Magazín - Aká košeľa je najvhodnejšia do business obleku?

Aká košeľa je najvhodnejšia do business obleku?

článek

Text: Lucie Krůčková

Dokonalé zladenie business outfitu je dobre položený základ pre úspešné rokovanie. Kľúčom je business oblek a k nemu správne zvolená košeľa. V hre je strih, materiál, ale aj farba. Biela košeľa je síce základ, ale môže nudiť. Aj business oblečenie môže byť predsa zaujímavé. Chce to len dodržať niekoľko základných pravidiel.

Košeľu ladíme k obleku

Nikdy nie naopak. Je to všeobecné pravidlo. Kus oblečenia či doplnok, ktorý je menej nákladný, ladíme k drahšiemu kusu. Prezrite si najskôr oblek, ktorý si na rokovanie chcete obliecť, a k nemu potom dolaďte košeľu.

Dlhý alebo krátky rukáv?

K obleku vždy patrí dlhý rukáv. Platí to aj pri business obleku a košeli. Pravidlo, ktoré neporušujeme ani v parných dňoch. V takom počasí zvoľte košeľu z ľahkých vzdušných materiálov, ale s dlhým rukávom.

článek

Biela je dobrá, ale aj business svet je farebnejší

Aj keď business oblek patrí k formálnejším kusom vo vašom šatníku, nemusíte sa pri košeliach obmedzovať len na bielu farbu. Práve naopak. Pri opakovaných schôdzkach by ste mohli pôsobiť nudne alebo by to mohlo vyvolávať dojem, že máte len jednu košeľu. Ani jedno vám pri stretnutiach nepomôže.

Pri business košeli môžete zvoliť, okrem už spomenutej bielej, aj svetlo modrú, smotanovú, lososovú alebo niektorý z ďalších svetlých odtieňov. Vyberať môžete aj z košieľ s decentným vzorom. Moderné business košele majú sofistikované vzory. In je napríklad kombinácia votkávaných žerzejových motívov a decentnej potlače.

článek
článek

Kravata alebo rozhalenka?

Asi je jasné, že kravata vyvolá viac formálny dojem. Vo farebnosti nie sú dané žiadne výrazné obmedzenia. Stačí použiť zdravý sedliacky rozum. Ak pásik či vzor, tak decentný. Komiksové obrázky a vtipné nápisy si nechajte na párty, k business obleku a košeli rozhodne nepatria.

článek

Ak má business košeľa drobný vzor, zvoľte decentnejšiu kravatu. Príliš veľa výrazných vzorov nevyzerá dobre.

Pozor si dajte aj na uviazanie a dĺžku kravaty, ktorá by mala končiť zhruba na opaskovej spone.

Ak pôjdete na rokovanie s rozhalenkou, žiadne faux pas to nebude. Naopak môžete pôsobiť ľahko uvoľneným a ústretovým dojmom. Skúste sa dopredu vcítiť do situácie, povahy rokovania a ďalších zúčastnených. Ak si myslíte, že je rozhalenka v poriadku, smelo do toho. Len pamätajte, že podľa etikety je prípustný len jeden rozopnutý gombík.

článek
článek

Voľba strihu košele

Základom je byť k sebe úprimný. Ak máte štíhlu atletickú postavu, zvoľte slim fit košeľu, ktorá vám dobre sadne. V ostatných prípadoch radšej siahnite po menej vypasovanom strihu. Business košeľa môže mať náprsné vrecko, tu je to v poriadku.

Látka business košele

Materiál košele zvoľte podľa ročného obdobia. Na leto sú ideálne ľahké vzdušné košele, na jeseň a zimu môžete zvoliť ťažšie materiály s vyššou gramážou. Zvoliť môžete 100% bavlnu alebo moderné zmesové látky, napríklad populárnu kombináciu bavlny a ľanu.

Aj košeľa potrebuje starostlivosť

Úplne zásadnou podmienkou je dokonalý stav business košele. Je neprípustné prísť na rokovanie v pokrčenej prepotenej košeli alebo v košeli s fľakmi. Prvý dojem často rozhoduje o priebehu celého stretnutia. A upravený zovňajšok vám hneď zo štartu získa plusové body.

V dobrých krajčírstvach vám s výberom business outfitu dokážu pomôcť. V obchodoch Blažek vám odporučíme ideálne kombinácie business obleku a business košele a poradíme aj s doplnkami alebo obuvou. Inšpiráciu nájdete i v aktuálnom lookbooku.