Magazín - Ako si vybrať kvalitnú mestskú bundu do dažďa?

Ako si vybrať kvalitnú mestskú bundu do dažďa?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Pod pojmom bunda si nemusíte nutne predstaviť farebnú outdoorovú bundu s reflexnými prvkami. Tá je dobrá do hôr, nie do mestských ulíc. So životom uprostred mesta ladia mestské bundy, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa hodili k elegantnému štýlu, ale zároveň si udržali svoju funkčnosť. Napríklad schopnosť ochrany pred dažďom.

Moderný pršiplášť

Skôr sa nosili pršiplášte z pevných nepremokavých materiálov, ktoré boli súčasťou snáď každého šatníka. Ubehlo pár dekád a my sme na nich skoro zabudli. Slovo pršiplášť sa vytratilo z našej slovnej zásoby a elegantný kabát bol nahradený tenkým igelitom, ktorému hovoríme pláštenka. Ale ten ani zďaleka neslúži tak dobre, a hlavne tak dobre nevyzerá. Preto sa zase postupne dostávajú do výroby, predaju a skríň pevnejšie bundy a kabáty z nepremokavých materiálov. Takže zbystrite, mestská nepremokavá bunda je nový nutný kúsok vášho šatníka. Ochráni vás pred dažďom a samozrejme v nej budete vyzerať skvelo.

článek
článek

Ako spoznáte kvalitnú bundu do dažďa?

Jedným z najdôležitejších aspektov, podľa ktorých by ste mali bundu vyberať je sila materiálu. Blažek ako prvý v Česku predstavuje unikátny materiál talianskeho výrobcu Thindown, kačacie perie v metráži, ktorý ponúka vysoký termoregulačný komfort aj vo veľmi chladnom počasí. Vznikli tak dve unikátne páperové bundy v slim siluete s funkčnou membránou, ktorá je vode odolná a má skvelé izolačné vlastnosti.

Bundy zo silnejších látok poskytujú všeobecne väčšiu ochranu pred dažďom, a zároveň sú menej tvárne. To znamená dve základné veci – pôsobia elegantnejšie, takže sa hodia aj k formálnemu oblečeniu, a sú taktiež menej priedušné. Slabšie bundy bývajú náchylnejšie na premočenie a hodia sa predovšetkým k voľnočasovému štýlu. K obleku jednoducho nepatria.

článek
článek

K čomu ju nosiť?

Kedy bundu do dažďa nosiť je jasné. Aj napriek tomu, že sa vám možno zapáči natoľko, že ju budete chcieť nosiť aj počas slnečných dní, odporúčame ju nosiť výhradne v daždivom počasí. Vzhľadom k použitým technológiám slúžiacim k tomu, aby bunda neprepúšťala vodu, nepatrí medzi priedušné kúsky. Na slnku by vám tým pádom v nej mohlo byť nepríjemne. Nepremokavú bundu môžete nosiť k džínsom, chino nohaviciam a k obleku. Zatiaľ čo neformálne outfity znesú bundu v krátkom aj dlhom prevedení, k obleku voľte radšej dlhší strih, ktorý nezníži jeho formálnosť.