Polo: ani tričko, ani košile

Polo: ani tričko, ani košeľa

Niekto mu hovorí polokošeľa, iný polotričko. Jeho názov nevychádza z nerozhodnosti, ak ide o tričko, alebo košeľu, ale zo športu zvaného pólo. Teda hry, pri ktorej si jazdci na koňoch pomocou pálok prihrávajú loptičku a snažia sa ju dostať do súperovej bránky. Tento šport má svoje základy v Perzii v období okolo 6. storočia pred našim letopočtom. V 19. storočí ho objavili Briti, priviezli ho do Európy a dali mu pravidlá. A jedným z nich bol aj štýlový úbor.

Vtedy však niečo ako rýdzo športové oblečenie nejestvovalo. Muži tak na koňoch jazdili v košeliach z ťažkej bavlny, s dlhým rukávom a golierom, ktorý sa im pod náporom vetra lepil na spotenú tvár. A tak si začali pripevňovať goliere pomocou gombíkov ku košeli. Nešlo o štýl. Bolo to praktické. Teda aspoň do chvíle, kým si to všimol John E. Brooks. Áno, ten Brooks. Tento detail potom preniesol do Ameriky, kde sa z neho stal trend. Tzv. button-down golier sa medzi Američanmi okamžite rozšíril ako neskutočne módna vec, čo je súčasne aj odpoveďou na otázku, prečo sa button-down golier na americkom kontinente považuje za spoločenský, kým v Európe platí za neformálny.

Trend pripnutého goliera začali potom preberať aj ďalšie športy vyššej spoločenskej triedy ako napríklad kriket či tenis. Zlom však nastal v roku 1926. Keď sa tenista René Lacoste objavil na kurte, všetci naňho s údivom zízali. Nemal na sebe etiketou predpísaný športový odev. Šiel hrať tenis v tričku z látky zvanej piké (niekedy aj lacosta), teda ľahkého, vysoko priedušného materiálu, s golierom a krátkymi rukávmi. Navždy tak zmenil nielen športový odev ale aj dejiny módy. Ak teda v dnešnej dobe uvidíte u polotrička onen button-down golier, je to odkaz na vznik tradície.

Rene Lacoste (obrázek ze SNAP.PA)Pri výbere pola platia takmer rovnaké zásady ako pri klasických košeliach. Sú košele (oblekové), ktoré jednoznačne patria do nohavíc. A sú košele, na ktorých si môžete vyhrnúť rukávy, vziať si k nim obľúbené džínsy a vyzerá to rovnako super. Pri polokošeliach máte rukávy vyriešené. Pre dĺžku platí rovnaký princíp. Povedzme, že polo, ktoré vám siaha nižšie ako do polovice zadku, patrí do nohavíc. Naopak, ak vám polo odhaľuje opasok, je to známka, že jeho dĺžka je príliš krátka.

Polo je síce voľnočasový ale stále ešte relatívne elegantný kúsok. Dbajte na to, aby dobre sedel a lichotil vašej postave. Súčasne si strážte ešte jednu vec. Rukávy pola sú väčšinou zakončené pevnejšími lemami. Ak chodíte do fitka alebo robíte aktívne akýkoľvek šport, vyberajte si polo, pri ktorom sa vám rukávy nebudú zarezávať do paží. Týmto všetkým mužom nenápadne naznačujeme: ak chcete nosiť polo, mali by ste sa starať aj o svoj biceps.

Módne domy už na pola dali všetko. Prúžky, kocky, kára, bodky i najrozličnejšie ďalšie motívy. Vyberajte si podľa vkusu. V prípade, že radi kombinujete vzory, pamätajte na to, že ak si oblečiete polo so vzorom, nohavice by mali byť jednofarebné. Naopak, jednofarebné polo znesie spodok bohatý na vzory.

Absolútnou klasikou je polo v bielej farbe. Je to športová verzia nadčasovej bielej košele. Môžete ju kombinovať s tmavomodrými džínsami, pastelovými chinos i vzorovanými šortkami. Skvelo bude vyzerať aj čierne alebo temne modré polo. Ak sa odvážite viať si lososovo ružové, pepermintovo zelené alebo azúrovo modré, určite vás nebudeme odrádzať. Farby sú na to, aby sa nosili. Buďte to vy, kto prelomí šedivú škálu ulice.

Pola noste elegantne. Teda žiadne zdvíhanie goliera. To je tabu! A pozor i na gombíčky. Pola majú zväčša dva až tri gombíčky. A platí pri nich podobné (hoci v obrátene) pravidlo ako pri saku: posledný je vždy zapnutý!