Magazín - Podľa čoho si vybrať manžetové gombíky?

Podľa čoho si vybrať manžetové gombíky?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Pánska formálna móda má oproti tej dámskej jednu nevýhodu. Pokiaľ ju do bodky dodržujete, začne na vás po určitej dobe každodenného nosenia obleku doliehať nuda. Spoločenské pravidlá totiž väčšinou jasne určujú, ktorá farba, materiál aj vzor sú vhodné na akú príležitosť. A tak fantázii a originalite nezostáva veľa priestoru.

Jedným zo spôsobov, ako sa odlíšiť, sú manžetové gombičky, ktoré preslávil román Gróf Monte Christo od Alexandra Dumasa. Ten vo svojej dobe rozvíril vody upätej módy a naštartoval veľký boom košieľ s dvojitou manžetou.

Manžetové gombičky vyjadrujú váš vkus a postoj. Niektoré môžu byť vážne a decentné, iné symbolizujú moc a nadradenosť a iné jednoducho odrážajú hravú povahu.

článek
článek

Manžetové gombičky – výnimka potvrdzujúca pravidlo

Pre pánsku módu všeobecne platí jednoduché pravidlo: čím menej výrazné, tým formálnejšie. Funguje to pri topánkach, opaskoch, vreckovkách i košeliach. Manžetové gombíky však ukazujú, že toto pravidlo neplatí bezpodmienečne.

Práve dôležité formálne akcie sú totiž príležitosti, kam sa výrazné manžetové gombíky hodia. Na plesoch a svadbách by mali vaše gombičky doslova žiariť. Drahé kamene, lesklé kovy, zložité vzorovanie – to všetko si môžete bez obáv dovoliť.

Naopak na pracovné stretnutia, ako sú pohovory a rokovania s obchodnými partnermi, volíme gombíky matné a decentné. Príliš výraznými by ste spadli do kolónky overdressed a znižovali tak svoju dôveryhodnosť.

Na manžetové gombičky v casual štýle narazíme skôr zriedka. Čiastočne je to kvôli tomu, že máloktorá neformálna košeľa má manžety, na ktoré by ste ich mohli umiestniť. S väčšou popularitou univerzálnych manžiet sa ale zvyšuje dopyt napríklad po silk knots, jednoduchých farebných uzlíkoch z hodvábu. Čas od času narazíte aj na hravé neformálne gombičky v tvare lodí, futbalových lôpt alebo napríklad zvierat.

Ako zladiť manžetové gombičky so zvyškom outfitu

Čo sa týka tvaru, pre začiatok je najlepšie držať sa tých osvedčených. Guľatými, štvorcovými, obdĺžnikovými alebo oválnymi manžetovými gombíkmi nič nepokazíte. Na zaujímavejšie kusy bude dosť času, keď si už budete istejší.

Manžetové gombíky by mali ladiť s ostatnými doplnkami: s hodinkami, prsteňmi, prackou opasku i sponou na kravate. To ale v žiadnom prípade neobhajuje kúpu setov. Doplnky by na seba mali len nadväzovať a mať podobný odtieň.

Ak sa chcete s outfitom naozaj vyhrať, môžete nadviazať aj na vzor iného doplnku, napríklad na niektorú z farieb kravaty alebo vreckovky.