Magazín - Ako vybrať kvalitné kožené topánky?

Ako vybrať kvalitné kožené topánky?

článek

Text: Jiří Král

Podľa slávneho výskumu obuvníckej spoločnosti Allen Edmonds hodnotí 64 % žien muža podľa jeho topánok. Podľa nich odhadujú jeho zmysel pre obliekanie, detail, finančné zázemie a viac než polovica žien aj jeho osobnosť. Na dobre vybratých topánkach skrátka záleží a nemožno sa orientovať len podľa sumy na bločku. Ako si teda byť istý, že platíte za ozajstnú kvalitu?

Konštrukcia topánky alebo prečo sa vyhnúť lepeným

Topánky za päťdesiat eur, ktoré kúpite v bežnom obchode, sa môžu zdať ako výhodná investícia. Skvelo vyzerajú a potešia aj cenou. Problém nastane až časom. Švy začnú povoľovať, podrážka sa prederie, nekvalitná koža ošúpe a farby vyblednú. Priemerné poltopánky vám pri bežnom nosení vydržia najviac dva roky, častejšie však len jeden.

Pokiaľ chcete naozaj kvalitnú obuv, ktorá sa vám za rok nerozpadne, nezostáva nič iné, len si priplatiť za rámové alebo prešívané topánky. Rámové topánky sú robustnejšie a veľmi pevné. Okolo spodnej časti majú našitý pás kože, ktorý spojuje vrchnú časť s podošvou. Základom prešívaných topánok je pružná stielka, na ktorú je našitý zvršok a kožená podošva. Sú ľahšie, ohybnejšie a krásne na pohľad – preto im dávame v našich obchodoch prednosť.

Aj keď nie sú podobné topánky lacné, investícia do nich sa oplatí. Nielen že vydržia dlhšie, ale zodratú podrážku môžete na rozdiel od tých lepených dať ľahko vymeniť. Také poltopánky vám vydržia pokojne aj desať rokov a so správnou starostlivosťou budú stále rovnako krásne.

Druh topánok voľte podľa príležitosti

Najčastejšími druhmi poltopánok sú derby a oxford. Oxfordky sú formálnejšie a nosíme ich zásadne k obleku. Vyznačujú sa uzavretým šnurovaním, vodorovne viazanými šnúrkami a jazykom našitým zospodu. Derby sa hodia na bežný pracovný deň aj voľný čas. Skvelo sadnú k business obleku, chinos alebo jeansom.

Aj keď sú vyššie spomenuté druhy stávka na istotu, môžete si vybrať z celého radu formálnych i neformálnych druhov topánok. Sú nimi napríklad chelsea boots, monk shoes, mokasíny, desert shoes a mnoho ďalších.

článek
článek

Čo je zdobenie brogue?

Špeciálnej dekoratívnej perforácii kožených topánok sa hovorí brogue. Pásiky a dierkovanie vytvára vzory, ktoré dodávajú poltopánkam zaujímavý a uvoľnený štýl.

Perforácia mala pôvodne praktickú funkciu. Vzorovanie zaisťovalo lepší odvod dažďovej vody, dierkovanie zase lepšiu priedušnosť. Dnes má ale oboje čisto estetickú rolu.

Brogue topánky rozlišujeme podľa miery zdobenia:

Plný brogue – celozdobená topánka s tromi pásikmi.

Polovičný brogue – dva jednoduchšie ozdobné pásiky na špičke a päte topánky.

Štvrtinový brogue – pásik s jednoduchým vzorom na špičke.

Ak sa pre brogue topánky rozhodnete alebo nie, záleží čisto na vašich preferenciách. Pamätajte ale, že čím výraznejšie je zdobenie, tým menej je obuv formálna.

Správne tvarovaná špička

Ak máte na výber z viacerých strihov, vždy zvoľte topánky s jednoduchou guľatou špičkou. Hranatá je relikt minulosti. Aj keď na takú obuv stále narazíme v botníkoch starších generácií, z nových kolekcií už takmer vymizla.

Neodporúčame ani druhý extrém – topánky s výraznou špičkou. Väčšinou pôsobia zbytočne extravagantne, čo je žiaduce len málokedy.

Topánku si prezrite zblízka, kvalitu spoznáte v detailoch

Ako je topánka kvalitná, spoznáte často pri pohľade zblízka. Sledujte presnosť prevedenia stehov aj to, či jednotlivé časti dokonale a pevne zapadajú do seba.

Topánka by mala byť zvnútra potiahnutá kvalitnou koženou stielkou, ktorá pomáha absorbovať pot. Taktiež si všímajte, ako vyzerajú diery na šnúrky. Zvnútra by mali byť opatrené kovovými krúžkami, ktoré bránia deformácii kože a opotrebovaniu šnúrok pri viazaní.

Zvonku by koža mala byť krásne lesklá – bez škrabancov, máp a akýchkoľvek nedokonalostí. Zadná časť, ktorá drží pätu, by mala na dotyk držať tvar.

Stále váhate s výberom? V kamenných obchodoch Blažek vám naši špecialisti pomôžu vybrať tú najlepšiu obuv a navyše vám poradia, ako ju zladiť s ostatnými doplnkami a zvyškom outfitu. Topánky z najnovšej kolekcie si môžete prezrieť v našom lookbooku.