Magazín - Dress code je veľmi dobrý priateľ gentlemana

Dress code je veľmi dobrý priateľ gentlemana

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Lucie Robinson / Ilja Hubálek

Naozaj je to tak. Dress code je vlastne veľmi praktický návod. A je aj jednoduchý, aspoň čo sa pánskej módy týka. Stačí dodržať pár pravidiel a máte istotu, že pôjdete na akciu perfektne oblečený. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších dress codov s popisom odevu, ktorý sa očakáva.

Dress code na pozvánke je návod od usporiadateľa akcie. Je to obojstranne výhodná inštrukcia. Organizátor chce mať akciu na určitej úrovni, ktorú mu dress code pomôže zaistiť. A vy ste zbavení pochybností, v čom by bolo dobré na akciu vyraziť. Nestane sa vám, že sa ukážete v oblečení, ktoré bude príliš slávnostné či formálne alebo naopak vyrazíte v príliš casual outfite. Oboje je zle. Tým, že sa oblečiete podľa dress codu, preukazujete hostiteľovi vašu úctu k jeho osobe aj akcii.

Black tie

Ak uvidíte na pozvánke nápis „black tie“, máte jasno. Váš hostiteľ očakáva, že sa dostavíte v smokingu. Smoking je veľmi slávnostné večerné oblečenie, ktoré si muž oblieka na večerné akcie, ktoré začínajú po 18. hodine. Tento dress code je záväzný a vyžaduje sa najčastejšie na rôznych premiérach, plesoch, ale taktiež štátnych banketoch. Jeho znalosť ukazuje na vyzretosť gentlemana.

Smoking je klasicky strihaný oblek. Sako je dlhšieho strihu a má lesklé klopy z hodvábu či zo saténu. Nohavice majú na bokoch lampasy z rovnakého materiálu, ako sú klopy. Nemusí mať len čisto čiernu farbu, prípustný je aj smoking v tmavo modrých odtieňoch.

Tip…
… Sofistikovaných dezénov materiálu sa nemusíte báť. Dodajú smokingu aj vám punc jedinečnosti.

Do smokingu patrí biela formálna košeľa s krytou légou či čiernymi gombíkmi. Na krku si muž uviaže čierneho motýlika. Pozor, nikdy to nesmie byť kravata. Smoking môžete doplniť aj šerpou a vestou. Na nohy obujte kvalitné čierne kožené lakované topánky so šnurovaním.

Optional black tie

Na akciu, kde je požadovaný tento dress code, si môžete obliecť smoking, ale môžete vyraziť aj v klasickom čiernom obleku.

Creative black tie

Skvelý dress code pre všetkých, ktorí radi predvedú aj na slávnostnej akcii vlastnú kreatívnu povahu. Klasické doplnky dress codu black tie môžete vymeniť za originálne a nápadité kúsky. Čierny motýlik môžete nahradiť zaujímavejšou verziou, skvelo vyzerá napríklad smoking, čierna formálna košeľa a biely motýlik.

White tie

Najslávnostnejší dress code, ktorý sa na pozvánkach môže objaviť. Na akciu si máte obliecť klasický frak. Pod frak si oblečte bielu piké vestu a košeľu so stojatým golierom, doplnenú o bieleho motýlika. Nohavice sú vždy čierne, rovnako ako kvalitné lakované šnurovacie topánky. Celý dress code by mal byť zavŕšený bielymi rukavicami.

Pozor...
... sako fraku sa nikdy nezapína.
... náramkové hodinky sú neprípustné. Môžu byť nahradené hodinkami na retiazke.

Black (dark) suit

Hostiteľ akcie, ktorá má na pozvánke dress code black suit, očakáva, že muži dorazia v čiernych oblekoch. Čiernu farbu majú mať aj doplnky, poltopánky, ale aj ponožky. Kravata či motýlik nemusia mať čisto čiernu farbu, ale majú byť veľmi decentné.

Tip...
... Tento dress code pripúšťa aj sýtu tmavomodrú farbu obleku, tzv. modrá polnočnej oblohy. Je príjemným osviežením tohto veľmi formálneho outfitu.

