Magazín - Ako sa žehlí pánska košeľa?

Ako sa žehlí pánska košeľa?

článek

Text: Jiří Král

Je to nepopulárny názor, ale je potrebné ho vysloviť. Správny gentleman vie nielen uviazať motýlika, ale aj vyžehliť košeľu. Ženy k nej totiž nikdy nemôžu mať taký vzťah ako ten, kto ju nosí – vy.

viete, ktoré miesta potrebujú pri žehlení zvýšenú pozornosť. Vy najlepšie viete, či chcete na rukávoch výraznejšie puky, alebo nie. A vám by malo najviac záležať na tom, či budete na pracovnej schôdzke vyzerať dokonalo. A neplatí to len pre košele, týka sa to aj chinos a tričiek.

A nebojte sa, žehlenie nezaberie veľa času. Keď chytíte ten správny grif, budete s košeľou hotový za tri minúty.

Príprava na žehlenie

Najdôležitejšia je príprava. Uistite sa, že je v žehličke voda a zistite, akú teplotu by ste mali nastaviť. Ak si nie ste istý, pozrite sa na ceduľku. Ak si všimnete nápis non-iron, neznamená to, že košeľu žehliť nesmiete. Len sa menej krčí a žehlenie vám tak pôjde dobre od ruky. Všeobecné pravidlo znie, že kvalitnú bavlnenú košeľu žehlíme maximálne na 150 stupňov.

Pokiaľ chcete, aby bol výsledok perfektný, jemne pokropte košeľu vodou pár minút pred žehlením. Látka bude vláčnejšia a žehlenie tak pôjde ľahšie.

A potom už stačí len rozopnúť všetky gombíky a môžete sa pustiť do práce.

článek
článek

Správne žehlenie košele v štyroch krokoch

1. Začnite golierom. Keďže je tvrdší než zvyšok košele, pokropte ho väčším množstvom vody. Potom ho narovnajte a tlakom zadnej časti žehličky pomaly žehlite od stredu k okrajom. Následne golier vráťte do prirodzenej polohy a ešte raz prežehlite strednú časť. To pomôže udržať pôvodný tvar.

2. Druhé na rade sú rukávy. Ako prvé prežehlite manžety – veľmi podobne ako golier. Najskôr vyžehlite vnútornú a potom vonkajšiu stranu. Následne prejdite k rukávu. Rukáv položte stranou s gombíkmi nahor. Pokiaľ máte radšej výraznejšie puky, žehlite až ku krajom. Potom košeľu otočte a vyžehlite rukáv z druhej strany.

3. Ako tretie by ste mali vyžehliť sedlo, čo je časť medzi golierom a ramenami. Košeľu položte na užšiu stranu žehliacej dosky a látku dôkladne vyhlaďte. Potom opatrne žehlite smerom od ramien ku stredu.

4. Posledné je na rade telo košele – najväčšia a najdôležitejšia časť. Začnite priestorom medzi gombíkmi. Žehlite kúsok po kúsku a dajte si na čas. Nezabúdajte každú časť pred žehlením dôkladne narovnať a vyhladiť.

Po žehlení zaveste košeľu na vešiak a nechajte ju dýchať. Ak sa ponáhľate, desať minút bude stačiť.

Pri žehlení nezabudnite, že…

• Ťahy nesmú byť kruhové, žehličkou pohybujte sem a tam.

• Tlačiť by ste mali na zadnú časť žehličky, nie na jej špičku. Vznikali by tak ohyby, ktoré kazia celkový vzhľad. Výnimkou sú priestory medzi gombíkmi, tam nemáte na výber.

• Košeľu musíte pravidelne navlhčovať. Moderné žehličky vedia vytvárať paru, u tých starších si budete musieť vystačiť s kropením.

• Nežehlite cez gombíky. Mohli by ste ich poškodiť a samotnú žehličku tiež.

článek