Magazín - Ktoré ponožky sa nosia do obleku?

Ktoré ponožky sa nosia do obleku?

článek

Text: Veronika Drdáková

Foto: Ilja Hubálek

Čierny oblek a čierne ponožky stále predstavujú solídnu možnosť, ako sa obliecť. V dobe, ktorá hýri rôznymi vzormi a kombináciami rozmanitých odtieňov, by to ale bola trochu škoda. Vydajte sa s nami na zábavnú cestu, na ktorej vám ukážeme, ako si vybrať tie správne (a nie nudné) ponožky do obleku.

Vysoké a bavlnené

Skôr než sa pustíme do tých príjemných otázok ohľadom farieb a vzorov, treba uviesť na pravú mieru, aký strih a materiál ponožiek je tým správnym. Do obleku patria vysoké ponožky. Keď sa posadíte a nohavice sa vám vyhrnú, nemala by byť vidieť holá noha. Preto je väčšina našich ponožiek zakončená špeciálnym lemom, ktorý zabraňuje zošuchnutiu ponožiek dolu.

Z pohľadu materiálov sa samozrejme odporúča zvoliť 100% bavlnu. Vďaka jej priedušnosti sa vám nebudú toľko potiť chodidlá a eliminujete aj ich možné zaparovanie a nepríjemný zápach.

Formálne ponožky však ponúkame z väčšej časti aj z iných materiálov, z bavlny s prímesou polyamidu alebo polyesteru s obsahom elastanu. Toto zloženie totiž zvyšuje stálofarebnosť a pevnosť tvaru ponožky, elastan tak zaisťuje vrátenie tvaru, priľnutie ponožky na nohu a nekĺzanie ponožky dolu.

článek
článek

Tón v tóne

V prípade, že sa chcete s ladením ponožiek a obleku držať pri zemi, nikdy nemôžete pochybiť, ak zvolíte farbu v odtieni nohavíc. Ideálnym riešením to bude aj v prípade veľmi formálnych dress codov, akým je napríklad black tie. K čiernemu obleku siahnite vždy po čiernych, k modrému obleku odporúčame ponožky buď vo farbe nohavíc, alebo obuvi. Pokiaľ radi experimentujete, formálny oblek v štýle black tie môžete doplniť čiernymi (či jednofarebnými) ponožkami so štruktúrou.

článek
článek

V súlade s vreckovkou

Ak sa tešíte, ako si na nohy natiahnete farebné ponožky, ktoré budú s oblekom zaujímavo kontrastovať, ale bojíte sa, či vaša voľba dopadne dobre, môžete zladiť ponožky s vreckovkou. Chyťte sa nejakého spoločného vzoru na oboch doplnkoch alebo si vyberte také, ktoré na rozdielnych vzoroch používajú rovnaké farby. Čím menší vzor, tým decentnejšie bude outfit pôsobiť.

článek
článek

Toto radšej nie

Pánska móda znesie mnoho variantov, farebných spojení aj nápadov, niektoré by ale predsa len bolo lepšie vynechať. Preto si dajte pozor, aby sa vám vzory na ponožkách, kravate a vreckovke spolu nebili.

Páni, prejdite si vo voľnej chvíli šuflík s ponožkami a vyraďte z formálnej časti všetky, ktoré nie sú dostatočne vysoké, nesedia vám dobre na nohe alebo sa vám v nich potia chodidlá. A keď si aj tak nebudete vedieť dať rady, ako skombinovať ponožky so vzormi dohromady s vreckovkou a kravatou, pamätajte, že keď sa budete držať použitých odtieňov, máte takmer vyhraté. Alebo poproste o posúdenie svoju partnerku.