Magazín - Kto vyrába najkvalitnejšie bavlnenej látky?

Kto vyrába najkvalitnejšie bavlnenej látky?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Bavlnu najvyššej kvality spoznáte na pohľad a predovšetkým na dotyk. Jej farby sú krásne sýte. Luxusná bavlnená látka má nevtieravý lesk. Pravý zázrak ale začína dotykom. Je taká hebká. Oblečenie z bavlny najvyššej kvality si chcete hneď obliecť. Vyššia odolnosť materiálu, ktorá zaisťuje dlhovekosť oblečenia, je tak pomyselnou čerešničkou na záver. Poďme si predstaviť typy bavlny top kvality a popredných výrobcov najlepších bavlnených látok.

Keď je na látke niektoré z nasledujúcich označení, máte istotu, že pred vami leží jedinečný kúsok textilnej výroby.

1. Bavlna Giza 45

Extra dlhé vlákna s priemerom 2,95 mikrónov pochádzajú z Egypta, konkrétne z oblasti delty Nílu. Bavlna Giza 45 je veľmi jemná na dotyk s jemným hladkým povrchom a je preto nazývaná kráľovnou egyptských bavĺn.

2. Bavlna Giza 87

Bavlna Giza 87 má dlhé vlákna s priemerom 3,10 mikrónov. Aj táto bavlna pochádza z úrodnej oblasti delty Nílu. Látka z takýchto bavlnených priadzí je mimoriadne mäkká. Vyniká aj vysokou odolnosťou. Používa sa hlavne na biele košele, pretože je najčistejšia.

3. Supima

Ďalšia z bavĺn s dlhým vláknom, tentokrát s priemerom 4 mikrónov, má pôvod v Amerike. Vlákna bavlny Supima sú extra dlhé a majú rovnomernú štruktúru. Supima vyniká pevnosťou vlákien v ťahu. Na pohľad má látka z tejto bavlny hodvábny lesk a je mimoriadne príjemná a mäkká na dotyk.

4. Sea Island

Bavlna Sea Island pochádza z Barbadosu. Jej vlákna sú extra dlhé a majú priemer 3,1 – 3,4 mikrónov. Bavlna Sea Island je najvzácnejšia, pretože jej je veľmi málo. Látky z bavlny Sea Island sú mäkké, hodvábne lesklé a veľmi odolné.

5. Filo di Scozia

Filo di Scozia je označenie priadze, ktorá je zosúkaná z egyptskej, dvakrát mercerovanej bavlny s dlhými vláknami. Je jemná na dotyk a má zaujímavý lesklý vzhľad, ktorý nápadne pripomína hodváb. Farby sú sýte, žiarivé a odolné voči vyšisovaniu. Materiály z priadze Filo di Scozia vynikajú aj funkčnými vlastnosťami – prirodzene dýchajú a dokážu skvelo pojať vlhkosť. Výsledný produkt je teda hypoalergénny a antibakteriálny.

článek
článek

Luxusné bavlnené látky a ich využitie

Bavlnu nájdete všade. Je to jeden z najobľúbenejších prírodných materiálov vôbec. Obľúbená je posteľná bielizeň z egyptskej bavlny aj bavlnené športové oblečenie. Bavlna je základom aj pre nesmrteľné džínsy a odevy z rifľoviny. V elegantnej móde má bavlna svoje nezastupiteľné miesto v košeľových látkach a letných oblekoch. Častou súčasťou neformálnych outfitov sú ľahké bavlnené nohavice, elegantne poňaté polotričká či bavlnené svetre.

Európski výrobcovia luxusných bavlnených látok

V Európe má výroba bavlnených látok dlhú tradíciu. Aj vďaka nej tu vznikajú materiály tej najvyššej kvality. Medzi popredných európskych výrobcov patrí talianska skupina Albini so značkami Cotonificio Albini a Thomas Mason. Vo Veľkej Británii nájdete slávnu firmu D & J Anderson, vo Švajčiarsku zas napríklad Alumo.

1. Cotonificio Albini

Košeľa z látok talianskeho výrobcu Cotonificio Albini patrí k tomu najlepšiemu, čo trh ponúka. Látky sú utkané z bavlny s dlhým vláknom. Niekedy je farbená priadza, inokedy až utkaná látka. Záleží, aký efekt má byť dosiahnutý. Albini látky sa hrajú aj so štruktúrou a potlačami. Prepojením farbeného základu, jedinečnej potlače a zaujímavej štruktúry s vysoko kvalitnou surovinou tak vznikajú jedinečné látky pre luxusné košele.

článek
článek

2. Thomas Mason

Pôvodne britská značka Thomas Mason je dnes súčasťou talianskej skupiny Albini. Látky čerpajú z bohatej histórie, kedy značka šila pre anglickú aristokraciu a business špičky. Látky Thomas Mason majú rôznu štruktúru. Kolekcie zahŕňajú výrazné textílie zo silných priadzí a jemné ľahučké látky. V kolekcii sú košeľoviny, klasický denim, žerzejové látky aj luxusné zmesové materiály, ako je bavlna-kašmír na zimu alebo ľahká bavlna-ľan na leto. Dezény nesú stopu klasického anglického štýlu, ale nechýba v nich ani nový svieži vietor.

článek
článek

3. Solbiati

Európsky kráľ ľanu a luxusných bavlnených látok. Ľahké látky Solbiati Zefino sú zo 100% bavlny a hodia sa predovšetkým na ľahké letné saká. Solbiati látky vynikajú kvalitou a príjemnými sofistikovanými dezénmi. V súčasnej dobe je veľmi používaný krepový dezén, ktorý je príjemný na dotyk.

4. D & J Anderson

Značka D & J Anderson bola založená v roku 1822 v Glasgowe a aj ona dnes patrí do skupiny Albini. D & J Anderson je špecialistom na výrobu látok z egyptskej bavlny Giza 45, jednej z najjemnejších bavĺn na svete. Bavlnené látky D & J Anderson sú jedinečné a milujú ich aj naozaj nároční zákazníci z britskej kráľovskej rodiny.

5. Alumo

Aj vo Švajčiarsku môžeme nájsť niekoľko skvelých producentov luxusných bavlnených látok. Vyniká medzi nimi spoločnosť Alumo. Vyrába obojstranné košeľové látky z bavlny extra dlhých vlákien.

Bavlna je skrátka skvelý prírodný materiál, ktorý v rukách špičkových odborníkov získava jedinečné vlastnosti. Módnym návrhárom dáva obrovský tvorivý priestor a zákazníci si užívajú hebkosť a jemnosť luxusnej bavlny top kvality. Aj značka Blažek zahŕňa bavlnené látky najvyššej kvality do svojich kolekcií. Nesmie chýbať košeľa z látok výrobcu Albini, ľahké letné sačká alebo neformálne bavlnené nohavice. Na tieto aj iné kúsky z aktuálnej kolekcie Blažek sa môžete pozrieť na e-shope alebo priamo v kamenných obchodoch, kde vám s výberom poradia naši módni špecialisti.