Sprievodca štýlom: Polo tričko - z ihriska do vyššej spoločnosti

Polo tričko: z ihriska do vyššej spoločnosti


Označenie "polo" nepochádza, ako si mnohí myslia, z nerozhodnosti či ide o tričko, alebo o košeľu, ale zo športu zvaného pólo. Teda z kolektívneho športu, kedy si hráči na koňoch pomocou pálok prihrávajú loptičku a snažia sa ju dostať do bránky súpera. Šport, ktorý má svoje korene v Perzii, v 19. storočí objavili Briti, priviezli ho na starý kontinent a dali mu jasné pravidlá. Tradičný úbor, tak ako pri takmer všetkom britskom, nesmel chýbať.

Vtedajšia spoločnosť však polo košele vnímala ako rýdzo športové oblečenie. Pôvodne jazdili pri póle muži na koňoch v košeliach z ťažkej bavlny, s dlhým rukávom a golierom, ktorý sa im pod náporom vetra lepil na spotenú tvár. A tak si začali goliere pomocou gombíkov pripínať ku košeli. Nešlo o rozmar, bolo to len praktické. Teda aspoň do doby, kým si to všimol John E. Brooks (áno, ten Brooks z Brooks Brothers) a preniesol tento detail do Ameriky.

V roku 1920 potom košeľa s golierom obohatená o dva gombíky získala názov button-down. Golier si medzi Američanmi okamžite získal obľubu a vďaka študentom Ivy League, ktorí ho prijali ako nevyhnutnú súčasť svojho šatníka, sa z neho čoskoro stal skutočný módny trend. To je tiež odpoveď na otázku, prečo na americkom kontinente button-down pokladajú za spoločenský golier a v Európe naopak za neformálny. V priebehu rokov si button-down získal označenie najviac kopírovaného prvku v histórii americkej módy.

Trend pripnutého goliera potom začali preberať aj ďalšie športy vyššej spoločenskej triedy, ako je kriket alebo tenis. Zlom ale prišiel v roku 1926, keď sa tenista René Lacoste objavil na kurte v tričku s golierom a krátkymi rukávmi z látky zvanej piké (niekedy tiež lacosta), teda ľahkého, veľmi prievdušného materiálu. Navždy tak zmenil nielen športové odevy, ale aj dejiny módy. Ak teda v dnešnej dobe na polotričku uvidíte onen button-down golier, je to odkaz na starú tradíciu.

Rovnako ako pri klasických košeliach, aj pri výbere pola platia isté zásady Všímajte si materiály, vyberajte z tých kvalitnejších, vyrábaných z mercerovanej bavlny. Počas procesu mercerácie získavajú vlákna pevnosť a tiež oveľa lepšie držia farbu. Pri bližšom pohľade a dotyku zistíte, že materiál je tiež oveľa jemnejší a lesklejší. Bavlna sa tak viac podobá na hodváb a získava aj jeho vlastnosti. K tým najlepším látkam patria tie, ktoré sú vyrábané z priadzí označovanej Filo di Scozia, ktorá je jednou z najjemnejších priadzí vôbec.

Hoci platí, že k saku alebo obleku patria jedine a len košele s dlhým rukávom, polo má v tomto prípade udelenú výnimku. Skombinujte biele polo s modrým sakom a dostanete outfit hodný francúzskej olympijskej reprezentácie. Polo oproti klasickej košeli outfit výrazne odľahčí a oproti neformálnemu tričku mu zasa dodá eleganciu.

Polo je síce voľnočasový, ale stále relatívne elegantný kúsok. Noste ho teda elegantne! Žiadne zdvíhanie goliera, to je tabu! A pozor si dajte aj na gombíky. Pola majú väčšinou dva až tri a platí u nich podobné (ale obrátené) pravidlo ako pri saku: posledný je vždy zapnutý!

Dbajte na to, aby vám dobre sedelo a lichotilo vašej postave. Súčasne si strážte ešte jednu vec, a to rukávy, ktoré sú väčšinou zakončené pevnejším lemom. Ak chodíte do fitka alebo robíte aktívne akýkoľvek šport, vyberajte si polo,  ktorého rukávy sa vám nebudú zarezávať do ramien. Týmto všetkým mužom nenápadne naznačujeme, že ak chcú nosiť polo, mali by sa zároveň starať aj o svoje bicepsy.

Úplnou klasikou je polo v bielej farbe. Je to športová verzia bielej košele. Môžete ho kombinovať s tmavomodrými džínsami, pastelovými chinos aj vzorovanými šortkami. Skvele bude vyzerať aj čierne alebo tmavomodré polo. Ak si trúfate na červenú, ružovú či azúrovú modrú, rozhodne vás nebudeme odrádzať. Farby sú na to, aby sa nosili. Buďte ten, kto prelomí šedú škálu ulice!

     

Polo tričko casual - růžová

Polo tričko casual - biela

Polo tričko informal - modrá

Pohodlné polo tričko v trendovej žakárovej väzbe. Kontrastné spracovanie vnútorného priekrčníka nenarúša celkový vzhľad, ale poteší nositeľa. Celkový vzhľad dopĺňa kontrastný biely golier so zapínaním button down.

Polo tričko s všitým golierom so zapínaním button down. Materiál s obľúbenou pique štruktúrou.

Polo tričko z kvalitnej mercerovanej bavlny od talianskeho dodávateľa. Neopozeraný, inovatívny vzhľad je docielený kombináciou dvojfarebného pique a potlačou kamufláže. Celkový vzhľad podčiarkuje šitý golier so zapínaním button down.


     

Polo tričko casual - modrá

Polo tričko casual - modrá

Polo tričko casual - červená

Polo tričko s obľúbenou pique štruktúrou s výraznými pruhmi vo sviežich letných farbách. Celkový vzhľad dopĺňajú výrazné detaily vo vnútornej časti výstrihu a golier so zapínaním button down.

Pohodlné polo tričko s elegantným žakárovým vzorom kombinujúci dve farby. Celkový vzhľad dopĺňa šitý golier so zapínaním button down.

Kvalitné polo tričko z kvalitnej mercerovanej bavlny od talianskeho dodávateľa. Nadčasový vzor vo sviežich letných farbách. Celkový vzhľad dopĺňa pletený golier.