Magazín - Ako zladiť vreckovku do obleku alebo saka?

Ako zladiť vreckovku do obleku alebo saka?

článek

Text: Jiří Král

Vreckovka je najslobodnejší pánsky doplnok vôbec. Pravidlá etikety totiž pri jej výbere nechávajú mužom „voľnú ruku“. Jej hlavnou úlohou je odrážať vašu osobnosť i vkus. A vedzte, že ako náhle kúzlu vreckovky podľahnete, jedna alebo dve vám nebudú stačiť.

článek

Ako zvoliť vreckovku podľa príležitosti

Jasné zásady na nosenie vreckoviek podľa príležitosti neexistujú. Napriek tomu sa vo všeobecnosti odporúča riadiť sa pravidlom: čím uvoľnenejšia atmosféra, tým výraznejší vzor.

Jednofarebné vreckovky na formálnu akciu bohato postačia. Pokiaľ však očakávate uvoľnenejšiu atmosféru alebo chcete jednoducho vystúpiť z davu, fantázii sa medze nekladú. A keď ste naopak na vážkach, pamätajte, že bielou vreckovkou bez vzoru nikdy nič nepokazíte.

článek
článek

Je dobré si uvedomiť, že nosenie vreckovky k obleku ani k saku nie je povinnosťou. Ak chcete na pracovnom stretnutí pôsobiť maximálne seriózne, prípadne nechcete pútať pozornosť, vreckovku pokojne nechajte doma.

S čím môžete vreckovku zladiť:

• S farbou obleku alebo saka

Tu máte dve možnosti. Buď môžete na farbu obleku nadviazať, alebo naopak usilovať sa o maximálny kontrast. V prvom prípade si k tmavomodrému obleku vezmite svetlo modrú vreckovku. V tom druhom siahnite po zelenej, červenej alebo napríklad žltej.

článek
článek

• S kravatou

Myslite ale na to, že vreckovka by mala kravatu dopĺňať, nikdy nie kopírovať. Farba, ktorá je na kravate dominantná, môže byť na vreckovke sekundárna – a naopak.

• S košeľou

Tu platí rovnaké pravidlo ako u kravaty. Nekopírujte vzor ani farbu jedna k jednej, skôr sa snažte o plynulý prechod.

článek
článek

• S iným výrazným doplnkom

Vreckovku môžete zladiť v podstate s čímkoľvek, práve v tom je jej krása. Nájdite napríklad takú, ktorá vám bude ladiť k veselým ponožkám.

článek článek

• S ničím

Ak si veríte, zvoľte proste takú vreckovku, ktorá sa vám páči. Žiadne pravidlo to nezakazuje.

článek článek

Ako vybrať vhodný materiál vreckovky:

• Hodváb

Ľahké, jemné a trblietavé hodvábne vreckovky sa hodia na akúkoľvek príležitosť. Skvele ladia aj s kravatami z hrubších látok. Navyše sú veľmi tenké, takže sa vám vrecko saka nevyduje.

• Bavlna a ľan

Pôsobí sviežim dojmom, s bavlnenými a ľanovými vreckovkami sa preto stretávame hlavne v lete. Populárne sú predovšetkým pri jednoduchších vzoroch. Sú veľmi pevné, odolné, ľahko sa perú a žehlia.

• Vlna

Oproti predchádzajúcim dvom typom majú vlnené vreckovky úplne odlišnú textúru, ktorá sa výborne hodí k zimným mesiacom.

Setom sa oblúkom vyhnite!

Nikdy nekupujte vopred zostavené sety kravát a vreckoviek. Prečo? V skratke – nevyzerá to dobre. Vreckovka je nepovinný doplnok, pri ktorom môžete dať voľnosť kreativite. Sety sú ekvivalentom nudy a banálnosti. Prečo sa teda také sety vôbec predávajú? Je to rovnaké ako pri topánkach s hranatou špičkou. Kde je dopyt, je i ponuka.