Magazín - Tri pravidlá, ako vybrať košeľu

Tri pravidlá, ako vybrať košeľu

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Vybrať košeľu nemusí byť veda. Stačí, keď sa budete riadiť troma zásadami. Ale hlavne, buďte k sebe úprimný. Rešpektujte postavu a príležitosť, pri ktorej chcete košeľu nosiť. Tu nájdete návod, ako na to.

Zvoľte strih podľa vašej postavy. Vyberajte podľa príležitosti, kedy budete košeľu nosiť. Zvoľte správnu veľkosť.

1. Voľba strihu

Strih košele volíme podľa typu postavy. Nemá zmysel siahnuť po Extra Slim košeli, keď ste toho mali pár týždňov veľa a na behanie ste nemali čas ani energiu. Na druhej strane, prečo zakrývať štíhlu atletickú postavu, keď sa môžete pochváliť.

Slim

Moderný strih košele, ktorý nechá vyniknúť štíhlu až normálnu mužskú postavu. Je zúžená na správnych miestach tak, aby zdôraznila líniu mužského tela.

článek
článek

Extra Slim

Ako už názov napovedá, ide o veľmi zoštíhlený strih. Zúžené sú aj rukávy košele. V košeli Extra Slim vynikne skutočne štíhla mužská postava.

článek
článek

Klasický strih (Regular)

Košeľa rovného strihu padne mužom s klasickou, neatletickou postavou. Ma rovnakú šírku v oblasti hrudníku, pásu aj bokov. Nikde príliš neobopína, a tak nezdôrazňuje nežiaduce proporcie a naopak pomôže zamaskovať rôzne nedokonalosti.

2. Pre akú príležitosť vyberáme košeľu

Základom je rozdelenie košieľ na formálne a neformálne. Vyrážate na spoločenskú akciu alebo obchodné stretnutie? Pre tieto príležitosti sa hodí košeľa štýlu Formal.

článek
článek

Jednofarebné neformálne košele alebo tie s decentným vzorom využijete v každodennom pracovnom procese.

článek
článek

Vo voľnom čase sa môžete odviazať a siahnuť aj po košeli s miernou dávkou extravagancie. Veľmi zaujímavé sú napríklad košele so vzorom.

článek
článek

3. Výber správnej veľkosti

Voľba veľkosti košele závisí od obvodu krku a dĺžky rukávov. Dve zásadné miery, ktoré rozhodujú, či budete v košeli dobre vyzerať a aj sa v nej dobre cítiť.

Obvod krku

Odmerajte si obvod krku pod úrovňou ohryzku krajčírskym metrom (alebo šnúrkou). Ideálne je, ak medzi golier a krk môžete pohodlne vložiť jeden prst. Namerané číslo je veľkosť košele. Ak budete ku košeli nosiť kravatu, mal by golier zodpovedať nameranému obvodu. Pri voľnočasových košeliach môžete mať golier trochu voľnejší.

Dĺžka rukávov

Správnu dĺžku rukávov zistíte jednoducho. Voľne spusťte paže, manžeta by mala končiť pri kĺbe palca. Zo saka má z nej vyčnievať iba kúsok. Pozor, manžeta by nemala byť príliš úzka. Správne by mala iba jemne obopínať hodinky na ruke.

Pokiaľ si nie ste istí voľbou strihu či veľkosti, zastavte sa v obchodoch Blažek. Tam vás čaká špičkový personál, ktorý vám s výberom košele rád pomôže.