Magazín - Ako sa fotí módna kampaň?

Ako sa fotí módna kampaň?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Aj keď to môže znieť prekvapivo, fotografovanie módnej kolekcie v teréne môže mať celkom dobrodružný nádych. A nezáleží ani tak na tom, či fotíte na opustenom ostrove alebo v centre veľkomesta. Každý krok a presun musíte naplánovať presne na minútu – počítať totiž musíte aj s takými drobnosťami, ako sú trasy trajektov alebo načasovanie odlivu.

Celá cesta začína u našich návrhárkach. Tie vymyslia tému, od ktorej sa budú outfity odvíjať a následne vytvoria módnu kolekciu. Nasleduje výber, pri ktorom sa rozhodneme pre tie najkrajšie kúsky oblečenia, ktoré pôjdu do predaja. Keď je rozhodnuté, začneme plánovať fotenie.

článek
článek

Ako prvý prichádza na rad výber miesta. Tohtoročná kolekcia vychádza z diela holandského renesančného umelca Hieronyma Boscha, ktorého diela vynikajú pestrými farbami v unikátnych vzoroch a symbolicky vyobrazujú ľudské vlastnosti. Jasnou voľbou bol preto Amsterdam – hlavné mesto Holandska ležiace iba 80 kilometrov od maliarovej domoviny.

článek

Keď máme vybrané miesto, prichádza na scénu skúsený fotograf. Tým je tento rok už druhýkrát Robert Vano. Ešte pred samotným fotením s ním vyrážame na trojdenné „mapovanie terénu“. Z pozície profesionála nám pomáha vybrať konkrétne miesta, kde vzniknú tie najkrajšie snímky. Neoddeliteľnou súčasťou tímu je kameraman, ktorý je zodpovedný za natáčanie videí a ich následné strihanie a ďalšie úpravy.

článek

Fotenie novej kolekcie sa samozrejme nezaobíde bez modelov, s ktorými sa vždy dohodneme na spolupráci na dve kolekcie. Fotograf často odporučí modelov, s ktorými sa dobre pracuje, a ktorí sa pre danú kolekciu hodia. Každý model prestavuje niektorý typ našich zákazníkov. Podľa toho vytvoríme každému z nich štýl, ktorý im bude najviac sedieť. Potom už nasleduje iba fitting, čo je proces, kedy každému z modelov upravíme oblečenie na mieru tak, aby perfektne vyhovovalo jeho postave.

článek

Po stylingu a fittingu modelov rozhodne vedenie tímu, ktorý outfit sa najlepšie hodí na rôzne miesta. Ešte pred odjazdom preto zostavíme plán cesty a scenár fotenia. Inými slovami: kde, kedy a ako dlho sa budú jednotlivé outfity fotiť. Presné prejazdy je nutné dodržiavať a každá minúta tak musí byť dopredu naplánovaná. Príliv a odliv, príjazdy trajektov alebo hustá doprava totiž môžu podobu fotografovaného miesta značne pozmeniť.

článek

Potom už stačí zariadiť ubytovanie, zabaliť outfity a celý tím môže vyraziť na cestu. Samotné fotenie trvá dva až tri dni a zúčastní sa na ňom desať až jedenásť ľudí. Celkom vznikne až 7000 fotiek, z ktorých vyberieme 200 najlepších, ktoré si môžete pozrieť v našom magazíne, na webe alebo aj v predajniach.

článek