Magazín - Značka, kde sa stretáva tradícia s inováciou

Značka, kde sa stretáva tradícia s inováciou

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Značka Loro Piana má vo svete módy a kvalitných odevoch jasnú pozíciu top hráča. Hoci sa v priebehu takmer sto rokov existencia zmenila, základné zásady zostávajú rovnaké. Nie je to rozprávka, ale príbeh o jednej rodine, ktorá si z generácie na generáciu odovzdávala lásku k textilnému remeslu a úctu ku kvalitným surovinám. Pozrime sa, ako značka Loro Piana začínala a čo ju doviedlo až na dnešné výslnie odevnej brandže.

Je to pre nás všetkých inšpiráciou. To, že dnes Loro Piana patrí k popredným svetovým módnym značkám, je výsledkom dlhoročnej sústavnej práce. Nič sa nestalo za jednu noc. Žiadny zázrak nebol potrebný. Príbeh tejto spoločnosti sa začal písať v roku 1924 v severnom Taliansku a od tej doby stálo vo vedení spoločnosti šesť generácií rodiny Loro Piana.

Bez kvalitnej suroviny to nejde

Loro Piana sa zameriava na látky z vlny a kašmíru vysokej kvality. Od samých počiatkov sa spoločnosť sústredila na hľadanie zdrojov tých najlepších dostupných materiálov. A neváhala kvôli tomu cestovať po celej planéte. Najlepšiu vlnu získava na svahoch Nového Zélandu a Austrálie, za kašmírom cestuje do Mongolska a pri ňom disponuje najlepšími zdrojmi na svete.

Neustále podporuje producentov surovej vlny a kašmíru

V snahe získať najlepšie zdroje prírodnej suroviny pre svoje látky ide Loro Piana o krok ďalej než väčšina výrobcov. Nezostáva len pri nákupe suroviny, ale podporuje miestnych chovateľov po celú dobu spolupráce. Pomáha im s rozvojom, zvyšovaním kvality starostlivosti o zvieratá aj s edukáciou. Učí ich, že záleží na tom, ako sú zvieratá chované, čo jedia a ako sa s nimi zaobchádza. Motivuje chovateľov, aby podmienky chovu zvierat zlepšovali, a tým sa zlepšovala aj kvalita samotnej vlny.

Balík najlepšej vlny je vždy odmenený

Loro Piana už celé roky vykupuje 30 až 50 balíkov najlepšej vlny daného roku. Celkový počet predávaných balíkov ročne je pritom okolo 4 miliónov. Ako motiváciu pre chovateľov navyše Loro Piana vyhlasuje každý rok súťaž Record Bale, ktorá sa koná už viac než 20 rokov. V súťaži vyberie najlepšiu a najjemnejšiu vlnu a chovateľ, z ktorého chovu vlna pochádza, získa cenu a veľkú prestíž. Krajiny pôvodu víťaznej vlny sa striedajú. Niekedy je to Nový Zéland, inokedy Tasmánia. Posledným rekordom je vlna so silou vlákna len 10,3 mikrónov. Pre porovnanie, ľudský vlas má silu 75 mikrónov.

Druhým pilierom úspechu je dôraz na spracovanie

Všetky látky pochádzajúce z dielní Loro Piana vznikajú v Taliansku v oblasti Piedmont. Oblasť má veľkú tradíciu v spracovaní vlny a Loro Piana na ňu po celý čas svojej existencie nadväzuje. Je tu dostatok kvalitnej vody nutnej na výrobu aj skúsení ľudia. Spoločnosť Loro Piana patrí k talianskym patrónom. Čerpá z tradičného remeselného umenia, ktoré dopĺňa modernými prístupmi, a dáva tak stabilné pracovné zázemie miestnym ľuďom.

