Magazín - Ako vybrať správny strih obleku?

Ako vybrať správny strih obleku?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Hľadáte oblek a o farbe už máte jasno? Potom máte pred sebou zložitejšiu časť – výber strihu. Ten sa skutočne nevyplatí podceniť. Stačí si spomenúť na návštevy tanečných. Obleky rovesníkov, ktoré nepadli dobre a pripomínali čierne nočné košele boli vtedy na každom kroku.

Dobrý oblek vždy vyzdvihuje prednosti svojho nositeľa a skrýva jeho nedostatky. Áno, znie to triviálne, ale práve nedostatky bývajú častým kameňom úrazu. Napríklad muži s bruchom, ktorým tesné obleky vyslovenie neslušia, si to totiž často nechcú priznať.

Ďalším problémom je, že konfekčná veľkosť nesadne každému. Pokiaľ chcete oblek strihaný presne na vašu postavu, mali by ste zvážiť službu Made to Measure, ktorá vezme do úvahy vaše proporcie.

Britský, taliansky a americký štýl

V súčasnosti dominujú pánskej móde dva strihy: britský a taliansky. Čo sa týka formálnosti, sú oba strihy rovnocenné, výber preto záleží skôr na vašej postave a osobných preferenciách.

V minulom storočí boli obľúbené obleky amerického strihu. Tie sa vyznačujú nižším pásom, voľnejším strihom a sakom s ramenami bez vypchávok. Aj keď už tento štýl skoro vôbec nevidíme, niektorým mužom silnejšej postavy dodnes vyhovuje. Obľúbil si ho napríklad prezident USA Donald Trump.

Britský štýl – konzervatívna stávka na istotu

Oblek britského strihu vyzerá skvelo na každom bez ohľadu na telesné proporcie. Voľnejší strih skvelo zamaskuje niektoré nedostatky, a pritom figúru zdôrazní na tých správnych miestach.

Ako vyzerá oblek britského strihu?

• Sako je strihané relatívne blízko k telu, stále však dáva dosť voľného priestoru. Ma mierne vypchané rukávy.

• Gombíky saka sú umiestnené vyššie ako pri talianskom štýle.

• Vrecká na bokoch sú vo vrchnej časti prekryté.

• Saká majú dva rozparky.

• Nohavice majú vyšší pás, zúžené boky a sú najčastejšie plisované dvakrát.

Súčasťou britského štýlu môžu byť dvojradové saká, ktorých popularita v posledných rokoch výrazne stúpla. Tie majú štyri až šesť gombíkov a goliere s rozšíreným vrcholom, ktoré vizuálne rozširujú postavu v ramenách.

Niektoré dvojradové saká taktiež opticky rozširujú postavu v oblasti pásu. Tento strih je obľúbený u štíhlejších mužov, ktorí chcú vyzerať robustnejšie. Neplatí to však pre všetky strihy. Iné dvojradové saká môžu postavu naopak zoštíhľovať a skvelo vyzerajú aj na mužoch silnejšej postavy.

Taliansky štýl – moderná a štíhla elegancia

Zoštíhlené talianske obleky sa začali objavovať v 70. rokoch. Oblek talianskeho strihu štýlovo obopína postavu, nohavice a rukávy sú užšie, ramená vypchaté. Taliansky strih najviac sedí štíhlym, vysokým a sebavedomým mužom, ktorí chcú svoju postavu maximálne zdôrazniť a vyzerať pritom elegantne.

Ako vyzerá oblek talianskeho strihu?

• Sako je kratšie s vypchatými ramenami.

• Horný gombík saka je umiestnený vysoko.

• Otvorené vrecká bez prekrytia, náprsné vrecko je umiestnené vysoko.

• Sako často nemajú zadný rozparok, niekedy sa ale môžeme stretnúť s dvoma.

• Nohavice bez plisov majú vyšší zúžený pás, priľahnú tesne k bokom.

Hľadáte oblek pre biznis alebo špeciálne príležitosti? V našich obchodoch a Krajčírstve Blažek s vami radi vyberieme strih, ktorý vám najlepšie padne. Vďaka službe Made to Measure si naviac môžete vybrať vlastný materiál, farbu a vzor. Obleky najnovšej kolekcie nájdete tu.