Povinná výbava nielen pre britských námorníkov

Blazer už dávno nie je iba povinnou výbavou britských námorníkov

Tmavomodré sako už dávno nie je iba povinnou výbavou britských námorníkov

Ešte pred pár rokmi bol výraz „blazer“ pre väčšinu českých mužov veľkou neznámou. Dnes je však tento kúsok takmer neoddeliteľnou súčasťou mnohých pánskych šatníkov a existenciu bez neho si už dokáže predstaviť len málokdo.  Blazer (alebo v slovenčine „blejzer“) je presne to, čo si obliekate vo chvíľach, keď sa vám oblek zdá až priveľmi formálny a mikina príliš športová. Chcete vyzerať skvelo bez toho, aby ste museli stráviť hodinu rozmýšľaním, čo na seba? Oblečte si blazer, k nemu obľúbenú košeľu, dobre padnúce džínsy, oxfordky a choďte dobyť svet!

Blazer bolo pôvodne námornícke sako s jedným, alebo dvomi radmi zlatých gombíkov. História blazeru je vlastne celkom romantická. Údajne získal svoje meno a tradíciu v roku 1837, kedy sa kráľovná Viktória rozhodla navštíviť loď meno HMS Blazer. Kapitán sa pred královnou chcel predviesť v tom najlepšom svetle, a tak prikázal posádke zjednotiť svoje oblečenie na tmavomodré vlnené saká s jemným pásikom a zlatými gombíkmi. Kráľovnú to na toľko uchvátilo, že tieto saká povýšila na súčasť uniforiem celého svojho námorníctva.

Móda od tej doby pokročila a definícia blazeru sa rozšírila. Dostal lem, záplaty na lakťoch, najrôznejšie výrazné gombíky, vzory a farby. Blazer v pôvodnej podobe s dvomi radmi gombíkov nosil napríklad Tony Curtis vo filme Niekto to rád horúce, kde v kombinácii s askotom a námorníckou čiapkou skvelo dotváral svoju milionársku ilúziu. Na popularizácii blazeru sa podieľal aj Angus Young z AC/DC a americké značky ako The Brooks Brothers, Ralph Lauren alebo Tommy Hilfiger, ktoré ho potom rozšírili medzi masy.

Dnes sa za blazer považuje prakticky akékoľvek separátne sako, teda sako, ku ktorému nepatria nohavice z toho istého materiálu. Môže byť zo stopercentnej vlny, bavlny, tvídu, ľanu, zamatu, brokátu, kašmíru, alebo aj hodvábu. Môže byť čierne, modré, červené, či sivé, pruhované, kockované alebo viacfarebné. Dalo by sa povedať, že keď sa stretne päť mužov v blazeri, každý z nich bude vyzerať inak. Jeden zvolí klasický modrý, druhý siahne po kocke, tretí si oblečie tvíd, ďalší si vyberie prúžky a posledný zase dva rady gombíkov namiesto jedného.

K blazeru si môžete obliecť košeľu, polo alebo dokonca aj obyčajné tričko, na spodok zvoliť chinos, džíny a v letných mesiacoch aj krátke nohavice. Pri blazeri si skrátka môžete dovoliť byť odvážnejší. Nebojte sa priliehavého vypasovaného strihu v skrátenej dĺžke. Vyskúšajte širšie, alebo naopak užšie klopy. Experimentujte aj s finálnym stylingom. Namiesto kravaty zvoľte motýlika alebo úväz pod krk úplne vynechajte a kompenzujte to výraznou vreckovkou a zaujímavou aplikáciou v klope. Práve doplnky rozhodnú o tom, či budete za klasika, alebo módneho znalca.

Určite majte vo svojom arzenále klasický, tmavomodrý blazer. Ten bude vašim najvernejším sluhom. Ak chete byť viac extravagantnejší, ale nie menej elegantný , zaobstarajte si aj jeden s kockovaným vzorom. Ak sa chcete priblížiť k staršej klasike, vyberte si blazer s dvomi radmi gombíkov. Ale pozor, dva na dva, alebo dva na tri je akurát, čokoľvek viac už bude viac pripomínať uniformu. Obzvlášť pokiaľ si necháte našiť zlaté gombíky.

A prečo vlastne blazer patrí k tým najobľúbenejším kúskom? Dáva pocit slobody a kreativity. Vyzerá elegantne, ale nie  zbytočne formálne. Príležitostí na nosenie blazeru je skrátka nekonečne veľa, takisto ako jeho typov. Je len na vás, do kterého sa zamilujete!