Sprievodca štýlom: More módnych možností

More módnych možností


Modrá farba má nielen more odtieňov, ale aj množstvo významov. Môžete si vyberať od uvedomelej námorníckej modrej cez závažnú kráľovsky modrú, svietivo azúrovú až zdržanlivú pastelovú. Vie byť rozšafná aj elegantná, decentná a zároveň na seba dokáže strhnúť všetku pozornosť.

Všimli ste si, že nielen uniformy námorníkov, ale napríklad aj Kapitán Amerika alebo Superman sú zásadne modrí? Modrá farba symbolizuje istý konzervatizmus a zodpovednosť, ale aj hrdinstvo a rešpekt. Pôsobí spoľahlivo a vyvoláva upokojujúci dojem. Modrá v sebe nesie aj odkaz na umenie. George Gershwin, Pablo Picasso aj Madonna, oni všetci tejto farbe podľahli. Modrá je veľmi poetická. Má najviac pomenovaných a užívaných odtieňov. A jednou z jej veľkých výhod je, že tieto odtiene môžeme miešať.

S námorníckym lookom je bezpochyby spätá Gabrielle Chanel. Coco, ako si nechávala hovoriť, mala štýl vycibrenejší než väčšina mužov. Ženy vyslobodila z korzetov a pripomenula im, že majú členky. Práve túžba po slobode sa veľmi prejavovala aj v jej tvorbe. Veľký vplyv mal na ňu štýl prímorských miest ako Biarritz, kde ľudia preferovali voľnejšie strihy, svetlejšie farby a ľahšie materiály. Svoju inšpiráciu tiež čerpala z oblečenia pre námorníkov.  Farby, materiály, štruktúry. To všetko vnímala a zaraďovala do svojich kolekcií, napríklad v podobe hrubých úpletov, námorníckych nohavíc, slamákov aj espadrilliek.

Jedným z najočividnejších znakov námorníckeho štýlu sú pásiky. Inšpirujte sa mariňákmi, držte štýl v čistote a nekombinujte pásiky s ďalšími vzormi. S bielymi nohavicami bude look vždy čistejší a šviháckejší. Naopak,  tmavomodrými chinos celkový dojem pritvrdíte. Maximálne uvoľnený, morom inšpirovaný look potom dosiahnete, keď zvolíte košeľu i nohavice z ľanových materiálov. Ich výhodou je ich príjemnosť, ľahkosť, schopnosť absorbovať pot a súčasne rýchlo schnúť. Tento, svojím spôsobom, prirodzený look môžete doladiť slameným klobúkom v štýle Ernesta Hemingwaya.

Marínu budú navždy evokovať dvojradové saká, ktoré majú svoj pôvod práve v námorníctve.  Vyhnite sa zbytočným módnym excesom v podobe zlatých gombíkov a stavte na jednoduchosť. Svoj dôvtip potom môžete  vyzdvihnúť vreckovkou alebo motýlikom s kotvičkami. Ak je na vás dvojradové sako príliš kostýmové, siahnite po výraznej, menej formálnej a vďaka absencii podšívky aj ľahšej jersey jacket. Aby ste docielili  dojem športovejšieho ducha, košeľu vymeňte za tričko alebo polo. Na jersey jacket sa môžete pohrať aj s rukávmi. Môžete ich vyhrnúť či vyrolovať ako sa vám zapáči. A čo na nohy? Čokoľvek , čo sa nasúva. Skúste sa v lete vzdať šnúrok a vyberte si z čisto nazúvacích modelov, napríklad Loafers z leštenej karamelovej kože, semišové mokasíny či látkové boat shoes. Naboso, samozrejme.

Tak, ako Santiago v knihe Starec a more berie rybu ako seberovného jedinca, tak aj vy pracujte s módou a jej trendami. Neopovrhujte nimi, ale ani sa ich nebojte. Skúšajte a hľadajte. Príliv rôznych módnych vĺn a štýlov berte ako inšpiráciu, z ktorej si ponecháte len niečo. Nebojte sa narušiť stojaté módne vody, niekto musí byť prvý, tak prečo nie práve vy?!

     

Pánske sako informal - modrá

Pánska košeľa - biela, modrá

Pánska taška casual - hnědá

Separátne dvojradové sako v aktuálnom extra priliehavom strihu v skrátenej dĺžke s odľahčeným polopodšitým spracovaním zo strečového materiálu z bavlny a vlny s elastanom od talianskeho dodávateľa Tessilgrosso.

Separátna voľnočasová košeľa s vyšším golierom zapínaným na gombíky a kombináciami v detailoch z jemného bavlneného popelínu s potlačou. Z prvotriednych materiálov od talianskeho dodávateľa Canclini.

Neformálna pánska briefcase je vyrobená z jemnej hovädzej usne v odtieni brandy. Predné nakladané vrecká z ručne prepletané usne sú najvýraznejším detailom tejto inak klasicky tvarované tašky.


     

Pánska obuv casual - modrá

Pánske nohavice informal - biela

Pánska obuv casual - hnědá

Veľmi pohodlné casual mokasíny s gumenou podrážkou Steptronic sú vyrobené z hovězinového velúru v navy odtieni. Podšívka a stielka zo skopovice a mäkkej peny zaručujú pohodlie vašich nôh po celý deň.

Jeansy zo strečového bavlneného twilu so spranou úpravou. Zúžená silueta nohavíc, zapínanie na zips.

Penny Loafers v kakaovom odtieni sú vyrobené odľahčenou boloňskou konštrukciou, vďaka priedušnej koženej podrážke tak budú favoritom horúcich letných dní.