Magazín - Čo je mercerovaná bavlna?

Čo je mercerovaná bavlna?

článek

Text: Lucie Krůčková

Napadlo vám niekedy, prečo sú také veľké rozdiely medzi bavlnenými látkami? Prečo sú niektoré na dotyk príjemne hladké a hebké, zatiaľčo iné nie? Môže za to proces mercerácie bavlny. Poďme sa pozrieť, aké sú výhody takto zušľachtenej bavlny a odevov z nich ušitých.

Výhody mercerovanej bavlny

Bavlnené vlákno zošľachtené merceráciou je na dotyk jemnejšie a na pohľad lesklé. Dojem z materiálu sa veľmi blíži hodvábu. Schválne si niekedy siahnite na obyčajné bavlnené tričko a polokošeľu z mercerovanej bavlny. Rozdiel vás ohromí. A otázka, ktorý výrobok zvoliť, bude mať jasnú odpoveď.

To ale nie je jediný bonus zušľachtenej bavlny. Mercerované tkaniny a odevy z nich ušité vynikajú svojou pevnosťou a jasnosťou farieb. Mercerované vlákno totiž dokáže pojať ďaleko viac vody a teda aj farby pri procese farbenia. Rozdiel je naozaj vidieť. Mercerovaná bavlna má až o 25 % jasnejšie farby.

Ďalšou výhodou je stálofarebnosť, odolnosť proti odretiu a zrazeniu látky. Pritom mercerovaná bavlna nestráca svoju prirodzenú priedušnosť. Je preto jasnou voľbou výrobcov odevov top kvality.

História a proces mercerácie bavlny

Pôvod procesu mercerácie siaha do 19. storočia, kedy vedec John Mercer skúsil namáčať bavlnu do koncentrovaného lúhu sodného. Postup mercerácie má presne dané pravidlá. Vlákno musí byť natiahnuté a v lúhu s izbovou teplotou si pobudne asi desať minút. K hydroxidu sodnému sú pridávané zmáčadlá, ktoré uľahčia preniknutie lúhu do vlákien bavlny. Po vytiahnutí je bavlna neutralizovaná v kyslom roztoku.

Pre merceráciu sú vyberané len niektoré druhy bavlny. Pretože pri procese stratí bavlna až štvrtinu svojej dĺžky, mercerujú sa druhy s dlhou dĺžkou vlákna, najčastejšie egyptská či islandská bavlna alebo Pima.

V procese mercerácie vlákna bavlny nabobtnajú a menia svoj tvar aj dĺžku. Pôvodne ľadvinovitý prierez sa zmení na pravidelný kruh. Vďaka tomu získa bavlnená látka vyššiu pevnosť, farba sa zafixuje vo vnútri vlákien a povrch vlákna sa vyhladí. Vlastnosti, ktoré z obyčajnej bavlny urobia luxusnú látku.

článek

Odevy z mercerovanej bavlny

Zošľachtená bavlna má veľmi široké využitie. Väčšina bavlnených odevov vyššej kvality je z mercerovanej bavlny. Sú z nej ušité pánske aj dámske tričká, obľúbené polokošele, košele a blúzky, ale i spodná bielizeň alebo ponožky. Populárna je aj posteľná bielizeň z mercerovanej bavlny.

Bavlna s označením Filo di scozia

Je to označenie, ktorým sa môže pochváliť len bavlnená látka najvyššej kvality. Surová bavlna musí pochádzať z Egypta, a to z oblasti Gíza. Oblasť nájdeme na brehoch Nílu od Káhiry až dolu na juh. Len tu sa pestuje bavlna, ktorá má dlhé mäkké vlákna. Pre bavlnu Filo di scozia sa používa niť súkaná z dvoch až troch kusov vlákna, ktoré je pred tkaním farbené a mercerizované. Hrúbka vlákna, tzv. titr, nesmie byť menšie než 50/2. Tu platí, že čím je číslo vyššie, tým je látka tenšia a viac cenená.

Po tkaní látky sa vo farbiarni opakuje proces mercerizácie. Bavlnená látka je vďaka dvojitému mercerizovaniu stabilnejšia a získava hodvábny lesk a dojem. Látka, ktorá je označená ako dvakrát mercerovaná, musela prejsť mercerizáciou vlákna aj mercerizáciou utkanej látky.

článek
článek

Skvelé vlastnosti mercerovanej bavlny využíva pre svoje odevy aj Blažek. Vyskúšať si ich môžete v obchodoch alebo si prezrite aktuálny lookbook.