Magazín - Ako si vybrať sako do práce?

Ako si vybrať sako do práce?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Lámete si hlavu, akými zákonitosťami sa riadi výber saka do kancelárie? Aký typ saka si zvoliť, aby sa vám dobre pracovalo a aby ste zároveň vyhrali jackpot skvelého prvého dojmu? Prezradíme vám, ako si vybrať to správne sako do kancelárie.

Business dress code

Veľké banky, právnické kancelárie a vrcholný manažment majú jasne určené pravidlá obliekania. Väčšinu času je požadované striktné dodržiavanie business dress codu. Je formalizovaný a je nutné zistiť, čo sa od vás požaduje. Často je povinné nosiť business oblek, nie iba sako.

Avšak keď spoločnosť vedú mladí ľudia alebo to skrátka patrí k štýlu spoločnosti, môže byť dress code uvoľnenejší. Potom prichádzajú na rad separátne saká v kombinácii s rôznym typom nohavíc. V každom prípade investujte do kvalitných materiálov a značiek. Vráti sa vám to stokrát.

článek
článek

Zákernosti ročných období

Počas väčšej časti roku nie je problém dodržiavať formálnejšie ladený štýl. Využijete klasické saká v tmavších tónoch aj saká z kvalitnej vlny.

Pravým orieškom je dodržanie dress codu v horúcich letných mesiacoch. Odporúčame zaobstarať si separátne saká svetlejších odtieňov a z veľmi kvalitných materiálov. Top sú saká z ľahkej vlny či zmesi vlny a hodvábu alebo Inu s viskózou. Zabudnite na materiály, ktoré sú nepriedušné a v lete sa môžu stáť doslova pascou.

Rešpektuje vlastný štýl

Ak si vyberáte sako do kancelárie, majte na pamäti, že v ňom budete tráviť veľa času a musíte sa cítiť pohodlne. V práci musíte podávať výkony, a nie myslieť na to, že vás niekde niečo škrtí, ťahá alebo že máte sa sebe sako, ktoré bolo síce drahé, ale farba vám úplne nesedí. To nie je dobré.

článek

Zlaté pravidlá výberu saka do business šatníka

1. Oblek na najdôležitejšie stretnutia. Vždy majte v zálohe oblek, ktorý vám padne. Aj keď nemusíte dodržiavať prísny formálny štýl, na dôležité stretnutia je potrebný.

2. Sako musí sedieť. Základom je strih, ktorý dobre padne, správna veľkosť a príjemný materiál.

3. Začnite s klasikou. Pokiaľ začínate budovať business šatník, siahnite po klasike. Prvou voľbou by malo byť jednofarebné sako jednoduchého strihu a ideálne v tmavej námorníckej modrej. Naviazať môžete sakom zo sivého tvídu pre chladnejšie dni a svetlobéžovým pre slnečné leto.

4. Vyberajte starostlivo. Každú voľbu nového oblečenia dobre zvážte. S minimálnym úsilím a dobre zvolenými kúskami môžete dosiahnuť maximálny efekt a rôznorodosť vášho business šatníka.

5. Drobná výstrednosť odľahčí. Máte vybudovaný základ profesionálneho šatníka? Výborne. Vyberte si kúsok či dva, ktoré váš šatník spravia zaujímavejším. Zvoľte sako s mierne provokatívnym vzorom. Občas je potrebné uvoľniť sa.

V kolekcii Blažek nájdete jednofarebné separátne saká do kancelárie, obleky pre prísny business dress code a saká pre voľný čas. Príďte si ich vyskúšať.