Magazín - Prečo si zaobstarať vlnený oblek?

Prečo si zaobstarať vlnený oblek?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Lucie Robinson, Ilja Hubálek

Ak je v pánskom šatníku jedna vec, na ktorej sa neoplatí šetriť, je to práve oblek. Nezáleží totiž ani tak na tom, či ho nosíte denne do práce, alebo len na slávnostné príležitosti. V oboch prípadoch chcete vyzerať dokonale a urobiť čo najlepší dojem. A práve na tieto účely sú vlnené obleky ako stvorené.

Vlnený oblek je krásny pri nákupe aj dlho po ňom

Vlna je ideálnym materiálom pre oblek hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým je jej vizuálna stránka. Vďaka jemnosti priadze dokážu výrobcovia z vlny utkať ako minimalistické modely s jednoduchou štruktúrou, tak aj zložitejšie 3D vzory pre naozajstných znalcov.

Vlnená priadza sa navyše skvelo prefarbuje, čo nám umožňuje prísť každý rok s novými odtieňmi a farbami. Naše obleky sú často pestro tkané – to znamená, že na jednu tkaninu používame viac farebných priadzí. Ich vzhľad je potom ešte pôsobivejší.

Vlna sa dobre spracováva, je poddajná a ľahko sa prispôsobí proporciám vášho tela. Vlnený oblek vám tak umožní dosiahnuť požadovanú siluetu.

V letných kolekciách sa môžete stretnúť s vlneným oblekom v zmesi s inými prírodnými surovinami, ako je napríklad ľan a hodváb. Ľahký letný oblek z vlny a ľanu ponúka nielen neopozeraný vzhľad, ale navodí aj príjemný pocit chladu. Hodváb zase prepožičia vlnenému obleku nezameniteľný prírodný lesk.

Poskytuje prirodzenú termoreguláciu

Okrem luxusného vzhľadu vlna ponúka mnoho ďalších užitočných vlastností. Vlnené vlákna majú unikátne vlastnosti, ktoré ani najmodernejšie technológie nezvládnu napodobniť. Zatiaľ čo vo vnútri sú duté, na povrchu vytvárajú nepravidelnú členitú štruktúru drobných výbežkov a šupiniek. Práve tejto štruktúre vlnené obleky vďačia za to, že sa v ňom budete cítiť výborne v lete aj v zime. Ako je to možné?

V zime funguje vlna ako prírodný izolant. Záhyby a výbežky na povrchu vlákien zadržiavajú telesné teplo a nepúšťajú ho z látky von. V lete zase vlnené vlákna odvádzajú pot z tela a absorbujú vlhkosť. Vlhkosť nahromadená v záhyboch sa následne ochladí a odparuje, takže sa v obleku budete cítiť príjemne aj v horúcich dňoch.

Termoregulačné schopnosti vlny oceníte aj v prípadoch, kedy nosíte oblek celý deň a potrebujete, aby dobre dýchal. Ak hľadáte oblek vhodný na pravidelné denné nosenie, odporúčame obleky z kolekcie Travel Suits.