Magazín - Aké topánky sa v lete hodia k obleku?

Aké topánky sa v lete hodia k obleku?

článek

Text: Jiří Král

Foto: Ilja Hubálek

Minulé leto bolo na Slovensku najteplejšie za posledné dve a pol storočia a môžeme očakávať, že tento rok to bude veľmi podobné. Okrem úplne nových letných oblekov sa preto môžete v novej kolekcii tešiť aj na rozsiahlu ponuku topánok. Sú ľahšie a vzdušnejšie než kedykoľvek predtým a v horúcom lete vám tak budú skvelým parťákom.

Letné obleky sa od tých klasických líšia strihom, voľbou materiálov aj spracovaním. Pri tkaní priadze sa využíva vlna s nižšou gramážou a prímes ľahkých priedušných materiálov ako ľan, bavlna a hodváb. Typické sú pre ne aj uvoľnenejšie strihy nohavíc a nepodšité či polopodšité saká. Oblek je vďaka tomu ľahší, priedušnejší a ponúka väčšiu slobodu pohybu.

Vzhľadom na tieto vlastnosti je prirodzené, že sa k letným oblekom viac hodia iné druhy topánok než k tým zimným. Zaujíma vás aké? Pozrite sa na naše tri tipy na letné topánky, ktoré si zaručene obľúbite.

Náš tip 1: Mokasíny

Keď príde reč na letnú obuv, mokasínom patrí automaticky čestné miesto. Keďže sú príjemne ľahké, vzdušné a mimoriadne pohodlné, spĺňajú všetko, čo od letných topánok očakávate. Navyše sú veľmi elegantné a na Slovensku stále relatívne neokukané. Pokiaľ ich zvládnete správne skombinovať so sviežim letným oblekom, zaručene zožnete od svojho okolia nejeden uznanlivý pohľad.

Hoci aj medzi mokasínami nájdeme formálnejšie modely, spravidla patria medzi neformálnu až voľnočasovú obuv. Skvelo preto vyniknú hlavne v zamestnaniach, ktoré si zakladajú na štýlovom a upravenom vzhľade, ale nechcú pôsobiť príliš upäto, napríklad realitní agenti.

A pozor. Aj keď pre všetky letné topánky platí, že najlepšie vyniknú pri nosení naboso, pre mokasíny to platí dvojnásobne. Ponožky preto nechajte tentokrát radšej doma.

článek
článek

Náš tip 2: Semišové poltopánky

Ak máte radi poltopánkynemusíte sa ich vzdávať ani v lete. Hlavne tie semišové vyzerajú v horúcich mesiacoch veľmi pekne. Zatiaľ čo leštená useň odráža lúče a na slnku sa leskne, na semišovom povrchu svetlo vyjasní jeho farby a materiál tak maximálne vynikne.

Na rozdiel od ostatných ročných období je v lete minimálna šanca, že vám semišové topánky zmoknú alebo sa inak zašpinia. Kedy je teda lepšia príležitosť vyskúšať zamatovú krásu velúrových alebo nubukových poltopánok než teraz?

Z našich 3 tipov na letnú obuv k obleku predstavujú semišové poltopánky najformálnejší variant. Využijete ich preto na dôležitých stretnutiach a v profesiách s pevne daným semi-formálnym až formálnym dress codom.

článek
článek
článek

Náš tip 3: Sneakers

Máte z kombinácie sneakers s oblekom zmiešané pocity? Nemajte strach. Moderné strihy letných oblekov zo vzdušných materiálov k tejto kombinácii priam vyzývajú. Oblek doplnený štýlovými sneakers vyzerá v lete elegantne a dodá vášmu outfitu uvoľnený športový vzhľad.

Okrem toho ide o spojenie krásneho s užitočným. Sneakers sú vzdušnejšie než klasické poltopánky a aj lepšie znášajú fyzickú aktivitu, čo nemusí byť v lete vôbec na obtiaž.

Sneakers volíme k neformálnym oblekom. Odporúčame ich hlavne do kancelárií s uvoľnenou atmosférou, kde skvelo doplnia váš outfit v štýle Business Casual alebo Smart Casual. Okrem zamestnania si ich môžete dať kedykoľvek aj na prechádzku v meste, večeru s priateľmi, či dovolenku pri mori.

S výberom materiálu si pri sneakers nelámte hlavu. Ich povrch je spravidla matnejší než pri poltopánkach, takže či zvolíte hladkú useň, semiš alebo nubuk, vždy budete vyzerať dobre.

článek
článek

Vylaďte svoj outfit k dokonalosti a vyskúšajte si topánky z našej novej kolekcie priamo s letným oblekom v našich obchodoch Blažek. Naši poradcovia vám pomôžu vybrať ideálnu kombináciu farieb, správnu dĺžku nohavíc a preberú s vami aj kopu ďalších detailov.