Magazín - Čím sa inšpiruje šéfdesignérka Jana Veselá Kuťková pri tvorbe novej kolekcie?

Čím sa inšpiruje šéfdesignérka Jana Veselá Kuťková pri tvorbe novej kolekcie?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek, Lucie Robinson

Prezerám si novú kolekciu Blažek a vnímam neuveriteľnú energiu, ktorá z nej sála. Kochám sa čistými líniami formálnych oblekov a košieľ, sofistikovanými materiálmi aj farebnou zmesou kusov určených do menej formálnych outfitov. Môžem len potichu obdivovať kreatívneho ducha návrhárskeho tímu, ktorý dokáže každého pol roka prísť s novou kolekciou, ktorá prepojí potreby moderného muža, módne trendy a krásne a predovšetkým kvalitné materiály. Prstami hladím jemnú priadzu filo di scozia, obdivujem asymetrický žakárový vzor polotrička a hlavou mi beží tisíc otázok na hlavnú dizajnérku tímu Janu Veselú Kuťkovú.

Hlavnou témou kolekcie na jar a leto 2020 je Grécko a jeho nespútaná južanská atmosféra plná slnka, antických stavieb, ale aj zrelého ovocia a skvelého gréckeho vína. Prečo práve Grécko? Čo vás na ňom fascinuje a inšpiruje?

Na myšlienku Grécka ma doviedlo viac podnetov. Jedným z nich bol kultový film Grék Zorba, kde ma baví hlavný hrdina a jeho slobodná myseľ. Je nespútaný, naturálny, má taký až živočíšny prístup k životu. S južanskou priamosťou sa nebojí dať priechod svojim emóciám. To sa odráža aj v našej kolekcii. Je plná farieb a vzorov. Nabáda k odvahe slobodne kombinovať outfit, ale s citlivosťou k vlastnému naturelu a úmerne k príležitostiam.

V Grécku som bola mnohokrát a páči sa mi na ňom rozmanitosť, ktorú ponúka. Každý kút, každý ostrov je iný. Rada sa tam vraciam. Tému kolekcie som mala v hlave, ale definitívne som si ju potvrdila, až keď som bola vo februári 2019 na veľtrhu v Miláne. Vtedy mi vzory na materiáloch košieľ a plaviek vnukli myšlienku túto tému rozvinúť v novej kolekcii.

Kolekcia je plná odevov z materiálov krásnych na pohľad aj na dotyk. Všimla som si ale aj niekoľko kúskov, ktoré materiálovo prekračujú hranicu čisto elegantnej módy. Ako vám napadlo prepojenie formálnej módy a prírodných materiálov podporených funkčnými membránami?

Pred tvorbou novej kolekcie nepočúvame len intuíciu a naše kreatívne ja. Veľmi dôležité sú pre nás reakcie stálych zákazníkov Blažeka. Hovoríme s nimi, chceme poznať ich každodenné potreby, ktoré sa týkajú odievania, pýtame sa našich kolegýň v obchodoch Blažek, čo zákazníci najčastejšie riešia. Pri vlastnej tvorbe a hľadaní ideálnych materiálov potom všetko prepájame. A presne tak vznikli aj naše formálne plášte z luxusných materiálov od výrobcu Ing. Loro Piana & C., ktoré sú z vlny najvyššej kvality, ale navyše majú membránu, ktorá zaručí ešte vyšší komfort aj v daždivom a veternom počasí.

článek
článek

Čo vás v kolekcii najviac potrápilo? Je nejaký model, ktorý ste viac krát zmenili, kým ste ho vyladili?

Rozhodne to bol prateľný oblek. Skvelé bolo, že nám výrobcovia materiálu dodali prateľnú vlnu, ale na nás zostalo vyvinúť strih a spracovanie tak, aby bol naozaj prateľný celý oblek. Dlho sme riešili vnútorné vypracovanie, ktoré napomáha držať tvar saka. Ďalšou fázou bolo vyvinúť vak na pranie tak, aby fungoval a dalo sa s ním jednoducho zaobchádzať. A potom zostávalo neustále a dokola všetko testovať. Nesmeli sme zabudnúť, že pracujeme s vysoko kvalitným materiálom a spracovanie tomu muselo byť úmerné. Časť riešenia spočívala v eliminácii podšívky. Eliminovať podšívku však znamená, že každý šev musí byť perfektne zapravený, a to tak, aby nielen dobre vyzeral, ale aj fungoval.

článek
článek

Prateľný pánsky oblek je odvážna myšlienka. Ako ste zmýšľali pred jeho vznikom?

Opäť bolo viac impulzov. Primárnym bol nástup novej generácie, ktorá očakáva od svojho oblečenia funkčnosť, je zvyknutá na to, že oblek je vodoodpudivý a bunda vodeodolná. Vyžaduje pridanú hodnotu. Tento prateľný jersey oblek je bezpochyby určený pre náročného nositeľa, ale s mladým duchom, nesmie sa od neho očakávať to, čo od štandardného obleku. Je nepodšitý, odľahčený, nohavice z úpletu sú maximálne pohodlné. Podpora prišla aj od výrobcov materiálov, bez prateľnej 100% vlny by tento oblek nemohol vzniknúť. Bola to výzva.

Čo bolo najväčším úskalím pri navrhovaní a tvorbe prateľného obleku?

