Magazín - Ako sa vyvíja vzťah českých mužov k móde?

Ako sa vyvíja vzťah českých mužov k móde?

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

V 34 rokoch je šéfdizajnérkou Blažka, popredného českého výrobcu pánskej módy. Narodila sa v Lednici na južnej Morave a s rodinou žili v byte na zámku. Vyštudovala Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe, v ateliéri módnej tvorby pod vedením Josefa Ťapťucha. V rámci školy absolvovala stáž v Miláne na škole Politecnico di Milano, ktorá ju profesionálne ovplyvnila. Po škole sa krátko venovala vlastnej tvorbe. Potom sa venovala visual merchendisingu pre nadnárodný obchodný reťazec. Od roku 2011 pracuje pre Blažka.

Má rada slobodu, pohyb a cestovanie. Do práce denne jazdí na bicykli, pretože je to omnoho rýchlejšie a slobodnejšie ako MHD alebo auto. Miluje hory v každom ročnom období. V lete si užíva vysokohorskú turistiku, v zime lyžuje.

Ste hlavnou dizajnérkou značky Blažek, tvoríte módu pre českých mužov. Ako sa podľa Vás vyvíja vzťah Čechov k móde?

Situácia sa podľa mňa v poslednej dobe veľmi zmenila. Vplyv na to majú sociálne siete, kvôli ktorým sa o seba mladšie generácie viac starajú. Páči sa mi, že majú českí muži o módu záujem, svedčí o tom aj rad úspešných časopisov, ktoré sa venujú výhradne pánom. Považujú ju ako prostriedok komunikácie. Sofistikovanou voľbou outfitu dávajú najavo svoje názory a neboja sa ukázať emócie. Stále sú však situácie, kde je vidieť, že sú bezradní. Ako napríklad teraz v lete, kedy presne nevedia, čo s čím skombinovať tak, aby stále pôsobili reprezentatívne, ale zároveň sa „neuvarili“.

Typický zákazník Blažka sa v módnych trendoch ale vyzná a rozhodne si zakladá na kvalite a dobrom spracovaní. Každú sezónu očakáva nový nápad, inú farebnosť, nejaké, nie príliš šokujúce, prekvapenie. Nechodí do obchodu len preto, že niečo potrebuje, ale aj preto, že ho to teší.

Čím je podľa Vás značka Blažek pre Čechov tak príťažlivá?

Blažek je dosiahnuteľný luxus. Ponúka ideálnu kombináciu materiálov top kvality, strihov, ktoré dobre padnú a modelov s inovatívnymi myšlienkami pre každú letnú a zimnú sezónu. To nikde inde za tak zaujímavú cenu nenájdete. Kiežby sa objavil ekvivalent Blažka v dámskej móde.

Chcela ste vždy tvoriť pánsku módu? A kadiaľ viedli Vaše kroky, než ste začala pracovať ako šéfdizajnérka pre Blažka?

Pánska móda nebola mojím cieľom, bola to vlastne náhoda. Po škole som chvíľu pracovala na svojich projektoch, ale cítila som určitú bezmocnosť, že ako jednotlivec sa budem presadzovať príliš dlho. Narazila som na inzerát Blažka na dizajnérku na pletáž, čo vôbec nebol môj odbor. Ale myslím, že sme si s Blažkom sadli ľudsky aj pracovne. Od tej doby som ušla kus cesty, naučila som sa ohromné množstvo vecí a v roku 2016 som sa stala hlavnou dizajnérkou značky.

Dnes vidím v pánskej móde hlbší zmysel. Je viac premyslená ako dámska móda, nadčasová v tých najdrahších kúskoch, ako sú obleky, a viac odvážna v kúskoch, ktoré obnosíte najrýchlejšie, ako napríklad košele. Navrhovanie pánskej módy je zároveň zložitejšie. Muž si zaobstará určitý kúsok na dlhšie časové obdobie ako len na jednu sezónu. Je preto potrebné kombinovať nadčasovosť s určitou mierou inovatívnosti a autenticity. Žena k svojmu šatníku pristupuje emocionálne, muž analyticky.

Ako podľa Vás vyzerá ideálne oblečený muž?

Zbožňujem atribúty obleku. Ale nepredstavuje si to v klasickej podobe. Jediné čo zostáva je fazóna, chlopne, goliere, ale materiál a silueta sú inovatívne. Spracovanie saka je mäkké. Keď stretnem dobre upraveného muža v novej generácii oblekov, moje oko to veľmi poteší. Rovnako, ako keď košeľu nahradí jednofarebné tričko z luxusného materiálu a klasické topánky mokasíny či tenisky. A pokiaľ to podporí aj upravenými vlasmi, fúzmi, manikúrou a parfumom, neváham sa otočiť.

