Magazín - Ktorý sveter je ten pravý?

Ktorý sveter je ten pravý?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Máloktorý kus oblečenia kombinuje eleganciu s praktickosťou tak dobre ako sveter. Napríklad ten vlnený má skvelé termoregulačné vlastnosti, v chlade zahreje a udržuje teplo, v lete zase odvádza pot. Vlastnosti svetrov sa menia v závislosti na jeho zložení a preto niet divu, že dnes existuje celý rad typov a strihov, ktoré plnia rôzne funkcie. Niektoré svetre nosíme na košeli, niektoré si obliekame namiesto košele a ďalšie dokonca nahrádzajú separátne sako.

Viete, ako rôzne druhy svetrov nosiť?

Pulóvre

Názov najobľúbenejšieho typu svetra pochádza z anglického výrazu „pull over“, čo v preklade znamená „natiahnuť cez“. Pulóvre totiž nemajú zips ani iný typ zapínania, takže si ich obliekame natiahnutím cez hlavu. Jednofarebné tenké svetre bez výraznejšej štruktúry môžete nosiť i k obleku ako súčasť formálneho outfitu. Ich výhodou je, že v spoločnosti si môžete vyzliecť sako a nedopustiť sa pritom faux pas.

článek
článek

Pulóvre rozdeľujeme podľa typu goliera:

● Pulóver s golierom do O je historicky najstarší typ svetra, jeho pôvod siaha až do 15. storočia. Spravidla ho nosíme s košeľou, polotričkom alebo tričkom. Niektoré štrukturované svetre do O sa ale môžu obliekať aj priamo na telo.

● Pulóver s golierom do V nosíme v kombinácii s košeľou alebo polotričkom. Tento typ svetra môžeme vidieť najčastejšie s oblekom alebo separátnym sakom. Pulóver so strihom do V totiž najlepšie vynikne v kombinácii s kravatou

● Pulóver s asymetrickým šálovým golierom. Tento typ svetra oceníte, ak hľadáte niečo neokukané a zároveň praktické. Šálový golier chráni krk pred chladom podobne ako rolák. Ukážkovým predstaviteľom tohto typu svetra je žakárový sveter z jemnej merino vlny v extra fine kvalite, ktorý môžete nosiť s neformálnymi nohavicami v kombinácii s jarným plášťom či bundou.

Cardigany

Svetre cardigan sú obľúbené hlavne v britskej móde. Vďaka jednoduchému zapínaniu predstavujú praktickú náhradu separátneho saka v neformálnych outfitoch.

Niekedy zapínanie cardiganov siaha len od hrudi ku krku, inokedy až k bokom. V oboch prípadoch však cardigany nepatria do formálneho štýlu. Jedinou výnimkou sú pletené vesty s gombíkmi.

článek
článek

Cardigany rozdeľujeme podľa typu zapínania:

● Cardigan so zipsom nosíme ku košeli, tričku i polotričku. Dajú sa nosiť samostatne aj pod bundou alebo kabátom ako ďalšia vrstva oblečenia. Napríklad sveter unakitovej farby so stojáčikom zo 100% merino vlny vás spoľahlivo zahreje aj v najhlbších mrazoch.

● Cardigan s gombíkmi vídame v posledných rokoch zriedka. Spravidla máva hlbší výstrih v tvare V a nosíme ho s košeľou alebo polotričkom.

Roláky

Vedeli ste, že prví, kto nosil na prelome 19. a 20. storočia roláky, boli námorníci? Obľúbili si ich hlavne preto, že priliehajú až ku krku, čím neuniká toľko telesného tepla. Kvalitný vlnený alebo kašmírový rolák tak môže ľahko nahradiť šál.

článek

● Formálne roláky. Tenký neštrukturovaný jednofarebný rolák môže byť príjemnou alternatívou košele v obleku, ktorá outfit mierne uvoľní, no ponechá mu formálny vzhľad. Elegantným rolákom k obleku je napríklad decentný tmavo šedý sveter, ktorý tvorí z 85 % bavlna Eggito Mako a z 15 % kašmír.

● Neformálne roláky môžu byť jednofarebné aj viacfarebné. Zvolený sveter by mal vždy byť v súlade s outfitom a príležitosťou, na ktorú si ho dávate. V kolekcii Blažek vždy radšej volíme striedme a tlmené odtiene. Roláky bývajú často štrukturované a nájdeme pri nich aj netradičné strihy do V. Dajú sa kombinovať so separátnym sakom alebo nosiť samostatne.

Vyskúšajte si na vlastnej koži svetre z aktuálnej kolekcie v našich kamenných obchodoch Blažek. Naši módni špecialisti vám poradia, na akú príležitosť sa jednotlivé svetre hodia a ako ich skombinovať.