Britská tradícia a elegancia

Britská tradícia a elegancia

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek / archiv značky

Len veľmi málo značiek má v Anglicku také silné meno ako Thomas Mason. Stelesňuje totiž hlavné prednosti britskej módy: najkvalitnejšie materiály, zmysel pre detail a dôraz na tradíciu. Látky Thomas Mason sú už od viktoriánskej éry symbolom mužskej elegancie a košele z nich vyrobené nosia dokonca členovia kráľovskej rodiny.

Sir Thomas Mason: otec zakladateľ moderného tkáčstva

Prvé lode s bavlnou dorazili k anglickým brehom z Indie už v roku 1792, no v tej dobe nikto nemal potrebné znalosti, ako s vláknami pracovať. Výroba látky preto bola pomalá a nákladná.

Príbeh značky začína v roku 1796 v dobe najväčšieho rozkvetu priemyselnej revolúcie, kedy Thomas Mason najal najlepších tkáčskych majstrov svojej doby a spojil ich znalosti s výkonom moderných parných strojov.

To mu umožnilo vytvárať kvalitnejšiu látku a zaujímavejšie vzory, než na ktoré si trúfla vtedajšia konkurencia. Rýchlo si to všimlo popredné krajčírstvo v londýnskom West Ende, ktoré vytváralo luxusné oblečenie pre britskú aristokraciu a najbohatšie vrstvy.

Rozmach za viktoriánskej éry

Spolu s rastúcim vplyvom britského impéria rástol začiatkom 19. storočia aj vplyv značky Thomas Mason. Pre mnohé popredné krajčírske salóny na Jermyn Street a Savile Row sa stal Thomas Mason výhradným dodávateľom látok, čo mu pomohlo s rozšírením do celého sveta.

V priebehu viktoriánskej éry sa značka Thomas Mason stala symbolom elegantnej mužskej módy a gentlemanstva.

Značka, ktorú si oblieka kráľ aj vojak

S príchodom prvej svetovej vojny britská armáda hľadala nové látky na výrobu lepších a odolnejších uniforiem. V reakcii na to vyvinula značka Thomas Mason prvú nepremokavú a nehorľavú bavlnenú tkaninu na svete. Piloti vrtuľníkov zase nosili špeciálne vodotesné obleky, ktoré ich po páde do mora chránili pred chladom a utopením.

Po vojne sa Thomas Mason znovu vrátil k elegantnému štýlu. V roku 1936 sa stal exkluzívnym dodávateľom tkanín pre Turnbull & Asser, dlhoročného výrobcu košieľ anglickej kráľovskej rodiny, ktorým je dodnes.

Po druhej svetovej vojne sa Londýn opäť stáva jedným z hlavných módnych centier sveta a veľkú zásluhu na tom nesie aj značka Thomas Mason. Do módy sa dostávajú nové vzory a farby, pánska móda sa stáva slobodnejšou.

Spojenie s talianskou značkou Albini

Rok 1992 je jedným z najdôležitejších v celej histórii značky. Práve vtedy sa Thomas Mason spája so značkami David & John Anderson a predovšetkým aj s talianskou Albini Group z Bergama.

Vzniká tak široké portfolio 700 látok s unikátnou štruktúrou vlákien, farbami aj vzormi, ktoré môžu jednotlivé značky spoločne zdieľať a zdokonaľovať.

Tajomstvo kvality košieľ Thomas Mason

- Základom je najkvalitnejšia egyptská bavlna. Značka Thomas Mason má vlastné plantáže v najúrodnejšej časti delty Nílu. Tu majú rastliny ideálne podmienky, ktoré zaisťujú rast extra dlhých a pevných vlákien.
- Všetka bavlna sa perie ručne. Špeciálne kamery odhalia aj tie najmenšie nečistoty a tkáči následne akékoľvek nedokonalosti odstránia. Zostanú len mäkké, pevné a žiarivo biele vlákna.
- Jemná priadza je ďalej spracovaná na najmodernejších strojoch pod dohľadom skúsených tkáčskych majstrov.
- Každý meter tkaniny kontroluje lupou šesť skúsených technikov. Raz pred dokončením a ešte raz po ňom.
- Značka má pod vlastnou správou a dohľadom pestovanie, spracovanie aj kontrolu tkaniny. Vďaka tomu môže vždy garantovať najvyššiu kvalitu.

Košele z luxusných bavlnených látok Thomas Mason pre vás radi ušijeme na mieru v krajčírstve Blažek. Stačí si dohodnúť stretnutie a my zariadime zvyšok!