Magazín - Aký sveter sa hodí do obleku?

Aký sveter sa hodí do obleku?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Hodí sa vlastne sveter k obleku? Nebudete potom vyzerať veľmi staro alebo veľmi retro? Ako sveter správne skombinovať, aby spolu s oblekom pôsobil úplne prirodzene? Skôr než postupne prebiereme všetky tieto otázky, musíme odpovedať aspoň na tú prvú. Áno, sveter sa k obleku hodí. Inak by sme o tom ani nepísali.

Ak premýšľate nad spôsobmi, ako by ste mohli oblek ozvláštniť, sveter je rozhodne dobrou voľbou. Musíte však dopredu počítať s tým, že sveter formálnosť vášho outfitu trochu zníži. Preto sa radšej uistite, že tam, kam sa v kombinácii obleku a svetra chystáte, nespôsobíte svojou voľbou drobné faux pas. Do kancelárie i na pracovné schôdzky by však sveter v obleku vôbec nemal vadiť. Naopak tým dáte najavo, že ste vynaliezavý, moderný a nebojíte sa s oblečením v rozumnej miere experimentovať.

Sveter do V

Tenký sveter s výstrihom do V prežiari váš bežný kancelársky outfit. Pri výbere sa zamerajte na spracovanie výstrihu, pretože ten bude tým hlavným, čo zo svetra ukážete. Sveter do véčka spojte s košeľou s výrazným golierom, oba kúsky vďaka sebe navzájom vyniknú.

článek
článek

Kardigan

O zaujímavé spestrenie formálneho outfitu sa rozhodne postará kardigan na zapínanie. Ten býva väčšinou zo silnejšieho materiálu, preto ho pravdepodobne budete musieť kombinovať s trochu voľnejším oblekom. Zapínací kardigan vám však ako jediný zo svetrov ponúkne niečo navyše. Keď ho zapnete len na gombičky, ktoré sako prekrýva, nebude pod oblekom viditeľný, čo môžete využiť, keď vaším primárnym cieľom je zostať v teple. Ak si ho zapnete vyššie, tak, že ho bude vidno, nebojte sa podeň si obliecť napríklad vzorovanú košeľu a kravatu. Váš výzor bude uvoľnenejší, ale maximálne štýlový.

článek
článek

Rolák

Rolák sa k obleku hodí dokonale. Vytvorí mladistvý a trendy vzhľad, ktorým zaujmete hlavne na menej formálnych príležitostiach. Formálny dress code by ho ale neschválil, tak na to pamätajte. A ako skombinovať rolák so zvyškom outfitu? Pod tmavomodré sako si oblečte šedý rolák. Bude vám príjemne teplo a vaše okolie z vás nespustí oči.

článek
článek

Správný materiál i barva

Aby váš výsledný look nepôsobil ani príliš staro, ani retro, zamerajte sa na výber materiálu a aj na farebné prevedenie. Pod oblek sa najviac hodia tenké bavlnené alebo kašmírové svetre. Vyhnite sa umelým materiálom, neboli by vám pohodlné. Čo do farieb, uprednostnite skôr jeden decentný odtieň pred krikľavými farbami a vzormi. Ak si spomínate na kosoštvorcový vzor, ktorý na prednej strane svetra kombinoval hneď niekoľko farieb, zase naň zabudnite. Už pár rokov nie je v móde a snáď ďalších pár rokov ani nebude.

článek
článek

Farebné kombinácie

Keď už viete, aký strih svetra pod oblek zvoliť, ešte ľahko načrtneme farebné možnosti. Vzhľadom na to, že každopádne bude oblek so svetrom pôsobiť ležérnejšie než oblek sám o sebe, nepúšťajte sa do veľkých experimentov a držte sa skôr tlmenej a neutrálnej farebnej palety. S tmavomodrou skvelo funguje šedá, k šedej sa zas hodí stredný odtieň hnedej a k hnedej čierna. Príliš nezáleží na tom, či máte oblek tmavomodrý a sveter šedý, alebo naopak. Tieto dva odtiene spolu budú zaručene fungovať. Tak rýchlo pre sveter, pod oblek totiž patrí. A hodí sa tam.