Magazín - Ako často nosiť vlnený oblek?

Ako často nosiť vlnený oblek?

článek

Text: Jiří Král

Medzi kvalitnými oblekmi s prehľadom dominujú tie vlnené – a to z veľmi dobrého dôvodu. Sú ľahké, vzdušné, príjemné na dotyk a vyzerajú skvelo. Nevydržia ale večne. Keď sa o svoj vlnený oblek budete dobre starať, pokojne vám vydrží päť rokov. Keď nie, môže sa za pol roka zmeniť na nepoznanie.

Vlnený oblek by ste mali nosiť maximálně trikrát týždenne, ideálne dvakrát. Ak teda chodíte v obleku pravidelne do práce, je dobre mať najmenej dva, ktoré môžete striedať. Vždy tak budete mať jeden v zálohe.

Medzi každým nosením nechajte oblek aspoň deň odpočívať. V tej dobe by mal visieť na ramienku na vzdušnom mieste.

článek
článek

Ako sa správať k vlnenému obleku

1. 1. Do vrecka patrí len vreckovka, gentleman nosí tašku. Napchaté vrecká deformujú proporcie obleku a tým ho ničia. To platí aj pre peňaženku.

2. 2. Pred sadnutím do auta alebo kresla si vždy vyzlečte sako. Hodiny strávené v sede sa na saku skôr alebo neskôr podpíšu. Najhoršie odraté miesta spôsobuje bezpečnostný pás v aute, ktorý látku krčí len na jednom pleci.

3. 3. Sako vždy zaveste. Ideálne na ramienko, ale v najhoršom prípade môže poslúžiť aj vešiak alebo stolička.

4. 4. Pozor na odreté miesta. Pri pravidelnej záťaži sa vlna „ošúpe“. Kritické sú hlavne lakte a kolená.

5. 5. Oblek nenechajte zmoknúť. Možno si poviete: „Pár kvapiek nevadí, to prebehnem.“ Lenže vadí. Ak práve nenosíte oblek so špeciálnou vodeodolnou úpravou, ktorá vlnu pri kontakte s vodou chráni. Ak si nie ste istí, je dobré mať po ruke dáždnik.

6. 6. Keď si sadáte alebo nastupujete do auta, povytiahnite si nohavice okolo kolien. Znížite tak napínanie stehov.

Ako predísť opotrebovaniu vlnených nohavíc

Mnoho mužov – hlavne tí so silnejšími stehnami – však riešia iný problém než pokrčené sako. Kvôli väčšiemu napínaniu im totiž nohavice často odídu do predčasného dôchodku.

Niečo s tým aj napriek tomu môžete urobiť. Pokiaľ viete, že sa vám nohavice v rozkroku „rozchádzajú“, môžete si do najviac napínaných častí dať na mieru našiť spevňujúcu vrstvu látky. Zvonka to nebude vidieť a nohavice vám vďaka tomu vydržia podstatne dlhšie.

článek
článek

Čistiareň berte ako poslednú možnosť

Ako často dávať oblek do čistiarne? Čo najmenej. Agresívne látky a spôsoby čistenia sú totiž tak trochu liečba šokom.

Menšie škvrny skúste doma jemne vyčistiť parou a kefkou. Pokrčený oblek nechajte „napariť“ v kúpeľni. Jednoducho pustite horúcu vodu a počkajte pol hodinu. Para vyhladí nerovnosti za vás a vlna tým nijak netrpí.

Vlnený oblek je investícia, ktorá sa vám mnohonásobne vráti, pokiaľ sa oň budete dobre starať – len tak sa totiž môže stať vaším dlhoročným spoločníkom.