Magazín - Ako prežiť cestovanie bez pokrčeného obleku?

Ako prežiť cestovanie bez pokrčeného obleku?

článek

Text: Lucie Krůčková

Cestovanie za obchodom, pracovnými schôdzkami alebo spoločenskými povinnosťami nie je nič výnimočného. Dress code na takéto akcie je väčšinou jasný. Oblek, košeľa a prípadne kravata. Ako to ale zbaliť tak, aby po vytiahnutí z kufra nebola z obleku jedna veľká pokrčená guľa? Pozrite sa na tipy ostrieľaných businessmanov.

Ideálny je špeciálny vak na oblek

Je to tak. Keď chcete mať s oblekom a košeľou čo najmenej starostí, zadovážte si špeciálny vak na oblek. Ale ak nechcete ďalšiu investíciu alebo viete, že budete so sebou brať kufor a ďalšia batožina by vám komplikovala situáciu, môžete aj oblek previezť v kufri s minimálnym pokrčením.

Kufor si baľte po vrstvách, oblek až nakoniec

Základom je kufor baliť po vrstvách. Značka luxusných batožín Louis Vuitton dokonca vytvorila návod na balenie kufrov, ktorý nazvala „Art of Packaging“. Ich pravidlami sa môžete inšpirovať. Na dno kufra patrí obuv, zabalená do tašky či igelitového sáčku, ďalej knihy, toaletná taška, spodná bielizeň a tričká. Do prostrednej vrstvy zložte mäkké oblečenie. Až do hornej vrstvy potom poskladajte oblek, poprípade zvrchník.

Ako sa skladá oblek

V spôsobe skladania saka odborníci na balenie batožín nie sú jednotní. Dôležitá je však starostlivosť a opatrnosť.

Sako môžete otočiť prednou stranou dolu a zložiť po dĺžke napoly tak, aby zadná časť zostala vo vnútri a ramenné časti ležali na sebe. Potom jedno rameno otočte podšívkou nahor a druhé zostane vnútri. Nakoniec sako zložte horizontálne napoly. Nohavice poskladáte na štvrtiny a vložíte do saka.

Druhý spôsob napodobňuje klasické skladanie košele. Nohavice opäť vložíme do preloženého saka. Je len na vás, aký spôsob zvolíte.

Vychytávky ostrieľaných cestovateľov

1. Nafúknutý zipsový sáčok - Zožeňte si zipsový sáčok extra veľkých rozmerov. Vložte doň poskladaný oblek a pred zavretím nechajte v sáčku trochu vzduchu a potom ho zavrite. Vzduchová bublina bude váš oblek chrániť pred pokrčením látky.

2. Hodvábny papier na preloženie - Skvelým pomocníkom je hodvábny papier, ktorým môžete prekladať jednotlivé vrstvy v kufri. Materiály sa o seba nebudú trieť, čo opäť znižuje riziko pokrčenia.

3. Ihneď vybaliť a zavesiť - Základným pravidlom je hneď po príchode na hotel vybaliť oblek a všetko zavesiť na ramienka. Gravitácia si s drobnými záhybmi poradí sama.

4. Trik s kúpeľňou a parou zo sprchy - Prácu žehličky často nahradí obyčajná para. Nie je to príliš ekologický tip, ale môže vás zachrániť. Po príchode na hotel zaveste oblek na ramienko. Sprchu v kúpeľne pustite na najvyššiu teplotu, oblek zaveste do kúpeľne a zavrite dvere. Para pomôže narovnať záhyby. Oblek potom nechajte voľne uschnúť.

5. Kvalitné materiály majú tvarovú pamäť - Investícia do obleku z moderných vlnených materiálov sa oplatí aj pri cestovaní. Obleky z kvalitnej vlny sa toľko nekrčia a na vešiaku rýchlo získavajú pôvodnú podobu. Záhyby sa samy vyvesia. Pri cestovaní vám to môže ušetriť veľa vrások.

článek
článek

Keď je zle…

Balenie sa nepodarilo a na trik s parou nie je čas? Neriešte situáciu sami. Väčšina hotelov síce požičiava žehličku, ale v zhone by ste ňou mohli napáchať ešte viac škody. Ak hotel ponúka profesionálne služby žehlenia, zverte im svoj oblek.