Prírodné látky obohatené o moderné postupy

Aj keď si spoločnosť Loro Piana zakladá na čisto prírodných materiáloch, nezabúda ani na moderné inovácie. Jednou z nich sú funkčné membrány, ktoré niektorým materiálom dávajú ďalšie možnosti využitia. Látky sa potom stávajú odolnými proti vode a vetru a môžu byť použité aj na odevy do nepriaznivého počasia.

Rok 2015 priniesol v Loro Piana veľké zmeny

Do roku 2015 stáli vo vedení spoločnosti dvaja bratia z rodiny Loro Piana. Po úmrtí jedného z nich sa druhý brat rozhodol väčšinový podiel spoločnosti predať a zveril rodinný klenot do rúk povolaných. Novým väčšinovým vlastníkom sa stala spoločnosť LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton SA), francúzsky koncern, ktorý je dnes najsilnejšou spoločnosťou v móde na území Európy a možno aj celého sveta.

Rozdelenie Loro Piana na dve samostatné divízie

Značka Loro Piana rozdelila svoju činnosť medzi dva samostatné celky. Divízia Loro Piana „ready to wear“, ktorá sídli v Miláne, sa zamerala na casual oblečenie. V ich portfóliu nájdete pánsku aj dámsku kolekciu oblečenia na voľný čas. Šijú bundy, nohavice, saká aj svetre. Avšak v obchodoch Loro Piana nenájdete klasické obleky.

Druhá je divízia látok, ktorá zahŕňa tkané látky na oblečenie, interiérové látky, ale taktiež priadze na pletáž. V tejto divízii zostal činný aj pán Pier Luigi Loro Piana. Rodinná tradícia tak zostala zachovaná. Pán Loro Piana má v divízii stále vlastnícky podiel a zastupuje spoločnosť navonok. Značka využíva jeho bohaté skúsenosti a nové nápady.

Udržateľnosť nie je pre Loro Piana len módne slovo

V súčasnosti sa veľa firiem obracia k ekológii a mení svoju produkciu smerom k udržateľnosti. Značka Loro Piana také kroky robiť nemusí, pretože udržateľnosť sa ako červená niť tiahne celou jej existenciou. Je to vlastne prirodzené. Lepšie prírodné suroviny získate len s citlivým prístupom a zdroje nevyschnú, pokiaľ sa o ne budete dobre starať. Preto Loro Piana kladie dôraz na opatrný prístup k prírode a jej zdrojom. Či už sú to zvieratá, ktoré sú zdrojom vlny a kašmíru, alebo vodné zdroje na textilnú výrobu.

Hľadanie najlepších surovín pre látky Loro Piana

Základnými surovinami pre látky Loro Piana je vlna a mongolský kašmír. No v portfóliu sú i ďalšie luxusné materiály, ako je vzácna a veľmi jemná vicuña z Ánd, vlákna lotosových kvetov alebo vlna Pecora Nera z pôvodných čiernych oviec Merino.

Spolupráca značiek Blažek a Loro Piana nesie ovocie

Kolekcie Blažek sú dôkazom, že spojenie skvelých návrhárov a výrobcov prvotriednych materiálov výborne funguje. Výsledkom sú nádherné obleky a plášte značky Blažek z látok Loro Piana. Oceníte ľahkosť materiálov, krásne dezény a predovšetkým pohodlie, ktoré prinášajú. V krajčírstve Blažek pracujeme s jednotlivými kolekciami látok Loro Piana. Pre klientov sú pripravené kolekcie vlnených aj kašmírových látok. Nesmie chýbať ani špeciálna kolekcia, ako je Loro Piana Events.

článek
článek

Či už sa vám páči niektorý z kúskov aktuálnej kolekcie Blažek alebo uvažujete o obleku na mieru z geniálnych materiálov Loro Piana, zastavte sa u nás. Kolekciu si môžete pozrieť priamo v obchodoch Blažek alebo na e-shope. S oblekom na mieru vám radi pomôžu naši špecialisti priamo v krajčírstve Blažek.