Magazín - Aké topánky sú ideálne do zimného počasia

Aké topánky sú ideálne do zimného počasia?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Vybrať si topánky na jar, leto a jeseň nie je až také zložité. Oxfordiek, derby i monk topánok je na trhu celý rad a vcelku rýchlo nájdete aj také, ktoré s obľubou zaradíte do svojho formálneho alebo casual outfitu. Problém nastáva v zime. Nájsť pekné topánky, ktoré ladia k obleku, na ľade sa v nich nešmýka a zvládnu aj trochu snehu, je tvrdší oriešok.

Na čo si dať pozor pri výbere zimných topánok

Pri výbere zimných topánok sledujte tri hlavné parametre: výšku, materiál a podrážku. Zimné topánky by mali siahať nad členok, aby lepšie držali teplo a mohli vás lepšie chrániť pred mokrom a snehom. Správnym materiálom je kvalitná leštená koža, ktorou neprenikne ani kvapka vody. Veľmi dôležitá je aj gumená drážkovaná podrážka, aby sa topánka nešmýkala.

Pamätajte na to, že zimné topánky sú vyššie než klasické, ktoré končia pod členkom. Nohavice, ktoré k nim nosíte, by preto mali byť kratšie. V casual štýle môžete dlhšie nohavice bez obáv vyhrnúť. Ak chcete nosiť vysoké topánky k formálnemu outfitu, mali by ste mať v skrini niekoľko párov nohavíc kratšieho strihu.

Klasické vysoké šnurovacie topánky

Členkovú obdobu klasických derby topánok je veľmi ľahké zladiť so zvyškom šatníka. Podobne ako pri poltopánkach si môžete vybrať nezdobenú formálnu verziu alebo zdobenú brogue vhodnú ku casual štýlu. Spravidla zaguľatená špička a podpätok dodávajú topánkam štýlový, mierne vojenský vzhľad.

Topánky vám zaistia pevný krok na pracovnú schôdzku aj na prechádzke po zamrznutom chodníku. Keď sa o ne budete dobre starať a pravidelne ich čistiť od soli, vydržia vám naozaj dlho.

K čomu sa hodia: Rovnako ako derby poltopánky, vysoké šnurovacie topánky skvelo ladia k obleku aj chinos. Hlavne v tmavohnedej a cognac farbe vyzerajú pekne nielen s jednofarebnými ale aj károvanými oblekmi a kabátmi.

Pôvod: Vysoké šnurovacie topánky sú často zdobené perforáciou brogue. Ako prví ich nosili šľachtici z anglického vidieka, ktorí si od dierovania sľubovali lepšie odvádzanie vody a priedušnosť. Dnes má však vzor čisto estetickú funkciu.

článek
článek

Minimalistická elegancia Chelsea topánok

Vďaka čistému a elegantnému vzhľadu si Chelsea topánky, alebo aj perky, našli množstvo priaznivcov po celom svete. Ich typickým znakom je široký pás pružnej látky na oboch stranách topánky, ktorý nahrádza šnúrky. Obúvanie aj nosenie je veľmi pohodlné a topánky skvelo sadnú každému tvaru chodidla.

Chelsea topánky vyzerajú veľmi dobre hlavne na mužoch štíhlejšej postavy v kombinácii s úzkymi priliehavými nohavicami. Aby dobre vynikli, mali by byť nohavice kratšie.

K čomu sa hodia: Chelsea sú najlepšou voľbou pre elegantný business štýl k priliehavým oblekom, ale dajú sa skombinovať aj s voľnejším štýlom.

Pôvod: Chelsea obuv nosili vo viktoriánskej ére jazdci na koňoch. Do mainstreamu sa dostali v 60. rokoch, kedy ich preslávili členovia Beatles.

Chukka alias desert shoes

Pre chukka topánky je typické dvoj až troj-radové šnurovanie a výška ku členkom. Okrem krásneho vzhľadu patrí medzi ich výhody aj mimoriadne komfortné nosenie. Na rozdiel od iných typov rámových topánok sa totiž veľmi rýchlo prispôsobia tvaru nohy svojho majiteľa.

Preto niet divu, že chukka topánky z pevnej, hladkej leštenej hovädzej kože patria medzi najpopulárnejšiu obuv do zimy. Skvelo držia teplo, ale zároveň sú aj veľmi ľahké a vzdušné, čo ich nosenie robí o to príjemnejším. Navyše nesiahajú tak vysoko nad členok ako dva vyššie uvedené typy topánok, takže nemusíte mať nutne kratšie nohavice, než na aké ste zvyknutí.

K čomu sa hodia: Chukka topánky jednoducho zladíte s formálnym aj casual štýlom. Chukka topánky s užšou špičkou lepšie sedia k oblekom, širšia zaguľatená špička zase k chinos a džínsom.

Pôvod: Zvláštny názov pochádza z jazdeckého poľa, pri ktorom britskí koloniálni dôstojníci tieto topánky používali. „Chukka“ je označenie 7,5 minútového úseku v hre. V druhej svetovej vojne sa osvedčili v púštnych bojoch. Preto sa semišovým chukka topánkam niekedy hovorí “desert shoes”. Svojou výškou chránili vojakov pred pieskom, koža navyše dobre znášala denné teplá a chladné noci. Výhodou bola aj skvelá priedušnosť.

Hľadáte zimné topánky alebo si nie ste istí správnou dĺžkou či strihom nohavíc? V obchodoch Blažek vám naši odborníci pomôžu vybrať štýlové topánky do zimy. Dajú vám aj pár tipov, ako ich zladiť so zvyškom outfitu.