Magazín - Hráči NBA ako módne ikony

Hráči NBA ako módne ikony

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Móda a šport sú odjakživa úzko prepojené, avšak pri NBA je toto prepojenie trochu iné. Hoci sa nedá poprieť obrovský vplyv niektorých hráčov NBA na športovú módu, má mnoho z nich vplyv aj na módu čisto elegantnú. Majú vlastnú módnu značku, pôsobia ako módne vzory a ikony. Spojenie basketbalu s elegantnou módou je pritom pomerne mladé a môže za to jeden z komisárov NBA.

Na zápasy a klubové akcie jedine v obleku

V roku 2005 schválil komisár NBA David Stern pravidlo, ktoré vyžaduje klasický oblek na udalosti spojené s tímom a propagáciou basketbalu či NBA. Bol v tom zahrnutý aj príchod do arény na zápas. Zatiaľ čo iných športovcov pred zápasom uvidíte skôr v športovom oblečení, hráči NBA majú povinnosť prísť na zápas v elegantnom oblečení. V pravidlách boli menované priamo obleky a košele s golierom.

Pravidlá podľa Davida Sterna majú aj svoju kontroverznejšiu stranu. Zakazujú totiž nosenie výrazných zlatých reťazí a príveskov či medailónov, takých populárnych u priaznivcov basketbalu a hiphopovej scény.

Hoci bolo pravidlo najprv považované za veľmi diskutabilné, až rasistické, hráči si ho vzali za svoje a našli cestu, ako ho uplatňovať. Aj keď dnes už nie je prísne strážené, veľká časť hráčov ho stále dodržuje a dokonca si elegantnú módu užíva. Módu totiž milujú a pravidlo o odievaní berú ako príležitosť ukázať svoj vlastný osobitý štýl. Príchod hráča na štadión sa tak stal sledovanou udalosťou fanúšikov, sociálnych sietí aj módnych kritikov.

Hráči NBA a značky módneho sveta

Niektorí hráči majú vlastné značky, ktoré oživili svet módneho priemyslu. Značku French Deal vlastní hráč francúzskeho pôvodu Ian Mahinmi. Iní hráči reprezentujú popredné módne domy. Kolekcie outfitov sa tvoria na sezónu dopredu, na akcie sa starostlivo vyberá oblečenie podľa dress code. Časť hráčov využíva služby profesionálnych stylistov. Pracuje sa na mene hráča, jeho štýle aj príbehu, ktorý má rozprávať.

Medzi ikony patrí Dwyane Wade, LeBron James, Russell Westbrook a James Harden. Neprehliadnuteľný je aj český hráč Tomáš Satoranský v outfitoch českej módnej značky Blažek.

Ako sám povedal: „Móda a dobré jedlo patria k mojim koníčkom. Móda je veľmi premenlivá, a to je na nej to zaujímavé.“

Tomáš oceňuje odevy, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale zároveň poskytujú maximálne pohodlie. A to predovšetkým pri cestovaní, ktorého si v priebehu celého roka užije naozaj dosť.

Obľúbil si ľahké letné obleky z materiálu talianskeho výrobcu Ing. Loro Piana & C. i komfort oblekov šitých na mieru. Vzhľadom na jeho dvojmetrovú postavu športovca sa mu nemôžeme diviť. Len tak môže mať dokonale sediaci odev.

Život v NBA zahŕňa aj mnoho oficiálnych príležitostí, kde je predpísaný dress code. Do šatníka top hráča basketbalu v Amerike teda patrí aj formálny oblek a smoking. Tento je ušitý z exkluzívneho materiálu talianskeho výrobcu Lanificio F.lli Cerruti.

K horúcim letným dňom neodmysliteľne patria aj ľanové saká a obleky, ktoré vynikajú svojou ľahkosťou a priedušnosťou aj nezameniteľným pokrčeným vzhľadom. Tomáš Satoranský si obľúbil ľanové obleky z príjemných materiálov od kráľa ľanu, spoločnosti Solbiati.

Zaujali vás outfity Tomáša Satoranského? Navštívte Krajčírstvo Blažek v Nekázance. Radi vám pomôžeme vyladiť váš vlastný osobitý štýl.