Magazín - Dress code: business formal

Dress code business formal

článek

Text: Lucie Krůčková

Foto: Ilja Hubálek

Prísny štýl, ktorý ma presne dané pravidlá a zákonitosti, ktorých neznalosť sa neospravedlňuje. Za nedodržanie nedostanete pokutu ani vám nehrozí stíhanie, môžete si však hneď zo začiatku pokaziť dôležité jednanie alebo pracovný pohovor. Zoznámte sa prosím – dress code business formal.

Kedy a kde musíte dodržiavať dress code business formal?

Väčšina obchodných spoločností a pozície vyššieho manažmentu dodržujú skôr uvoľnený business štýl obliekania. Prísny dress code business formal dnes vyžadujú predovšetkým banky, poisťovne, niektoré medzinárodné spoločnosti a veľké právnické kancelárie. Očakáva sa na významných obchodných jednaniach alebo pri pracovných pohovoroch v niektorých spoločnostiach.

TIP: Čaká vás dôležitý pohovor alebo jednanie? Informujte sa predstihu, aký dress code má spoločnosť predpísaný.

článek
článek

Čo je pánsky business formal dress code?

Základom je takmer svätá trojica oblek – kravata – košeľa. Oblek má byť tmavý, ideálnou možnosťou je tmavo sivá alebo tmavo modrá. Čierna nie je zlá, ale nehodí sa úplne všade. V horúcom lete môžete siahnuť po svetlo béžovom obleku. Do business formal obleku patrí jednofarebná košeľa. Ideálna je biela, ale prípustné sú aj iné svetlé farby alebo veľmi jemný vzor. Oblek sa košeľu doplňuje kravata.kravata. Rozhodne vyberajte decentné kravaty. Krikľavé farby, výrazné vzory alebo dokonca obrázky nie sú prípustné.

TIP: naučte sa správne uviazať kravatu a nechajte rozopnutý posledný gombík saka.

Business formal dress code a doplnky

Doplnky pánskeho outfitu musia byť zladené. Ako prvú si vyberáte obuv. Najvhodnejšie sú jednofarebné čierne alebo hnedé kožené oxfordky, ale prípustná je aj obuv typu derby. S farbou obuvi potom zlaďte opasok, hodinky, pracovnú tašku a peňaženku. Ladiť by mali všetky kovové prvky. Máte hodinky so striebornou sponou? Tak by strieborná mala byť aj pracka na opasku a taške.

V zimných mesiacoch doplňte outfit o kabát. Najvhodnejší je tmavý vlnený kabát alebo trenčkot. Aj rukavice by mali ladiť. Zvoľte kožené rukavice vo farbe obuvi a ostatných doplnkov.

TIP: Stavte na kvalitné materiály. Doplnky z nich vyzerajú skvelo a dlho vydržia.

Pozrite sa na kompletnú kolekciu oblekov a doplnkov pre business formal dress code od firmy Blažek. Na kolekcii pracovali návrhárky, ktoré vedia ako skĺbiť business štýl, moderné materiály a svetové trendy. Aj v oblečení podľa prísneho business dress code môžete vyzerať skvele.