Magazín - Do čoho je vhodná prešívaná vesta?

Do čoho je vhodná prešívaná vesta?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Veľa mužov nemá k prešívaným vestám zrovna vrelý vzťah. Na vine sú z veľkej časti spomienky na 90. roky. Vtedy boli totiž na každom rohu lesklé farebné vesty, ktorá vyzerali ako ušité z igelitu. Pritom je to škoda. Kvalitná prešívaná vesta má v pánskej móde nezastupiteľné miesto a určite si zaslúži šancu.

článek
článek

Keď je na kabát teplo na blazer zima

Jednu z hlavných predností prešívanej vesty je praktickosť. Ochráni vás pred vetrom a bráni únikom tepla. Ak ju zapnete až ku krku, ľahko nahradí šál. A vďaka chýbajúcim rukávom budete mať omnoho väčšiu slobodu pohybu než s kabátom alebo bundou.

Výhody prešívanej vesty najviac vyniknú na jar alebo jeseň. Teda v tých častiach roku, kedy je počasie premenlivé a vy nikdy neviete, či sa hustý dážď za pol hodinu nezmení na parné slnečno. Vesta zapnutá až ku krku vás ochráni pred vetrom a nachladením, s rozopnutou vám zase nebude príliš teplo.

článek
článek

Ako vybrať správny strih a farbu

Moderná prešívaná vesta by mala dobre opisovať vašu postavu. Pomôže tak zdôrazniť vaše proporcie, zároveň je ale zúžená na tých správnych miestach. Inými slovami – budete vyzerať štíhlo ale mohutnejšie. To predovšetkým ocenia štíhlejší muži.

Čo sa týka farieb, jednoznačne vedú jednoduché nenápadné odtiene. Najčastejšie sa prešívané vesty nosia v sivej, čiernej, hnedej, tmavomodrej a zelenej. Vzory, ktoré často vídame u spoločenských viest sú u tých prešívaných skôr výnimkou.

Prešívanú vestu nenosíte aby ste oslnili davy. Nemal by to byť ten kus oblečenia, ktorý priťahuje pozornosť. Sedí im minimalizmus, ktorý bude sedieť aj vám.

článek
článek

S čím prešívanú vestu kombinovať

Zladiť prešívanú vestu so zbytkom šatníka nie je nič zložité. Skvele vyzerá so samotnou košeľou, sakom, kabátom, svetrom, bundou a kľudne aj mikinou – aký kus oblečenia k veste zvolíte, je teda úplne na vás.

Zvýšenú pozornosť by ste však mali venovať výberu správnej veľkosti. Pokiaľ plánujete vestu nosiť na viacerých vrstvách oblečenia – napríklad na sveter s košeľou alebo bundou – je možné, že budete potrebovať väčšiu veľkosť, než na akú ste zvyknutý. Pokiaľ naopak plánujete nosiť vestu so sakom, je najlepšie ich kupovať spoločne v sete. Sako nosené s vestou by malo byť mierne voľnejšie ako to, ktoré nosíte iba s košeľou.

V kamenných obchodoch Blažek vám naši špecialisti pomôžu vybrať prešívanú vestu, ktorá vám dokonale padne, a zladiť ju so zbytkom šatníka. Prešívané vesty z najnovšej kolekcie, vrátane tipov, s čím ich môžete kombinovať, nájdete na našom webe.