Magazín - Ako sa starať o koženú obuv?
Ako sa starať o koženú obuv?
Text: Lucie Krůčková
Kožené topánky patria k tomu najlepšiemu, čo si môžete dopriať. Prírodný materiál, ktorý vyzerá luxusne a je veľmi pohodlný. A keď mu navyše doprajete pravidelnú starostlivosť, bude dlho dobre slúžiť a skvelo vyzerať. Prezradíme vám, ako sa správne starať o koženú pánsku obuv.
Nie je koža ako koža
Pri starostlivosti o koženú obuv berte do úvahy, o aký druh kože ide. Hladká prírodná useň vyžaduje iný prístup a iný brúsená koža typu nubuk či velur (semiš).
Prevencia je základ
Kým prvýkrát vyrazíte von v nových kožených topánkach, chvíľku sa im venujte. O výživu materiálu i lesk sa postarajú špeciálne krémy a vosky. Nanášajte ich hubkou či jemnou bavlnenou handričkou. Po krátkom zaschnutí dôkladne vykefujte špeciálnou kefkou. Pri prvom použití krému odporúčame procedúru až trikrát zopakovať. Starostlivosť o topánky pred prvou vychádzkou zaistí lepšiu odolnosť proti vode i nečistotám a aj významne predĺži ich životnosť.
Pri obuvi z brúsenej kože vyberajte špeciálne prípravky na ňu určené. Nikdy nepoužívajte krémy, mohli by ste kožu nenávratne poškodiť.
Pre všetky druhy kože je určená impregnácia v spreji. Zabráni prenikaniu vody a usadzovaniu nečistôt. Každá ďalšia údržba alebo čistenie potom bude jednoduchšie.
Opakovanie impregnácie zaistí sucho
Aj keď obuv odpočíva v botníku a čaká na novú sezónu, tak starne. Koža pomaly vysychá, impregnácia sa odparuje. Preto je nutné ju občas zopakovať. Impregnujte zakaždým, keď sa vám zdá, že povrch topánky začína nasakovať kvapky vody. Výrobcovia impregnačných prostriedkov udávajú, že kvapalná impregnácia by sa mala opakovať každých 14 dní. Pri voskových a pastových impregnáciách stačí nová aplikácia raz za 6 týždňov.
Ako očistiť a nepoškodiť
Znečistenú obuv očistite čo najskôr. Pri naimpregnovanej obuvi je to jednoduché. Väčšinou stačí topánkou poklepať a nečistota sa odstráni z povrchu. Väčšiu špinu zotrite vlhkou handričkou. Pri brúsenej koži vám pomôže špeciálna guma na velur a semiš. Malou kockou gumy jemnými pohybmi odstránite väčšinu škvŕn.
Podošva z prírodnej usne potrebuje zvláštnu starostlivosť
Topánky, ktoré majú podošvu z prírodnej usne, sú primárne určené na nosenie v interiéri. Zvlášť v letnom období ich však určite budete chcieť nosiť aj von. Keď s nimi nebudete prechádzať len z auta do kancelárie a späť, odporúčame topánky dať podraziť gumovou podrážkou. Zvýšite tak životnosť podošvy, a to aj v prípade, že vás zastihne nepriaznivé počasie. Ak ale chcete zachovať výhody, ako sú pružnosť, ľahkosť a priedušnosť, ktoré nepodrazená podošva z prírodnej usne prináša a zároveň chcete tieto topánky nosiť von, je nutné podošvu ošetriť špeciálnou, veľmi silnou impregnáciou. Obmedzíte tak navlhnutie a predĺžite životnosť obuvi.
Mokré topánky sušte pozvoľna
Ak je to len trochu možné, obmedzte chodenie v daždi a kalužiam sa vyhnite úplne. Kožená obuv sa musí sušiť na napínačoch a pomaly, ideálne aspoň tri dni. Nikdy nedávajte koženú obuv sušiť na radiátor, môže popraskať. Úplne suchú obuv potom natrite ošetrujúcim krémom a znovu naimpregnujte.
Napínač je najlepší kamarát
Nemáte kožené topánky práve na nohách? Potom by mali byť na napínačoch. Najlepšie napínače sú z cedrového dreva. Veľkosť kopíruje veľkosť obuvi. Kvalitný napínač pomáha udržať pôvodný tvar obuvi a jemne ju vysušuje.
Aj topánky musia odpočívať
Ideálnym variantom je mať v botníku viac párov koženej obuvi, ktoré pravidelne striedate. Druhý pár medzitým odpočíva doma na napínačoch.
Čo s nepríjemným zápachom
Celodenné nosenie obuvi necháva stopy nielen na zovňajšku. Pot urobí svoje. Preto obuv pravidelne vetrajte. Prebytočnú vlhkosť pomôžu odstrániť aj napínače z cedrového dreva. Môžete pridať špeciálny deodorant do obuvi, ale obujte ju až po jeho zaschnutí. Ak sa teda ráno ponáhľate, použite deodorant do obuvi už večer.
Naučte sa obúvať aj vyzúvať
Áno, učia sa to už malé deti. Žiaľ, aj my dospelí sa však často pozabudneme a obúvame sa bez obuváku. Ešte väčším prehreškom je vyzúvanie tzv. topánku o topánku. Môžete si tak zničiť pätnú časť obuvi alebo poškriabať topánku.
Obuvníka navštívte včas
Nečakajte, kým sa z malej dierky stane povestný žralok. Vyhraďte si tých pár minút a vezmite obuv k obuvníkovi včas. Oprava bude potom menšia a môže byť úplne nenápadná. Okrem toho aj ušetríte.
TIP na záver
Už pri nákupe koženej obuvi myslite na jej údržbu. Kúpte si krém na topánky, novú kefku, impregnáciu aj napínače. Dobré obchody vám ponúknu všetko potrebné. S výberom topánok a ich správnou údržbou vám radi poradíme v obchodoch Blažek.