Magazín - Viete, podľa čoho spoznáte kvalitné džínsy

Viete, podľa čoho spoznáte kvalitné džínsy?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Vybrať si džínsy, ktoré odpovedajú vášmu štýlu je vďaka širokej ponuke relatívne ľahké. Horšie je to s kvalitou. Pozrime sa, podľa čoho môžete spoznať, že džínsy, ktoré sa chystáte kúpiť, budú kvalitné a celé aj po dvoch vypraniach.

Zamerajte sa na váhu

Pri výbere džínsov máme k dispozícii pár indikátorov, ktoré nám pomôžu určiť, či sa jedná o kvalitný kus, alebo nie. Správna džínsovina by mala byť relatívne ťažká. Preto, pokiaľ si vyberáte medzi dvoma výrobkami z denimu, ten ťažší bude s najväčšou pravdepodobnosťou kvalitnejší. Ťažšie džínsy budú viac odolné voči zodratiu alebo roztrhaniu.

Elasticita

Kvalitné džínsy by mali mať relatívne nízky podiel elastických vlákien. Pokiaľ ale potrebujete v džínsoch fungovať celý deň, musia vám byť pohodlné. Preto sa vždy pri nákupe uistite, že kupujete džínsy s obsahom lycry alebo elastanu. Tie vám zaistia džínsy, ktoré sa vám pri nosení prispôsobia.

Správne stehy, odtieň a detaily

To, aká starostlivosť bola džínsom pri výrobe poskytnutá, spoznáte pri pohľade na detaily. Zamerajte sa na stehy. Denim je tuhou látkou, ktorá potrebuje byť šitá silnou niťou s vysokou pevnosťou. Stehy na džínsoch by mali byť vidieť aj bez lupy. Stehy by mali byť rovné a pravidelné. Pozrieť sa môžete taktiež na počet detailov, ako je ozdobné stehovanie na zadných vreckách alebo šitie cvokov a gombíkov. Za indikátor kvality môžete považovať aj intenzitu farby. Pravý denim je tmavý, pri jeho zosvetľovaní sa materiál väčšinou stenčuje. To však neznamená, že kvalitné, svetlo modré džínsy neexistujú. Vždy berte do úvahy všetky aspekty.

článek
článek

Ako na džínsy, aby vydržali čo najdlhšie

Džínsy by sa správne nemali skoro vôbec prať. To preto, aby denim nestrácal svoju pôvodnú farbu a pevnosť. Preto odporúčame džínsy prať na nižších otáčkach a na práčke zvoliť program určený priamo na pranie denimu.

Pri výbere džínsov dbajte na ich strih, zloženie a hlavne, ako sa v nich cítite. S nákupom sa neponáhľajte. Všímajte si drobné detaily, ktoré vám ukážu, čí máte v rukách kvalitný kus alebo nie.