Magazín - Ako vybrať svadobný oblek?

Ako si vybrať svadobný oblek?

článek

Text: Lucie Krůčková

Každá nevesta dlhé mesiace vyberá tie najkrajšie svadobné šaty. Aj ďalšie pozvané dámy majú pripravené minimálne dvojo šiat. Páni naopak niekedy majú tendenciu prípravu podceniť a začať ju riešiť až chvíľu pred dňom D. Aký si vybrať oblek? Čo sa vlastne nosí? Tmavý, svetlý, s vestou alebo bez? S blížiacim sa termínom obradu pribúda otázok a rastie napätie. Niekedy má výhodu ženích, pretože nevesta chce mať všetko pod palcom a svojho milého popoháňa. Ale čo otcovia, svedkovia a svadobčania, čo tým velí etiketa?

článek

3 zlaté pravidlá, ktorými sa riaďte, či už ste ženích, či svadobčan

1. Na svadbu sa chodí v obleku. Ak opomenieme úplne neformálne „lúčne“ svadby a netradičné extravagantné akcie, je dobrým zvykom mať na svadbe oblek. Vyjadríte tým úctu neveste a ženíchovi aj ostatným svadobčanom.

2. Čistý odev a obuv. Možno vás to prekvapí, ale často sa stane, že páni vytiahnu oblek zo skrine až večer pred akciou. Dajte si aspoň týždeň na čistiareň a vypratie košele. Starostlivosť venujte aj sviatočnej obuvi.

3. Oblečenie, ktoré vám sedí. A zase sme pri tom, nevyberajte oblečenie na svadbu na poslednú chvíľu. Je skvelé, že máte v skrini slávnostný oblek, ale pokiaľ ho nevyťahujete pravidelne, vyskúšajte si ho radšej v predstihu.

článek

Objavili ste škvrny, ktoré nejdú odstrániť, alebo vám oblek nesedí?

Potom je na čase vyraziť pre nový. A tu hrá kľúčovú rolu čas, ktorý zostáva do svadby. Ak je to viac týždňov, máte vyhraté. Môžete si vyberať medzi konfekciou a oblekom šitým na mieru. Aj konfekčný tovar môže byť výbornej kvality, ale nič sa nevyrovná obleku, ktorý je ušitý na mieru práve vám a vašim potrebám. Môže zohľadniť vaše širšie vyšportované stehná a ramená aj výšku postavy. Ak už zostáva len týždeň či dokonca menej, rýchlo do obchodu. Najlepšie tam, kde vedia dobre poradiť.

Materiál a strih obleku vyberajte s rozmyslom

Vyštíhlené obleky patria k trendom poslednej doby. Slim silueta pristane väčšine mužov, po Extra Slim strihu siahnu skutočne veľmi štíhli páni. Pre vášnivých športovcov a majiteľov nekonfekčných postáv je skvelá silueta Relax, ktorá necháva viac priestoru.

Najlepšou voľbou pre svadobný oblek je kvalitný vlnený materiál. Podľa ročného obdobia zvoľte teplejšiu vlnenú látku, ktorá zahreje, alebo naopak ľahučkú látku, ktorá je určená do horúcich letných dní. Kvalitný vlnený oblek oceníte už v prvých chvíľach. Látka príjemne sedí na těle a dýcha. Nemusíte sa báť prepotených podpazuší ani košele. Zaujímavé sú aj zmesové látky, ktoré vlne dodávajú ďalšie vlastnosti. Na umelé materiály radšej úplne zabudnite, rýchlo sa v nich môžete spotiť, pričom sa nevyhnete nepohodliu a nepríjemnému zápachu.

Ženích a nevesta hrajú hlavné roly

Na svadbe by mali vyzerať najlepšie a nikto by ich nemal zatieniť. Šaty nevesty sú kapitola sama o sebe, ale aj ženích musí vyzerať dobre. Voliť môže medzi dvojdielnym alebo trojdielnym oblekom, ktorý má okrem nohavíc a saka aj vestičku. Tá však nie je povinná.

Materiál obleku voľte vo vysokej kvalite. Dbajte na prírodné materiály a dobré remeselné spracovanie. Na svadbe chcete myslieť na svoju vyvolenú a váš veľký deň, nie na príliš dlhé rukávy alebo na to, že je vám príliš teplo.

Vyberajte radšej decentné farby. Typické sú obleky v tmavých odtieňoch šedej, modrej, hnedej i v čiernej farbe. Krásnym oživením je jemný votkávaný dezén, ideálne tón v tóne.

V letných mesiacoch môžete siahnuť po svetlejších farbách. Len pozor, biele a veľmi svetlé obleky nepristanú každému. Ak ste blondín so svetlou pleťou, zvážte výber výraznejšieho odtieňu obleku.

Aj otec musí byť šik

Otec nevesty či ženícha má na svadbe čestné miesto. Jeho oblek by mal byť v tmavších farbách. Čím je farba tmavšia, tým viac dodáva nositeľovi na vážnosti. Svetlé farby nechajte radšej ženíchovi, iným svadobčanom sa nehodia. Aj tu platí, že voľba prírodného materiálu je stávkou na istotu. Dôležitý je pohodlný a dobre sediaci strih.

Má oblek pre svedka nejaké špeciálne pravidlá?

Byť svedkom ženícha či nevesty je česť. Podľa toho aj zvoľte svadobný oblek. S perfektne sediacim oblekom v tmavých tónoch a z prírodných materiálov nešliapnete vedľa. Oživiť ho môžete vreckovkou a kravatou. Pamätajte, že nikto na svadbe nemá zatieniť dvoch hlavných aktérov. Je preto dobré zistiť, v čom pôjde ženích a podľa toho vyberať. Bolo by nemilé mať výrazne luxusnejší oblek.

Svadobčania volia eleganciu

Aj pre ostatných mužov platí, že by si mali obliecť oblek tmavších tónov tak, aby vynikol ženích. Na módne výstrelky nie je na svadbe priestor. Naopak, sofistikovaný zmysel pre elegantnú módu ukážete dokonalým zladením outfitu a zaujímavou vreckovkou v klope.

Aký je teda ideálny oblek na svadbu?

Vlastne je to jednoduché. Je to oblek, v ktorom sa budete cítiť dobre. Oblek, ktorý vám bude pristať po celý svadobný deň. Ak si stále nie ste istí, príďte do obchodov alebo krajčírstev Blažek. Skúseností s výberom svadobných oblekov máme veľa a radi sa o ne podelíme.