Magazín - Ako si vybrať ten správny opasok?

Ako si vybrať ten správny opasok?

článek

Text: Jiří Král

Na prvý pohľad sa môže zdať, že na výbere opasku nie je čo pokaziť. Ale v skutočnosti ide o veľmi dôležitý doplnok, ktorý váš outfit buď skvelo podčiarkne, alebo úplne zničí. Vizuálne totiž rozdeľuje vašu postavu na dve polovice a tým pádom priťahuje nemalú pozornosť.

Ak dobre viete, aké topánky si vybrať na rôzne príležitosti, máte z veľkej časti vyhraté. Opasok by totiž mal mať rovnakú farbu i materiál ako vaša obuv. Zjednodušene: menej zdobenia znamená väčšiu formálnosť. K oxfordkám sa hodí formálny opasok z hladkej kože, k semišovým topánkam sa hodí semišový a ku sneakerskám môžete zvoliť napríklad pletený.

Pri opaskoch sa riaďte tromi základnými pravidlami:

1. Opasok aj spona musia ladiť s ostatnými doplnkami: topánkami, taškou, hodinkami i manžetovými gombíkmi.

2. 2. Opasok by mal byť vyrobený z kvalitnej kože. Tá vyzerá najlepšie a aj najdlhšie vydrží. Výnimkou môžu byť len niektoré látkové opasky na voľný čas.

3. 3. Vždy majte po ruke aspoň jeden čierny a jeden hnedý, ktoré môžete striedať. Farebné opasky síce vyzerajú dobre, ale je ťažšie zladiť ich s topánkami a zvyškom outfitu.

Formálne opasky sú vyrobené z hladkej kože a majú jednoduchú kovovú pracku. Ideálna šírka opasku je 3,5 centimetra. Na formálnejšie akcie sa hodí čierny opasok, hnedý zase skvelo doplní váš business outfit, najlepšie vynikne s oblekom alebo chinos.

Obojstranný formálny opasok so striebornou sponou, ideálny ako na denné nosenie do práce, tak aj na formálnejšie príležitosti.

Ručne farbený formálny opasok v tónoch hnedej farby.

Informal opasky sú, rovnako ako tie formálne, vyrobené z hladkej kože, líšia sa však prackou. Tá môže byť často výraznejšie zdobená, v niektorých prípadoch automatická. Priestor pre kreativitu nastáva hlavne s ohľadom na farebné prevedenie, okrem čiernej a hnedej si totiž môžete dovoliť aj modrú alebo šedú farbu. Hodí sa k chinos i obleku pre business.

Modrý informal opasok zaujme na prvý pohľad a skvelo dotvorí neformálny look.

Pri voľnočasových opaskoch sú pravidlá slobodnejšie, môžu byť jednodielne aj pletené. Farba je čisto na vás a pracka môže byť výraznejšia než pri prvých dvoch typoch. Často bývajú širšie než formálne opasky, niektoré sú široké aj cez 4,5 centimetra. Môžete ich nosiť k džínsom, šortkám i chinos, ale k obleku nikdy.

Pletené opasky vyzerajú dobre tam, kde tie klasické zlyhávajú. Napríklad na šortkách.

článek
článek

Neviete si dať rady so správnou dĺžkou alebo sponou opasku? V kamenných obchodoch Blažek vám naši špecialisti radi poradia, ako zladiť opasok s ostatnými doplnkami a zvyškom outfitu. Tie z najnovšej kolekcie si môžete pozrieť v našom lookbooku.