Magazín - Ako si vybrať perfektne sediaci oblek?

Ako si vybrať perfektne sediaci oblek?

článek

Text: Jiří Král

Ste si istí, že nosíte strih obleku, ktorý pristane vašej postave? Vo veľa mužoch podobná otázka vyvolá neistotu. Strih obleku sa totiž skladá z desiatok premenných. Nájsť taký, ktorý perfektne sadne práve vám, preto často vyžaduje mnoho hodín hľadania a skúšania. Aby sme vám výber obleku čo najviac uľahčili, vytvorili sme štyri siluety vhodné pre najčastejšie typy postáv.

Do istej miery ide samozrejme o zjednodušenie – každý náš oblek je unikát a figúra nikoho z nás sa nedá zaškatuľkovať do jednej zo štyroch kategórií. Napriek tomu vám správna voľba siluety môže výber vášho vysnívaného obleku výrazne uľahčiť.

1. Silueta Extra Slim

Obleky v siluete Extra Slim odporúčame hlavne mužom štíhlej postavy. Užšie nohavice a rukávy spoločne s výrazne vyštíhleným strihom dodávajú nositeľovi veľmi elegantný a mladistvý vzhľad. Nohavice v siluete Extra Slim spravidla nosíme kratšie než pri ostatných strihoch, ale nie je to nutná podmienka.

2. Silueta Slim

Silueta Slim pristane väčšine mužov s bežným typom postavy. Vyštíhlený strih zdôrazní prednosti vašej figúry na správnych miestach a zároveň vám dodá dostatok voľnosti, dôležitej pri bežných denných činnostiach.

3. Silueta Sport

Patríte medzi urastených mužov so širokými ramenami alebo vyšportovanou postavou? Potom určite veľmi dobre viete, aký oriešok je zohnať dobre sediaci oblek. Naše dizajnérky však myslia aj na vás. Obleky v siluete Sport sú preto priestrannejšie v oblasti ramien, hrudníka a stehien, takže sa do nich zmestia aj tí, pre ktorých je silueta Slim príliš úzka.

4. Silueta Relax

Nepatríte medzi fanúšikov moderných vyštíhlených strihov? Potom je pre vás silueta Relax ideálnou voľbou. Vďaka voľnejšiemu strihu tieto obleky skvelo sadnú každému typu postavy bez ohľadu na telesné proporcie. Sú teda vhodné aj pre mužov, ktorí majú o pár kíl navyše.

Tipy, na čo si pri výbere obleku dať pozor

● Strážte si dĺžku rukávov, tie by mali pri pripažení rúk pozdĺž tela siahať mierne nad zápästný kĺb.

● Klopy saka by mali priliehať na prsia, ak odstávajú, sako je malé.

● Nebojte sa v obleku posadiť alebo dať nohu cez nohu. Lepšie tak spoznáte, či vám dĺžka a šírka nohavíc vyhovuje.

● V saku sa “natiahnite”. Ak je príliš tesné cez chrbát, alebo naopak vytvára záhyby, skúste inú veľkosť alebo strih.