme tmavé tóny, najčastejšie čiernu, tmavo hnedú alebo tmavo modrú, poprípade niektorý z odtieňov béžovej.

článek
článek

Neformálny variant pre voľný čas

Teraz to môžete skutočne roztočiť. Neformálna monk strap obuv totiž ponúka netušené možnosti. In je obuv s prackou vyrobená v dvojfarebnej kombinácii kože, nájsť môžeme aj divokejšie varianty monk strap poltopánok. Skvelo vyzerajú napríklad s chino nohavicami a aj s elegantnými džínsami.

Pri nákupe pánskej elegantnej obuvi je dobrou zásadou rozvážnosť. Pokiaľ si s výberom stále nie ste istí, zájdite sa pozrieť do kamenného obchodu, kde vám skúsený personál ochotne poradí, aký typ zvoliť.