Denimový príbeh

Denimový príbeh

Džentlmeni v texaskách

Hovorí sa im džínsy, rifle, denimky, texasky. Nosil ich Marlon Brando, James Dean alebo Mick Jagger. Keď si v roku 1873 Levi Strauss s krajčírom Jacobom Davisom dávali patentovať spevnenie pracovných nohavíc medenými cvočkami, určite im nenapadlo, že o storočie neskôr budú po ich výrobku túžiť každý muž a každá žena. Keď potom v 70. rokoch minulého storočia vyšiel v časopise Life článok Svet je jedna veľká džínsovo modrá zem, nebol ďaleko od pravdy.

Kým Amerike 50. a 60. rokov minulého storočia vládli ikonické džínsy Levi’s 501, v Československu to bol kúsok absolútne nedosiahnuteľný. Džínsy boli u nás nedostatkovým tovarom a zároveň plnili úlohu politického vyjadrenia. Ich vlastníctvo sa považovalo za prejav prozápadného myslenia a náklonnosti k vtedajšiemu kapitalistickému zriadeniu. Isté uvoľnenie nastalo po Stalinovej smrti roku 1953 a potom znova, v roku 1956 po XX. zjazde komunistickej strany. Napokon, ak si všimnete, v legendárnom českom filme Starci na chmeli (1964) sa džínsy na chvíľku mihnú, čo bolo v tom čase od režiséra Ladislava Rychmana odvážne rozhodnutie.

Prvé džínsy sa u nás dali oficiálne zohnať až od 70. rokov v bývalom Tuzexe. Ani tam však človek nemal istotu, že sa mu podarí ukoristiť presne jeho veľkosť, strih či farbu. Ak džínsy vôbec boli, potom ich človek bral bez ohľadu na to, či mu sedia, alebo nie. Priemerný plat bol vtedy zhruba 1200 korún a v Tuzexe stáli džínsy 100 bonov, teda asi 500 korún. Táto situácia samozrejme nahrávala čiernemu trhu.

Keď potom český Kras vyprodukoval v roku 1978 vôbec prvé džínsy vyrobené na našom území, nepodobali sa tomu, čo ľudia čakali. Namiesto rebelských džínsov vypadli z výrobnej linky tzv. štruksáky, ktoré pripomínali skôr chemický výrobok než vytúžené bavlnené nohavice.

Dnes sú však časy celkom iné a džínsy majú vo svojej ponuke hádam všetky značky, od tých konfekčných až po významné módne domy. Denim prešiel miliónom variantov a inšpiroval rôznych návrhárov. Karl Lagerfeld urobil z neho pre Chanel sako, Alexander McQueen vrátil džínsy roztrhané, Roberto Cavalli ich potlačil leopardím vzorom. Džínsy sa objavia hádam v každej kolekcii. Zakaždým však s novým nápadom. S istým zveličením tak možno povedať, že džínsy sa dnes stali poznávacím znamením svojho nositeľa. Aj keď stretnete troch mužov v džínsoch, každý z nich bude mať na sebe iné. Jeden tmavomodré, druhý s ohrnutými nohavicami, tretí so silnou patinou.

Paradoxom je, že zatiaľ čo predtým džínsy nosili hlavne rebeli a tí, ktorí sa určitým spôsobom chceli vyčleniť z davu, dnes na odevných školách koluje vtip, že džínsy nosí len ten, kto nemá vlastné myslenie.

Ak premýšľate, po akých džínsoch siahnuť, zvoľte si rozhodne úzke tmavomodré. Je to typ, ktorý nikdy nevyjde z módy a budete ho nosiť najčastejšie. Tmavomodré džínsy budú vždy dobre vyzerať s bielou košeľou a efektným blejzrom. Nebojte sa namiesto klasických čiernych oxfordiek obuť si oveľa módnejší odtieň tan. Outfit získa na sviežosti. K tým istým džínsom si potom v duchu športového looku môžete obliecť aj biele tričko a vziať si tenisky. Pamätajte si, že tmavé džínsy budú vždy vyzerať serióznejšie než vyblednuté svetlo modré. Ani na obchodného partnera neurobíte dojem silnou patinou a prestrihmi na kolenách. Súčasne sa držte pravidla, že s vyšším vekom by malo rôznych módnych detailov skôr ubúdať.

Obľúbených džínsov sa muž nerád vzdáva. Aby vám dlho vydržali, obracajte ich pri praní naruby. Džínsy si tak uchovajú pôvodný odtieň.