Uviedli ste novú kolekciu jeseň/zima 2019. Čím je táto kolekcia výnimočná? Je tam nejaká novinka, ktorá nikdy predtým nebola?

V zimnej kolekcii 2019 máme niekoľko nových vecí. Exkluzívny je kabát z kačacieho peria v metráži. Ide o spracovanie peria, aké v Čechách nemá obdobu. Unikátna je aj elegantná bomber bunda, ktorá funguje ako alternatíva saka.

Ako Vás napadlo zaradiť bomber do formálnej kolekcie?

Je to vplyvom čoraz voľnejšej morálky spoločnosti. Bunda je pre novú generáciu, ktorá bude chcieť nový typ obleku, iný než mali ich otcovia. Bomberka je v spojení s kónickými nohavicami kúskom pre fajnšmekrov, ktorí sa neboja inovácií aj vo formálnej móde. Je ľahká, nepodšitá. Dá sa v nej sedieť v interiéri namiesto saka alebo svetra. Je pre zákazníka, ktorý je už otrávený z každodenného nosenia saka a hľadá sofistikované obohatenie šatníka.

Ako ste sa k exkluzívnemu materiálu z kačacieho peria v metráži dostali? V Čechách ho má v kolekcii iba Blažek.

Kvalitná výplň ide ruka v ruke s kvalitou povrchového materiálu. Hľadali sme prírodnú kvalitu poskytujúcu maximálny komfort. Perie ako také je problémové, často prechádza cez švy alebo vrchný materiál. Prídete na stretnutie a ste celý od peria. Preto sa medzi perie a vrchný materiál dávajú rôzne sieťoviny. Tým ale produkt značne stuhne, čo nie je ideálne. Každý chce mäkučkú páperovú bundu. Použitím kačacieho peria v metráži odbúrame technické problémy, ale zachováme mäkkosť a nezameniteľnú hrejivosť.

Pracujete na formálnej kolekcii s časťou Ceremony a neformálnej kolekcii. Ktorá sa Vám lepšie navrhuje a je obľúbenejšia?

Kolekcie Formal a Informal sú približne rovnako veľké a každá z nich má svoje kúzlo. U formálnej kolekcie neustále skúšam, kde sú hranice únosnosti farieb, vzorov, kombinácií a inovácií v strihoch. Nesmiem moc predbehnúť dobu, ale ani ju zaspať. Neformálna kolekcia je pre mňa laboratóriom, kde sa trendy prepisujú viditeľnejšie. Môžem vyskúšať nové siluety, vzory, farby a to, čo sa osvedčí v predaji rozvinieme v ďalšej sezóne.

Posúvajú sa hranice definujúce formálnu a neformálnu kolekciu?

Áno, móda je živý organizmus. Reaguje na všetko vrátane klimatických zmien. Sériu oblekov a sák máme polopodšitú alebo nepodšitú. Mení sa nie len dĺžka nohavíc, ale aj silueta. Sotva sme zákazníkov naučili na Extra Slim, a už prišiel trend siluety Oversize. Ale tá sa hodí iba malému percentu ľudí (vysokým a štíhlym), preto prichádzame so siluetou Relax. V obleku je kombinácia Slim saka a pohodlných kónických nohavíc. Z Oversize sme si vzali pohodlie, ale nie deformáciu postavy. Sú to nohavice, ktoré lichotia každému. Len je potrebné nastaviť ich dĺžku.

Máte nejaký obľúbený kúsok z kolekcie jeseň/zima 2019?

Vo formálnej kolekcii je krásnym kúskom čierny smoking z materiálu od výrobcu Ing. Loro Piana & C. Luxusný materiál BlackBlack a moderné pojatie so šálovým golierom zo 100% hodvábu ocení oko každého znalca. Vo formálnych oblekoch sú top obleky z materiálu Ing. Loro Piana & C., Cerruti či Vitale Barberis Canonico. Nájdete tu oblek z materiálu kvality Prestige od výrobcu Cerruti, v ktorom môžete smelo cestovať a stále budete vyzerať upravene. Mojím obľúbeným kúskom je oblek zo 100% vlneného materiálu od výrobcu Vitale Barberis Canonico, ktorý má výrazný Natural Stretch a jemný pepito vzor. Samostatnou kapitolou sú plášte z materiálu od výrobcu Ing. Loro Piana & C.. Prírodný vlnený materiál je doplnený ľahkou membránou. Spolu so šik siluetou plášťa tak vznikol elegantný a plne funkčný kúsok kolekcie. V neformálnej časti novej kolekcie sú veľmi zaujímavé nepodšité saká z luxusných materiálov, ktoré si môžete vychutnať doslova na vlastnej koži. Znalci na nich ocenia aj remeselnú kvalitu spracovania nepodšitého saka.