Semi formal

Stále veľmi formálny dress code, ktorý však dovoľuje obliecť si na akciu klasický oblek. Očakáva sa, že dorazíte v kvalitnom a dobre sediacom obleku, doplnenom o kvalitnú košeľu a kožené poltopánky.

Základným pravidlom pre to, akú farbu obleku zvolíte, je čas konania akcie. Pokiaľ ide o akciu, ktorá začína pred 18. hodinou, oblek má mať jemné odtiene modrej a šedej farby. Košeľu môžete doplniť zaujímavou kravatou či motýlikom. Pokiaľ ste naopak pozvaní na večernú akciu, ktorá začína po 18. hodine, siahnite po tmavom obleku. Ideálnymi farbami je modrá farba polnočnej oblohy, temná grafitová farba alebo čisto čierna.

Business formal (business attire)

Najformálnejší dress code vyžadovaný v niektorých povolaniach. Veľmi obľúbený je u vrcholných pracovníkov vo financiách, diplomatov a právnikov.

Veľmi prísny dress code, ktorý vyžaduje tmavý oblek. Môže byť vyžadovaná priamo čierna farba obleku, ale často je alternovaná tmavo modrou či šedou farbou. Základom je kvalitný materiál a perfektné spracovanie obleku, ktorý nositeľovi dokonale sadne.

Business casual

Uvoľnenejší pracovný dress code, ktorý spoločnosti mávajú predpísané na každodenné nosenie, pokiaľ pracovník nemá dôležité stretnutia s klientami.

V dress code zostáva kvalitný oblek, ale pripúšťa sa aj kvalitné separátne sako a nohavice. V najuvoľnenejšom variante je možné dať si nohavice, kvalitnú košeľu a decentný sveter.

Smart casual

Neformálny dress code, ktorý však vyžaduje elegantný osobitý štýl. Očakáva sa kreatívny prístup k vlastnému outfitu. Štýl nie je ani formálny, ale ani príliš uvoľnený. Ideálnou kombináciou je separátne sako, chinos nohavice a kvalitná košeľa.

Pozor...
... Na akciu, ktorá sa koná cez deň, môžete vyraziť v kvalitných džínsoch a saku. Ak sa akcia koná večer, nechajte džínsy doma a nahraďte ich klasickými bavlnenými chinos.

Dressy casual

Aj tento dress code vás môže na pozvánke prekvapiť. Máte doraziť v odeve, ktorý odráža nedbalú eleganciu, kreativitu a nadhľad. Môžete ukázať váš zmysel pre nevšedné farebné kombinácie či odvážne doplnky. Základom dress codu je oblek. Aj kravatu môžete nechať doma.

Summer casual

Neformálne outfity, kde môžete kombinovať ľahké letné nohavice s letnou košeľou alebo dokonca polotričkom. Na chladnejší večer môžete outfit doplniť o ľahké letné sako svetlejších odtieňov alebo šik sveter.

Pozor...
... Aj keď ide o letný dress code, šortky nie sú ani tu vhodným odevom!

Unofficial dress

Aj tento dress code môžete nájsť na niektorých pozvánkach. Najčastejšie ide o uvoľnené akcie firiem, rôzne narodeninové večierky alebo vernisáže. Môžete využiť odev podľa niektorého z neformálnych dress codov alebo sa skrátka oblečte v šik uvoľnenom štýle. Perfektnou voľbou sú dobre sediace chinos a neformálna košeľa so zaujímavou potlačou. Podľa počasia môžete outfit doplniť ľahkým sakom či zaujímavým svetrom.

TIP na záver...
... Oblekom, smokingom či frakom oblečenie podľa dress codu nekončí. Nezabudnite zladiť aj zvršok s príležitosťou, na ktorú sa obliekate. Ku smokingu si skrátka nemôžete dať športovú bundu. Vždy je potrebné zvoliť formálny kabát či plášť.

Dress code na pozvánke chýba

Ak na pozvánke nie je uvedený dress code, sme uvrhnutí do neistoty. Musíme si poradiť sami podľa znalostí prostredia, typu akcie, ale aj času, kedy sa akcia koná. Pomôckou vám môže byť vyššie uvedený prehľad a príležitosti, na ktorých sa jednotlivé dress cody vyžadujú.