Magazín - Inšpiratívny príbeh Nina Cerrutiho

Inšpiratívny príbeh Nina Cerrutiho

článek

Text: Lucie Krůčková

Titulní foto: David Turecký
Foto: Ilja Hubálek

Za značkou Cerruti stojí 150 rokov vývoja a tvrdej práce rodiny Cerruti. Avšak jeden muž vyniká nad ostatnými. A to nielen svojím zaujímavým životom, ale tiež vlastnosťami, ktoré ho doviedli až do Paríža a ktoré ho udržujú vitálnym aj vo vysokom veku. Je to dar alebo celoživotná usilovnosť? Asi oboje. V každom prípade je Nino Cerruti inšpiráciou pre ľudí z módneho odboru i mimo neho.

Príbeh Nina Cerrutiho sa začal písať v roku 1930 v talianskej Bielle. Narodil sa do bohatej podnikateľskej rodiny. Továreň na látky založil jeho starý otec a už 49 rokov prosperovala a živila rodinu aj všetkých zamestnancov. Keď sa Nino dal na štúdium politológie, určite nečakal, že sa jeho život už veľmi skoro zmení. Sen o štúdiu ukončila náhla smrť otca v roku 1950. Nino ukončil štúdium a vrátil sa do rodinnej firmy.

Prvé návrhy pánskej módy a prvé úspechy

Zmarené sny o štúdiu nebral ako tragédiu a naplno sa vrhol do skúmania sveta látok. Už v päťdesiatych rokoch vytvoril prvú kolekciu pánskej módy, ktorú predstavil verejnosti v roku 1957 a spôsobil tým malú revolúciu. Nino Cerruti opustil rodinnú firmu a pustil sa do návrhárstva. V roku 1963 otvoril v Paríži prvý butik.

90. roky a vrchol kariéry v Paríži

Na sklonku minulého storočia bol Nino Cerruti na vrchole kariéry a zostal tam celých dlhých 20 rokov. Navrhoval kolekcie, ktoré milovali ľudia z celého sveta, kritici i celebrity. Prichádzal s novinkami. Bol vôbec prvý, kto na mólo poslal modely aj modelky zároveň.

Hlavné roly vo filmoch

Hollywood obleky Cerruti miloval. Mal ich na sobe Richard Gere, keď zvádzal Pretty Woman, aj Michael Douglas v Základnom inštinkte. Luxusné obleky nosili vo filmoch aj ďalšie hviezdy strieborného plátna. Obliekal si ich Bruce Willis, Jack Nicholson, Tom Hanks, Robert Redford, Al Pacino i Harrison Ford.

Návrat do rodinnej firmy

V roku 2005 Nino Cerruti predal 51 % svojej návrhárskej firmy a vrátil sa späť do Talianska. Jeho kroky viedli do rodinnej firmy, kde začínal. Postavil sa do vedenia spoločnosti Cerruti. Pochopil, že na začiatku módnej tvorby sú výrobcovia látok, ktorí nastavujú kurz.

Jedinečná zbierka látok

Pán Nino Cerruti je vášnivý zberateľ látok. A nepredstavujte si len nejakú náhodne zostavenú zbierku. Zbierka Cerruti je uložená v sídle spoločnosti a jej archívy siahajú až do roku 1876. Môžete si z nich vytiahnuť ľubovoľný rok. Uvidíte, aké materiály sa nosili, aké farby a vzory boli in. Pekne systematicky zoradené. Archív je nevyčerpateľnou studňou inšpirácie, ale aj zdrojom dôležitých informácií.

Vitalita, ktorú by sme mohli závidieť

Dodnes chodí pán Nino Cerruti do svojej kancelárie vo firme a pomáha spoločnosť viesť. Napriek vysokému veku je stále vitálny. Nebráni sa novinkám v odbore, ani tým, ktoré prinášajú nové technológie. S úsmevom prijíma žiadosti o selfie a chápe napríklad aj silu sociálnych médií.

Cerruti ako symbol kvality

Pod vedením Nina Cerrutiho vznikajú v továrni luxusné látky, ktoré sú dodávané vybraným značkám, ako je Dolce & Gabana, Burberry alebo český Blažek. Trend spoločnosti je jasný. Vytvárať látky najvyššej kvality. Portfólio zahŕňa aj také luxusné materiály, ako je vlna z vikune alebo kašmír pre made to measure obleky.

Látky Cerruti v kolekcii Blažek

Obleky z luxusných materiálov Cerruti nájdete v aktuálnej kolekcii Blažek. Pozrieť sa na ne môžete v Lookbooku, ale nič nenahradí reálny dotyk. Príďte si oblek z látky Cerruti vyskúšať na vlastnej koži do obchodov Blažek alebo do nášho krajčírstva v Nekázance.