Magazín - Päť vecí, podľa ktorých spoznáte kvalitný vlnený oblek

Päť vecí, podľa ktorých spoznáte kvalitný vlnený oblek

článek

Text: Lucie Krůčková

Skutočne dobre ušitý vlnený oblek sadne ako druhá koža. Cítite sa v ňom skvelo i pri dlhých a náročných rokovaniach. Je ľahký, priedušný a nekrčí sa. Vyzerá šik. Znie to ako sen? Vybrať kvalitný vlnený oblek ale nie je žiadna veda. Stačí si dať pozor na niekoľko vecí.

1. Sadnúci strih a správne miery

Pokiaľ vám oblek nesadne, ani najlepšia látka ho nezachráni. Nechajte si preto poradiť od odborníkov, aký strih obleku je pre vás najvhodnejší. Dobre zvolený strih kopíruje postavu a dokáže skryť drobné nedostatky.

Kľúčová je správna veľkosť. Ideálne by vás mal oblek voľne obopínať. Nesmie prekážať v pohybe ani voľne visieť na tele. Musí mať správnu dĺžku rukávov aj nohavíc.

článek

2. Prírodné materiály vedú

Výber materiálu nie je dôležitý len z hľadiska vzhľadu obleku. Látka určuje, ako sa v obleku budete cítiť. Či sa budete nadmerne potiť, alebo vám bude príjemne. Na látke záleží, aká dlhá bude životnosť obleku. Venujte preto výberu materiálu dostatočnú pozornosť.

článek

Ak hľadáte skutočne kvalitný oblek, zabudnite na syntetické materiály. Tie najlepšie vlastnosti nájdete len v prírodných vláknach. Vedie vlna, a to aj pre letné obleky. Výrobcovia ponúkajú materiály, ktoré sú kombináciou vlny a ďalších prírodných vlákien ako je bavlna, ľan, kašmír a hodváb.

Prečo prírodné vlákna? Sú prirodzene vzdušné. Príjemná mikroklíma obleku zabraňuje nadmernému poteniu a vzniku nepríjemného zápachu. Prísť na rokovanie s prepoteným podpazuším nie je nič reprezentatívne.

3. Ako spoznať kvalitnú vlnenú látku

Vlna je tým najlepším, čo môžete pre oblek zvoliť. Vlnené vlákna sú odolné a majú tvarovú pamäť. Vďaka tomu sa vzniknuté záhyby po čase samy narovnajú. Vlnený oblek dobre vyzerá, je rozmerovo stabilný a príjemne sa prispôsobí tvaru tela. Navyše je prirodzene priedušný.

Kvalitu vlnenej látky určuje jemnosť priadze, z ktorej je utkaná. Vyjadruje to označenie „Xs“, ktoré nájdete na visačke obleku renomovaných výrobcov. Za X si dosaďte číslo od 80 do 250. Obvykle môžete nájsť čísla 120s alebo 170s. Čím vyššie je číslo „s“, tým jemnejšia je použitá priadza. Obleky s hodnotou 200s sú teda odľahčené a skvelo sa hodia aj do teplých letných dní. Na každodenné nosenie sú ideálne obleky z vlnenej látky s hodnotou 110s až 130s.

Prímesi ďalších prírodných materiálov obvykle vylepšujú funkčné vlastnosti látky. Môžu látku odľahčovať alebo zvýšiť jej prirodzenú rozťažnosť.

K popredným svetovým výrobcom vysoko kvalitných vlnených látok patrí značka Loro Piana alebo Vitale Barberis Canonico, s ktorými krajčírstvo Blažek úzko spolupracuje.

4. Podšívka – skrytá, ale nemenej dôležitá

Podšívka obleku zostáva na prvý pohľad ukrytá. Avšak pre pohodlné nosenie je rovnako dôležitá ako vrchný materiál. Ideálne sú opäť prírodné materiály, ktoré sú príjemné a zároveň dostatočne priedušné.

5. Precíznosť spracovania a detaily

Kvalitný vlnený oblek musí byť v každom ohľade perfektný. Dôležité je prepracovanie detailov i materiál použitý na gombíky. Švy musia byť rovné a dĺžka stehu malá. To zaisťuje stabilný tvar obleku. Gombíky pri luxusnejších oblekoch sú z prírodných materiálov. Pri vzorovaných látkach na seba vzor nadväzuje.

článek

Investícia do kvalitného vlneného obleku sa vám mnohonásobne vráti. Je to investícia do vás, vášho image i osobného komfortu. Precízne spracované vlnené obleky z látok Loro Piana a Vitale Barberis Canonico nájdete v obchodoch i krajčírskych salónoch Blažek. Alebo si tu rovno dajte ušiť vlnený oblek na mieru.