Základ materiálu sme mali, ale o dizajne som nemala hneď zo začiatku jasno. Skúšali sme niekoľko variantov nohavíc a nie všetky boli ideálne. Kvôli pohodlnému materiálu niektoré strihy vyzerali príliš ležérne, čo by obleku ubralo na elegancii a miere reprezentatívnosti. Museli sme teda postupovať veľmi opatrne.

Taktiež sme si dali veľmi záležať na vývoji pracieho vaku. Vedeli sme, že musí byť jednoduchý na používanie a zároveň musí zabezpečiť, aby sa sako pri praní nezdeformovalo. Vak sme doplnili luxusnými tkanými etiketami, ktoré nositeľovi vysvetľujú, ako oblek prať a upozorňujú ho na jeho pridané hodnoty.

V neposlednom rade nás stálo veľké úsilie aj zmieňované spracovanie obleku. Oblek je z jersey materiálu vysokej kvality, ktorý má špecifické vlastnosti. Stroje musia byť perfektne nastavené tak, aby pružnosť materiálu fungovala, ako má. Museli sme dobre preveriť, že budú prateľné úplne všetky viditeľné aj neviditeľné časti.

Kolekcie Blažek sú povestné nádhernými vzormi neformálnych košieľ. Ako ich vyberáte? Viem si predstaviť, že na začiatku sedíte pred obrovským množstvom vzoriek aktuálnych košeľovín. Čo vás pri výbere vedie? Je to intuícia, cit, alebo sa viac riadite rozumom?

Najprv do výberu púšťam cit. Nechám voľný priebeh emóciám a myslím na aktuálny koncept. V hlave mám tému kolekcie, čo je tentokrát Grécko, a s nadsázkou si hovorím, že ich chcem všetky. Ale to, žiaľ, nejde, takže sa nakoniec odhodlám a urobím prvý hrubý výber.

článek
článek

Ďalšiemu kolu výberu materiálu pre neformálne košele predchádza výber materiálu a dezénu pre separátne sako. V druhom kole teda predvybrané materiály skúšam prikladať k sakám a hľadám kombinácie, ktoré by spolu mohli fungovať. S nevyhovujúcimi vzormi a farbami sa lúčim. V konečnej fáze púšťam do výberu rozum. Pozriem sa na zloženie materiálu, jemnosť priadze i povrchovú úpravu a niektoré z materiálov ešte prehodnotím. Ale to už nie sú príliš veľké zmeny, pretože na našich výrobcov materiálov sa môžem spoľahnúť, že nám ponúknu len to najlepšie.

V kolekcii sú nové plavky. Ktoré by ste vybrala pre svojho muža a prečo?

Musím sa priznať, že môj muž je prvý, ktorý ich už testuje, a nemôže si ich vynachváliť. Vyskúšali sme si, že materiál perfektne funguje, schne a nebledne, vnútorná sieťka zabezpečí všetko, čo má. Baví ma, ako nemôže skryť nadšenie zo zájmu okolia. Rozhodne môžem povedať, že nápaditá potlač pri bazéne aj mori zaujala. Dokonca sa už dočkal aj osobnej pochvaly od pána, ktorý sa zaujímal, kde plavky zohnal. Tak som si povedala, že tie sa budú predávať samy.

Ste srdcom návrhárskeho tímu Blažek. Máte v kolekcii nejaké vlastné favority? Kúsky, ktoré Vám osobne najviac prirástli k srdcu?

Jedným z mojich obľúbených kúskov je formálny oblek z materiálu od talianskeho výrobcu Reda. Páči sa mi ľahkosť vlneného materiálu kvality Super 130‘s, ale fascinuje ma predovšetkým sofistikované poňatie pásiku. Pásikavý oblek možno môže byť vnímaný trochu nostalgicky, pretože moja generácia si dobre spomína, ako ho nosili naši otcovia. Ale toto je úplne iná podoba pásiku. Jeho dizajnové prevedenie nie je ostré. Zaujímavé je práve to rozpíjanie a absencia kontrastu. Prevedenie tón v tóne je naozaj veľmi sofistikované a nie je agresívne.

článek
článek

Ďalším horúcim typom je separátne sako, ktoré je atraktívne svojou farebnosťou. A práve kvôli nej sme materiál na sako od talianskeho výrobcu Ing. Loro Piana & C. vybrali. Je to jednoznačne trendy kúsok podporený výbornou kvalitou. Ferrari takisto musí byť červené, aby vyniklo to luxusné prevedenie.

A pretože minulé letá boli poriadne horúce, nezabúdajme ani na typicky letné oblečenie, ktorým sú krátke nohavice. Pri týchto sa mi páči štruktúra materiálu, ktorá je docielená ľanom. Priadza je vďaka nemu nerovnomerná, čo podčiarkuje casual look. Trafili sme sa aj farebnosťou. Budú sa hodiť aj do mesta ku koženým šľapkám, aj na pláž do koktail baru. Pokiaľ si ich zákazník nakombinuje s tričkom či košeľou tón v tóne, získa skvelý letný outfit. Nie príliš výstredný, ale rozhodne zaujme.

článek
článek

Za seba môžem povedať, že táto kolekcia je plná zaujímavých strihov a úchvatných materiálov. Príďte a presvedčte sa o tom sami. Kompletnú kolekciu nájdete vo všetkých obchodoch Blažek.