V posledných rokoch sa strihy oblekov výrazne zúžili, sako a nohavice sa skrátili, nosia sa obleky „na telo“. Máme počítať s tým, že trend naberie v budúcnosti opačný smer a bude sa zase rozširovať?

Móda sa neustále vyvíja a mení podľa potrieb doby a nositeľa. Slim silueta dosiahla svoj vrchol. Prispôsobili sa aj výrobcovia materiálov pre pánsku módu. Elastan sa stal neoddeliteľnou súčasťou mnohých materiálov. Pre voľnočasovú módu máme všetky nohavice s podielom elastanu pre maximálne pohodlie aj v šik siluete. U svetových značiek však nie je problém vidieť opačnú polohu, siluetu Oversize. Avšak tento trend nebol prijatý globálne, ako silueta Slim, pretože objem sa nehodí každému. Je to ale silný vplyv, a tak citlivo reagujeme. Siluetu uvoľňujeme tam, kde by to mohol zákazník oceniť. V kolekciách sa začína objavovať kónická silueta nohavíc, kde v oblasti bokov a rozkroku dochádza k uvoľneniu.

Rukami Vám prešli tisíce oblekov. Ako by mal podľa Vás vyzerať dokonalý oblek?

Predovšetkým by mal dotyčnému dobre padnúť. To znamená, že by mu mal kopírovať postavu. Manžeta košele musí sako presahovať asi o centimeter, nohavice nesmú tvoriť nad topánkami neúhľadnú harmoniku, pretože musia byť dlhé tak akurát. A mal by byť rozhodne z vhodného materiálu dobrej kvality.

Na mólach vidíme Oversized saká s XXL ramenami. Je to budúcnosť oblekov? Bude sa toto nosiť o pár rokov na biznis stretnutia?

Môžeme sa iba domnievať, čo sa bude odohrávať globálne. Pokiaľ sa tento atribút ma stáť trendom, tak môj odhad je, že to ešte pár rokov potrvá. Súčasná silná, produktívna generácia si zažila 90. roky a tento blízky retro štýl vnímajú negatívne. Možno citeľnejší vplyv bude badateľný v dámskej móde, ktorá trendy sleduje viac. Pánska do svojho dizajnu pustí iba to, čo dámska už preverila.

Ako často sa tvar oblekov mení? Keď si čitateľ nechá ušiť trendy módny oblek na mieru, ako dlho ho môže nosiť, než sa trend zmení?

Vek obleku neprezradí iba strih, ale aj materiál. Čo sa týka siluety, tak môj odhad je, že sa mení asi raz za päť rokov. To ale neznamená, že máte oblek meniť až po tak dlhej dobe, pretože technológie výroby materiálov idú dopredu rýchlejšie. Poprední výrobcovia materiálov pre obleky neustále prichádzajú s technickými inováciami, ako je vodoodpudivá úprava. Materiál odolá poliatiu kávou alebo kvapkám dažďu. Vlnári, ako je Ing. Loro Piana & C. alebo Vitale Barberis Canonico, dokážu na vlnené materiály aplikovať taktiež funkčnú membránu, ktorá zvykla byť využívaná iba športovými značkami. Vlnený materiál získava funkčnosť a stáva sa vhodným pre plášte či bundy. Bundy dnes už nie sú nylonové, ale majú luxusný vlnený dojem.

Stále platí, že čierny oblek je určený na večer, alebo došlo v tomto smere k nejakému zmierneniu?

Aj keď sa spoločenské vnímanie uvoľňuje, tak by som sa týchto pravidiel v klasickej podobe obleku držala. Pokiaľ sa však túžite zahaliť do čiernej cez deň, ponúkame alternatívu s väčšou fantáziu – oddelené sako čiernej farby. Od formálneho saka sa jasne vymedzuje povrchovým materiálom, napríklad pleteninou, ktorá sa vďaka svojej viazacej konštrukcii krásne pruží, a taktiež špecifickou štruktúrou a strihom. A práve tento efekt odľahčuje vážnosť čiernej farby. K tomu potom odporúčame čierne bavlnené nohavice. Kombinácia, ktorá nahrádza „čierny“ oblek veľmi sofistikovaným spôsobom.

V sezóne jeseň/zima 2019 sa môžete tešiť aj na čierny oblek na denné nosenie, ktorý bude ale výrazne odlišný od klasických oblekov, ako v strihu, tak i v materiáli. K tomu chcem odporučiť aj iný typ stylingu, ktorý čiernu odľahčí, napríklad kvalitné kožené tenisky. Vznikne tak outfit, ktorý bude elegantný a reprezentatívny. Z takého outfitu vyžaruje nadhľad, znalosť a nadsádzka.