Magazín - Viete, ako dlhé nohavice sa nosia?

Viete, ako dlhé nohavice sa nosia?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Nesprávna dĺžka nohavíc patrí spolu s nevhodnou dĺžkou opasku a kravaty k najčastejším módnym prešľapom. Môže za to hlavne fakt, že dĺžka nohavíc prešla za posledných pár desiatok rokov mnohými premenami. V praxi tak vidíme na ulici nohavice všetkých možných dĺžok, čo je prirodzene pre veľa mužov mätúce.

Staršie pravidlo jasne stanovilo, že nohavice by mali siahať aspoň do dvoch tretín zadnej časti topánky (tzv. Full Break). V prednej časti nohavíc tak vznikalo nariasenie. Od tohto štýlu sa dnes už väčšinou ustupuje a všeobecne platí, že v móde sú skôr kratšie priliehavé nohavice.

Jediná univerzálna odporúčaná dĺžka dnes neexistuje. Nohavice sa však najčastejšie nosia v piatich hlavných dĺžkach:

1. Full Break
Nohavice v tomto strihu sú obvykle voľnejšie, širšie a vzadu siahajú cca 5 cm pod vrchnú časť topánky. Na prednej strane tak vzniká mierne nariasenie látky.

Full Break má už dobu svojej najväčšej slávy za sebou. Niektorí starší muži naň však dodnes nedajú dopustiť a ocenia ho aj gentlemani s pár kilami navyše. Obleky s dĺžkou nohavíc Full Break nosí napríklad Donald Trump, ktorý chce voči svojim voličom pôsobiť tradičným dojmom prezidentov 70. a 80. rokov.

článek
článek

2. Medium Break
Konzervatívna a v súčasnosti najobľúbenejšia dĺžka nohavíc väčšiny českých mužov - Medium Break je vhodná na business a slávnostné príležitosti.

Nohavice v tomto strihu siahajú do polovice cesty medzi podpätkom a vrchným okrajom topánky. Vpredu sa látka vlní len mierne, takže nezakrývajú príliš veľkú časť topánok. Nohavice by nemali byť pri členkoch príliš voľné, ale nemali by byť ani zbytočne priliehavé.

článek
článek

3. Slight Break
Tento strih postupne nahrádza Medium Break. Veľmi módny a elegantný variant, ktorý neodkrýva príliš veľa a zároveň pôsobí mladistvo a vyvážene.

Nohavice v tomto prípade siahajú tesne pod hornú časť päty. V prednej časti nedochádza k riaseniu látky a topánky tak skvelo vyniknú. Nohavice by mali byť v spodnej časti užšie než pri predchádzajúcich dvoch štýlov.

článek
článek

4. No Break
Lem nohavíc v tomto prípade plynulo nadväzuje na hornú časť topánky. Z ponožiek ani holej kože tak nevidieť ani centimeter, topánky naopak vyniknú v celej svojej kráse. Rovnako ako Slight Break vyzerá tento štýl najlepšie s mierne zúženými nohavicami.

No Break je veľmi usporiadaný, seriózny a uhladený štýl a je skvelou voľbou ako pre štíhlych mladších mužov, tak aj pre mužov v strednom veku.

článek
článek

5. Dĺžka nad členok
Najodvážnejším a najmodernejším štýlom sú výrazne skrátene nohavice siahajúce mierne nad členok. Nohavice v tejto dĺžke je možné nosiť v priliehavej aj voľnejšej verzii. Obe spadajú do štýlu casual.

Ide o výbornú voľbu na leto hlavne pre mladších štíhlych mužov, ktorí sa neboja vyskúšať niečo nové. Topánky si v tomto prípade obujte buď na boso, alebo naopak s dlhými farebnými ponožkami, pri ktorých tak naplno vynikne zaujímavý vzor.

článek
článek

Je odhalený členok faux pas?

Nie, nie je. Odhalená koža už dnes nie je tabu, má ale jedno pravidlo. Buď by mal byť medzi nohavicou a topánkou vidieť len holý členok, alebo len ponožka. Nikdy nie oboje.

Takže pokiaľ nosíte kratšie nohavice a nechcete chodiť na boso, zvoľte dlhšie ponožky, ktoré neodkrývajú kožu.

Hľadáte nohavice s ideálnou dĺžkou pre vašu postavu? Dohodnite si stretnutie v Krajčírstve Blažek a dajte si ušiť krásne nohavice priamo na mieru.