Magazín - Rôzne druhy vlny a na čo ich používame?

Rôzne druhy vlny a na čo ich používame

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Hneď po tom, ako ľudia odhodili kožušiny a figové listy, začala základ prvých zložitejších odevov tvoriť vlna. Počas chladných nocí nás zahrieva už viac ako 12 tisíc rokov a ani po tak dlhej dobe nie je rozhodne na ústupe. Jej unikátne vlastnosti totiž dodnes nedokáže nahradiť žiadny iný rastlinný ani syntetický materiál.

V priebehu histórie postupne vznikali nové plemená oviec a kôz; spracováva sa dokonca aj vlna králikov alebo lám. Preto dnes máme na výber z viacerých druhov vlny, ktorých vlastnosti sa značne líšia. My sa teraz pozrieme na tie najrozšírenejšie.

Merino vlna

Lacnejšia ako kašmír, jemnejšia ako mohér a pevnejšia ako angora. Merino vlna je najuniverzálnejším typom vlny, ktorý sa presadzuje v letnom aj zimnom šatníku. Pochádza z plemena ovcí merino, ktoré sú chované prevažne na Novom Zélande a v Austrálii. Vďaka špeciálnym podmienkam chovu a nevyspytateľnému podnebiu má toto plemeno oproti tým európsky mnoho výhod.

Tenké vlákna merino vlny sú vo vnútri duté a na povrchu členité. V zime pomáhajú zadržiavať teplo a v lete dovoľujú telu dýchať. Vlákna merino vlny sú totiž schopné absorbovať vysoké množstvo vlhkosti, čo prispieva aj k tomu, že je táto vlna veľmi obľúbeným funkčným materiálom.

Vďaka svojej všestrannosti tvorí merino vlna základ tých najkvalitnejších oblekov, ktoré môžete nosiť celoročne.

Využitie merino vlny: kabáty, obleky, separátne saká, svetre, šály, vreckovky

článek
článek

Kašmírová vlna

Kašmír sa získava vyčesávaním spodnej vrstvy srsti kašmírskych kôz. Tie však vyprodukujú iba malé množstvo kvalitnej vlny, ktorú naviac čaká zložité spracovanie. To sa potom odráža na cene. Výsledok však stojí za to.

Kašmírová vlna je jeden z najkvalitnejších materiálov. Je veľmi ľahká, jemná, skvele drží farbu a nevyťahá sa. Oblečenie z kašmíru vyzerá aj po rokoch ako nové. Investovať do nej sa vyplatí u zimných kabátoch - na prvý pohľad vyzerajú luxusne a v hrejivosti nemajú konkurenciu.

Pokiaľ chcete, aby vám kašmír vydržal je potrebné sa o neho poriadne starať. Na vlne sa totiž môžu vytvoriť hrčky, takže ju treba pravidelne vyčesávať špeciálnou kefkou.

Využitie kašmírovej vlny: obleky, kabáty, šály, svetre, saká, vreckovky

článek
článek

Angorská vlna

Angorská vlna sa často využíva pri ručnom pletení. Nepredstavujte si ale iba ďalší sveter od starej mamy. Získava sa z plemena angorských králikov s mimoriadne jemnými chĺpkami. Tie sú vyplnené vzduchom, takže skvelo zadržujú teplo a látka z nich je mimoriadne ľahká, nadýchaná a príjemná na dotyk.

Okrem nesporných výhod má, bohužiaľ, angorská vlna aj radu nevýhod. Náročnejšia na údržbu je už len vlna kašmír. Ľahko sa zrazí, pĺzne, elektrostaticky sa nabíja a často púšťa chlpy, ktoré sú doslova všade. Na čistú angorskú vlnu preto narazíte zriedkavo – najčastejšie sa kombinuje s merino vlnou alebo bavlnou. Tie zvýšia jej odolnosť a zároveň zachovajú jej špecifickú jemnosť.

Využitie angorskej vlny: svetre, šály, ponožky, deky

Mohérová vlna

Mohér je vlna zo srsti angorských kôz (nemýliť si s vyššie spomenutou angorskou vlnou). Kvôli skvelej hrejivosti sa z nej často vyrába zimné oblečenie. Medzi prednosti mohérovej vlny patrí mimoriadna odolnosť – nepĺzne ani sa nerozťahuje. Tieto vlastnosti veľmi dobre poslúžia pri cestovných oblekoch, separátnych sakách a kabátoch.

Mohér si bohužiaľ nerozumie s vodou, ktorú rýchlo nasáva a po usušení sa vlákna scvrkávajú. Niektorým ľudom taktiež nie je tento druh vlny príjemný na dotyk. Jedincov s citlivou pokožkou môže „škrabať“.

Využitie mohérovej vlny: obleky, kabáty, svetre, rukavice, šály, ponožky, deky

článek
článek

Alpaka vlna

Jedna z najkvalitnejších látok sveta pochádza so srsti lamy alpaky. Na dotyk je vlna alpaka veľmi jemná, porovnateľná s kašmírom, avšak je značne pevnejšia. Každé vlákno je duté, vďaka čomu odev zadržuje teplo. Na rozdiel od ovčej vlny neobsahuje lanolín, a preto je populárna u alergikov.

Srsť alpaky je bohužiaľ veľmi náročná na spracovanie, čo sa odráža na cene. Okrem toho je jej jedinou nevýhodou slabšia priedušnosť. Pri vyšších teplotách sa tak budete potiť viac ako v merino vlne. V chladnom počasí ale poslúži skvelo.

Využitie: svetre, kabáty, čiapky, rukavice, ponožky, šály, koberce, deky

V kamenných obchodoch Blažek pre vás radi vyberieme najvhodnejší druh vlny pre vaše potreby. Ešte väčšiu slobodu máte pri šití na mieru. Dohodnite sa na stretnutí s našimi krajčírmi a my sa postaráme o zbytok.